Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za cichy wzmacniacz na TBA820M

30 Lip 2011 21:30 4212 21
  • Poziom 9  
    Witam. złożyłem wzmacniacz oparty na schemacie:
    jedyne różnice to zamiast kondensatorka 120pF użyłem 100pF oraz zamiast rezystora 1 Ohm użyłem 2,5 z powodu braku elementów :p

Zasilam zasilaczem 12V i użyłem głośnika 3W.

Głośność jest całkiem przyzwoita gdy odkręce na max w gitarze, lecz to mi nie wystarcza. Gdy potencjometr w gitarze jest odkręcony na max dźwięk trochę przesteruje. "clean" uzyskuje gdy potencjometr jest mniej więcej w połowie.

Kombinowałem z darlingtonami, wzmacniaczami operacyjnymi itp. powodowały tylko większy lub mniejszy przester i co najwyżej dźwięk był trochę cichszy.

Macie może jakieś pomysły? :)
  • Poziom 39  
    Ten wzmacniaczyk był końcówka chyba 2 W do radyjek samochodowych safari czy jakoś, te elementy nie mają wpływu na moc.
    Do gitary wypadałoby mieć jakiś wzmacniacz 10-20 W i dobrej jakości głośnik w obudowie.
    Poczytaj o piecykach gitarowych.
    Zrobić wzmacniacz 20 W, to dziecinada, choćby na układzie TDA 2030, czy TDA1554 http://sklep.avt.pl/p/pl/1885/wzmacniacz+z+tda+1554+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
    Dałem linka, abyś zobaczył, jak dalece to proste.
  • Poziom 9  
    to ma być taki mini wzmacniacz :p
    już zamontowałem elementy na płytce. Ogólnie mi taki odpowiada tylko mógłby mieć chociaż 2x większy przedział głośności. naprawdę nie dało by się z tym nic zrobić?
    mam w posiadaniu trochę tranzystorów niskiej mocy i pare wzmacniaczy operacyjnych.
  • Poziom 39  
    No to już sobie sam zadaj pytanie, czy chcesz glośno, czy cicho.
  • Poziom 9  
    nie pomagasz. dobra, pokombinuje jeszcze z uly7741.
  • Poziom 39  
    Chyba nie wiesz co piszesz- 7741, jest to wzmacniacz operacyjny o mocy kilkuset mW.
    Proponuje wstrzymać się z praktykowaniem i zająć się na razie teorią.
  • Admin grupy audio
    Sprawa jest niezwykle prosta. Gitara ma dużą impedancję wyjściową, rzędu megaomów. Ten wzmacniacz ma impedancję wejściową mniejszą niż 100 kiloomów - zbyt mocno obciąża gitarę i dlatego gra, jak gra. Źródło sygnału musi mieć impedancję wyjściową mniejszą niż impedancja obciążenia.

Należy dodać na wejściu wtórnik, najlepiej z tranzystorem FET (może być też wzmacniacz operacyjny z wejściami FET, w odpowiedniej konfiguracji).
  • Poziom 39  
    Tak, niedopasowanie jest- wyczytałem, że impedancja gitary zawiera się od 470k.
    To by miało wpływ na jakość pasma (kartonowy dźwięk). Spadek sygnału też jest nie pomijalny.
    Jednak 2 W wzmacniacz jest za mały- trącenie struny basowej wprowadzi przestery, zniekształcenia na rozkręconym wzmacniaczu i nie odda czystego dźwieku, chyba że na słuchawkach.
    http://www.gragitara.strefa.pl/index-preamp.htm
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    jannaszek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic877926.html - little gem ma 1W i jest calkiem niezly. widziałem filmik jak ktoś podpiął go pod 60W głośnik :D
    miałem go składać ale nie było lm386 w sklepie więc postanowiłem złożyć z tego co mam.
    przesteruje dopiero jak mocniej szarpnę. i chyba masz racje muszę zacząc więcej czytać ;p

Artur k.: no więc wszystko jasne ale nadal nie wiem jak to zrobić... mógłbyś wspomóc jakimś schematem?
    jeszcze do głośnika dolutowałem kondensatorek 100nF - trochę tłumi przestery.
    Niestety mosfetów nie posiadam. gdy zrobiłem to tak jak na obrazku wyżej, dźwięk był jeszcze cichszy...

Próbki dźwięku:

http://www.przeklej.pl/plik/probka1-mp3-002bs78ml2mv - "clean"
    http://www.przeklej.pl/plik/probka2-mp3-002bs78is6jo - głośność na max
  • Poziom 1  
  • Admin grupy audio
    rowerzy napisał:

Artur k.: no więc wszystko jasne ale nadal nie wiem jak to zrobić... mógłbyś wspomóc jakimś schematem?
    jeszcze do głośnika dolutowałem kondensatorek 100nF - trochę tłumi przestery.
    Niestety mosfetów nie posiadam. gdy zrobiłem to tak jak na obrazku wyżej, dźwięk był jeszcze cichszy...

Przyznam, że ręce mi opadły. Czy ja napisałem nie po Polsku?

Artur k. napisał:
    Źródło sygnału musi mieć impedancję wyjściową mniejszą niż impedancja obciążenia.
    Należy dodać na wejściu wtórnik, najlepiej z tranzystorem FET (może być też wzmacniacz operacyjny z wejściami FET, w odpowiedniej konfiguracji).
  • Poziom 1  
  • Admin grupy audio
    To jeszcze uzasadnij to stwierdzenie. Równie dobrze można napisać, że się nie nadaje, bo się nie nadaje i koniec.
    Twierdzisz, że się nie nadaje? Napisz dlaczego. ja twierdzę, że się nadaje i mogę to uzasadnić, tylko nie widzę takiej potrzeby.
    Myślę, że po prostu za mało jeszcze widziałeś...
  • Poziom 9  
    Artur k. jak dla mnie to troche nie po polsku :p dopiero teraz sie dowiedziałem co to jest wtórnik. na wejściu a nie wyjściu... przepraszam za moją pomyłkę.

teraz dźwięk wcale się nie wydobywa. naprawde jestem zielony w tych sprawach. mógłby mi ktoś krok po kroku wytłumaczyć jak to zrobić ew. jakiś schemat? :) byłbym bardzo wdzięczny.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Użyj głowy w końcu! Jak ma Ci działać, jak sygnał z gitary podajesz na wyjście WO?
    Ja rozumiem, że można być początkującym, ale czy to zwalnia od myślenia? Czy naprawdę tak wiele trzeba by rozróżnić wejście od wyjścia? Zasilanie do tego WO przynajmniej podłączyłeś?

Nawet jak wstawisz poprawnie WO to i tak nie będzie Ci działało, bo potrzebujesz dołożyć jeszcze obwód sztucznej masy oraz kondensatory separujące składową stałą.
  • Poziom 9  

Dzięki, działa :p jest sporo głośniej.
    Zastosowałem elementy które akurat miałem pod ręką. można coś zrobić/wymienić jakieś żeby było jeszcze głośniej? przy okazji wszedł też sporo większy przester. Da się coś z tym zrobić?

Pozdrawiam.

edit: jak ściszam troche potencjometrem w gitarze to przester zanika. więc może starczy kolejne zwiększenie głośności :)
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Jest głośniej, bo wzmocnienie ULY7741 to aż 330x. Dlatego też masz przesterowanie. Impedancja wejściowa nadal jest dużo za niska dla gitary, nawet niższa niż w poprzednim przypadku.
    Tu trzeba wzmocnienie raptem kilka, kilkadziesiąt razy i wejście wysokoimpedancyjne najlepiej z tranzystorem FET, nazywa się to wtórnik źródłowy, poczytaj tu:
    http://www.tu.kielce.pl/elektronika/Cw_11_Wtorniki.pdf

Popatrz też na schematy fabrycznych wzmacniaczy gitarowych, np. Valvestate 8010:
    http://www.drtube.com/schematics/marshall/8010.pdf
  • Poziom 9  
    Dziękuje za pomoc. Zagarnąłem trochę informacji. już zrozumiałem to co pisałeś wcześniej. :p trzeba było odrazu pisać że wtórnik źródłowy bo myślałem że napięcia.

Mam 2 tranzystory które wyglądają jak FETy ale w dokumentacjach nie pisze czy nimi są.
    B834 i D1266 - czy mogę któregoś użyć?

edit: jednak nie.
  • Admin grupy audio
    Jak nie ma w dokumentacji, jak jest? Nawet do dokumentacji zaglądać nie muszę, by wiedzieć, że to są tranzystory bipolarne dużej mocy. Wynika to z ich oznaczenia - 2SB834, 2SD1266.

Dodano po 1 [minuty]:

rowerzy napisał:
    edit: jednak B834 to FET.

Jesteś absolutnie pewien?
    http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/2/S/B/8/2SB834.shtml
  • Poziom 9  
    zmienie wzmacniacz opreacyjny na mniejsze wzmocnienie a FETów poszukam jutro.
    niestety mam tylko lm324N ale chyba powinien być dobry.

Przede wszystkim popraw pisownię w postach - np. zdania zaczyna się dużą literą!
    Ponadto - na naszym forum wymagamy znajomości podstaw elektroniki, przynajmniej w danej tematyce. Nie licz więc, że ktoś będzie wyjaśniał wszelkie użyte pojęcia.
    W każdym razie temat narusza p.3.1.17 (no i p.3.1.13) regulaminu forum i jest bliski usunięcia do kosza. [Mirek Z.]
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wzmocnienie zmienia się w gałęzi sprzężenia zwrotnego, R2.
  • Poziom 9  
    Poradziłem sobie. Myślę że problem rozwiązany. Dziękuje za odpowiedzi.
    Zamykam temat