Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie regulatora PID z wyjściem analogowym do regulacji 3-położeniowej

artur.sc 31 Lip 2011 12:49 4097 26
  • #1 31 Lip 2011 12:49
    artur.sc
    Poziom 8  

Witam,

Zastanawiam się w jaki sposób można wykorzystać regulator PID, który daje na wyjściu sygnał analogowy (0 - 10V) do regulacji 3-położeniowej.
    Najprostszym rozwiązaniem wydaję się takie wykorzystanie regulatora, że gdy wyjście z regulatora jest >=5V to traktuję go jako sygnał "grzania", gdy jest <5V to mam sygnał "chłodzenia". Pytanie tylko jak to się sprawdza w praktyce :-)
    Może ktoś mi coś doradzić ? Takie rozwiązanie jest dopuszczalne ?
    Trzeba dołożyć jakąś histerezę aby element wykonawczy zbyt często się nie przełączał, czy nie ?
    Pozdrawiam,
    Artur

• #2 31 Lip 2011 13:01
    pawel_konin
    Poziom 20  

artur.sc napisał:
    Witam,

Zastanawiam się w jaki sposób można wykorzystać regulator PID, który daje na wyjściu sygnał analogowy (0 - 10V) do regulacji 3-położeniowej.
    Najprostszym rozwiązaniem wydaję się takie wykorzystanie regulatora, że gdy wyjście z regulatora jest >=5V to traktuję go jako sygnał "grzania", gdy jest <5V to mam sygnał "chłodzenia". Pytanie tylko jak to się sprawdza w praktyce :-)
    Trzeba dołożyć jakąś histerezę aby element wykonawczy zbyt często się nie przełączał, czy nie ?
    Pozdrawiam,
    Artur

Witam
    Do takiego zastosowania nie potrzebny jest regulator PID ani dyskretny ani ciągły ty potrzebujesz przeskalować wejście analogowe i za pomocą komparatorów porównywać wartości dla grzania i chłodzenia i ustawiać odpowiednie bity wyjściowe gdzie masz podłączone grzałki lub chłodnice.To o czym ty opowiadasz to regulacja ciągła za pomocą PID.

• #3 31 Lip 2011 13:47
    artur.sc
    Poziom 8  

pawel_konin napisał:

Witam
    Do takiego zastosowania nie potrzebny jest regulator PID ani dyskretny ani ciągły ty potrzebujesz przeskalować wejście analogowe i za pomocą komparatorów porównywać wartości dla grzania i chłodzenia i ustawiać odpowiednie bity wyjściowe gdzie masz podłączone grzałki lub chłodnice.To o czym ty opowiadasz to regulacja ciągła za pomocą PID.

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Ja potrzebuję ten regulator PID, ale on nie ma wyjść dla regulacji trójpołożeniowej tylko wyjście analogowe.

• #4 31 Lip 2011 22:38
    macbe
    Poziom 15  

artur.sc napisał:

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Ja potrzebuję ten regulator PID, ale on nie ma wyjść dla regulacji trójpołożeniowej tylko wyjście analogowe.

Super, że go potrzebujesz, ale nie do tego zastosowania :->
    Napisz może inaczej: masz regulator i chcesz go koniecznie tu zastosować. Tak jak Ci kolega wcześniej napisał PID nie jest Ci do niczego potrzebny, chyba że zastosujesz grzałkę o regulowanej mocy.

• #5 31 Lip 2011 22:59
    wasek88
    Poziom 15  

Jak najbadziej da się wykorzystać regulator PID do sterowania trójstanowym obiektem. Coś na styl PWM. Ten Twój regulator jest zaimplementowany na sterowniku, czy jako osobne urządzenie?

• #6 31 Lip 2011 23:04
    macbe
    Poziom 15  

wasek88 napisał:
    Jak najbadziej da się wykorzystać regulator PID do sterowania trójstanowym obiektem. Coś na styl PWM. Ten Twój regulator jest zaimplementowany na sterowniku, czy jako osobne urządzenie?

Pewnie, że się da, tylko po co, skoro można to załatwić dwoma porównaniami? Mam wrażenie, że twórca wątku ma po prostu sprzętowego PIDa i koniecznie chce go użyć ;-)

• #7 31 Lip 2011 23:10
    pawel_konin
    Poziom 20  

artur.sc napisał:
    Witam,

Pozdrawiam,
    Artur

Chyba kolega nie odróżnia regulatora trojstanowego od regulatora ciągłego lub tez dyskretnego a mianowicie regulacja trojstanowa to regulacja która działa z następującym algorytmem 1 stan grzanie następuje zaraz po włączeniu regulatora i działa ze 100% mocą grzejną aż do momentu osiągnięcia temperatury zadanej następnie następuje 2 stan czyli wyłączenie grzania temperatura nadal rośnie a wynika to z tego że grzałki mają bezwładność cieplną potem gdy temperatura przekroczy jakiś próg temperatury załącza się chłodzenie i z takim algorytmem działa w nieskończoność aż do wyłączenia regulacji.

• #8 31 Lip 2011 23:11
    wasek88
    Poziom 15  

macbe napisał:
    wasek88 napisał:

Pewnie, że się da, tylko po co, skoro można to załatwić dwoma porównaniami? Mam wrażenie, że twórca wątku ma po prostu sprzętowego PIDa i koniecznie chce go użyć ;-)

to zależy od charakteru procesu. Jeśli proces wymaga precyzji, to bez regulatora PID się nie obejdzie. Jesli to sprzętowy PID to raczej nie ma sensu sie tak bawić.

• #9 31 Lip 2011 23:14
    macbe
    Poziom 15  

wasek88 napisał:

to zależy od charakteru procesu. Jeśli proces wymaga precyzji, to bez regulatora PID się nie obejdzie. Jesli to sprzętowy PID to raczej nie ma sensu sie tak bawić.

O jakiej precyzji kolega pisze w kontekście 3 stanowego procesu (grzanie, brak grzania, chłodzenie) i gdzie tu regulator PID może coś w sprawie precyzji pomóc?

• #10 31 Lip 2011 23:16
    pawel_konin
    Poziom 20  

wasek88 napisał:

Dla precyzji żeby koledze nie mieszać w głowie to PWM to regulacja dyskretna o zmiennym wypełnieniu impulsów która działa następująco że impulsy są tym dłuższe im dalej od wartości zadanej a tym krótsze jak zbliżamy się do wartości oczekiwanej tzn. zadanej to nie rozwiązuje tego problemu.Efektem takiej regulacji jest to że w zadanym okresie dochodzenia do temperatury zadanej średnia moc grzejna jest regulowana i uśredniana.

• #11 31 Lip 2011 23:21
    wasek88
    Poziom 15  

macbe napisał:
    wasek88 napisał:

O jakiej precyzji kolega pisze w kontekście 3 stanowego procesu (grzanie, brak grzania, chłodzenie) i gdzie tu regulator PID może coś w sprawie precyzji pomóc?

jeśli mamy grzanie w procesach chemicznych/farmaceutyczych to tutaj przestrzega się dosyć restrykcyjnie charakteru zmian temperatury. Zastosowanie tutaj zwykłej "trójstanówki" powoduje powstanie oscylacji wynikających z histerez układu. Przy sterowaniu za pomocą PID tego typu oscylacje nie mają miejsca (lub są bardzo znikome).

• #12 31 Lip 2011 23:25
    macbe
    Poziom 15  

wasek88 napisał:

jeśli mamy grzanie w procesach chemicznych/farmaceutyczych to tutaj przestrzega się dosyć restrykcyjnie charakteru zmian temperatury. Zastosowanie tutaj zwykłej "trójstanówki" powoduje powstanie oscylacji wynikających z histerez układu. Przy sterowaniu za pomocą PID tego typu oscylacje nie mają miejsca (lub są bardzo znikome).

Masz zapewne na myśli częste przełączanie się układu, gdy jesteśmy na granicach przejścia do innego stanu? To bym załatwił raczej filtrowaniem, niż zabawą w PID.

• #13 31 Lip 2011 23:26
    pawel_konin
    Poziom 20  

wasek88 napisał:
    macbe napisał:
    wasek88 napisał:

To prawda tylko i tylko wtedy gdy regulacja jest na wyjściu 4-20mA i odpowiednio dobranych nastawach członów P I D a tu kolega chciałby zrobić z regulatora PID trójstanówke to jakby z czołgu zrobić armatę.

• #14 31 Lip 2011 23:35
    wasek88
    Poziom 15  

macbe napisał:
    wasek88 napisał:

Masz zapewne na myśli częste przełączanie się układu, gdy jesteśmy na granicach przejścia do innego stanu? To bym załatwił raczej filtrowaniem, niż zabawą w PID.

częstość przełączania układu uzależniona jest od okresu impulsu PWM (funkcji wywołującej). Uzyskanie dużej częstotliwości spowoduje precyzyjniejsze sterowanie układem. Tak to spowoduje częstsze przełączanie układu, ale to nie jest istota PWM. PWM pozwoli uzyskać odpowiedź układu w przybliżeniu taką jakby był sterowany wyjściem analogowym.

Dodano po 4 [minuty]:

pawel_konin napisał:
    wasek88 napisał:
    macbe napisał:
    wasek88 napisał:

To prawda tylko i tylko wtedy gdy regulacja jest na wyjściu 4-20mA i odpowiednio dobranych nastawach członów P I D a tu kolega chciałby zrobić z regulatora PID trójstanówke to jakby z czołgu zrobić armatę.

Uważam to za złe porównanie. Prosta sytuacja. Duży piec którego grzałka załączana jest przez przekaźnik wysokiej mocy (kaskade przekaźników). Regulacja analogowa tutaj odpada, a możemy uzyskać podobne charakterystyki jak w "teoretycznej" analogowej.

• #15 31 Lip 2011 23:40
    pawel_konin
    Poziom 20  

wasek88 napisał:
    macbe napisał:
    wasek88 napisał:

częstość przełączania układu uzależniona jest od okresu impulsu PWM (funkcji wywołującej). Uzyskanie dużej częstotliwości spowoduje precyzyjniejsze sterowanie układem. Tak to spowoduje częstsze przełączanie układu, ale to nie jest istota PWM. PWM pozwoli uzyskać odpowiedź układu w przybliżeniu taką jakby był sterowany wyjściem analogowym.

Nie koniecznie bo w przypadku gdy obiekt jest wolnozmienny nie uzyskasz podobnej regulacji jak przy regulatorze ciągłym już tłumacze dlaczego bo gdy zastosujemy PWM dla obiektu zbiornik z żywicą która jest grzana grzałka będziemy sukcesywnie załączać grzałki na okres impulsu wynikający z PWM i po jakimś okresie czasu osiągniemy temperaturę zadaną lecz rozgrzejemy żywice do temperatury ponad zadaną co jest niedopuszczalne gdzie wymagana jest wysoka jakość regulacji przy regulatorze ciągłym taka sytuacja nie miała by miejsca przy dobrze nastawionym regulatorze.

• #16 31 Lip 2011 23:45
    wasek88
    Poziom 15  

użycie regulatora PID+PWM zapewni bardzo dobrą regulację obiektem 2 jak i 3 położeniowym wolno jak i szybko zmiennym. Dobrze dobrany regulator nie przegrzeje żywicy czy innego "ustrojstwa".

• #17 31 Lip 2011 23:55
    pawel_konin
    Poziom 20  

wasek88 napisał:
    użycie regulatora PID+PWM zapewni bardzo dobrą regulację obiektem 2 jak i 3 położeniowym wolno jak i szybko zmiennym. Dobrze dobrany regulator nie przegrzeje żywicy czy innego "ustrojstwa".

Też tak mi się wydawało do momentu gdy nie stanąłem nad realizacją takiego zadania mam PID+przekażnik czyli klasyczny można powiedzieć PID+PWM + do tego duży zbiornik z żywicą po 2 tygodniach testów z rożnymi ustawieniami udało się dobrać tak nastawy PID że jakoś zadowalająco to działa ale jeszcze to nie jest to co by można osiągnąć ustawiam sobie na zbiorniku temperaturę 35.5 i co dostaje w zamian po osiągnięciu temperatury zadanej mam niekontrolowany wzrost temperatury do 39.5 stopnia a gdy temperatura opada grzanie załącza mi się od 35.5 lecz temperatura i tak spadnie o te 0,5-1 stopnia jedyny ratunek żeby do końca wyeliminować to ciągły regulator PID z wyjściem 4-20mA. Przykład z życia wzięty

• #18 01 Sie 2011 11:58
    wasek88
    Poziom 15  

pawel_konin napisał:
    wasek88 napisał:

Też tak mi się wydawało do momentu gdy nie stanąłem nad realizacją takiego zadania mam PID+przekażnik czyli klasyczny można powiedzieć PID+PWM + do tego duży zbiornik z żywicą po 2 tygodniach testów z rożnymi ustawieniami udało się dobrać tak nastawy PID że jakoś zadowalająco to działa ale jeszcze to nie jest to co by można osiągnąć ustawiam sobie na zbiorniku temperaturę 35.5 i co dostaje w zamian po osiągnięciu temperatury zadanej mam niekontrolowany wzrost temperatury do 39.5 stopnia a gdy temperatura opada grzanie załącza mi się od 35.5 lecz temperatura i tak spadnie o te 0,5-1 stopnia jedyny ratunek żeby do końca wyeliminować to ciągły regulator PID z wyjściem 4-20mA. Przykład z życia wzięty

rozumiem że robiłeś to na sterowniku PLC? zapewne miałeś źle dobrane nastawy regulatora. Ja taką rzecz robiłem na pracy inżynierskiej, do tego PID było wzbogacone o predyktor Smitha i dodane 50sekund opóźnienia sztucznego (to akurat po to by pokazać zastosowanie predyktora). PWM sobie całkiem dobrze radził. Różnice były może 0.1-0.3 stopnia w stanie ustalonym. Duże przeregulowanie na początku świadczy typowo o złych nastawach regulatora (może nawet efekt windup).

• #19 01 Sie 2011 17:38
    pawel_konin
    Poziom 20  

wasek88 napisał:
    pawel_konin napisał:
    wasek88 napisał:

Chyba kolegi wiedza z regulatorów jest tylko teoretyczna bo nie widzę jej praktycznego odzwierciedlenia praktyczna wiedza to niestety wyższa szkoła jazdy już podaje konfiguracje zbiornik z żywica grzałki do podgrzewu żywicy w zbiorniku na dodatek płaszcz wodny gdzie krąży woda z kotłowni żywica w magazynie jest mieszana i co jakiś czas dopuszczana do docelowego zbiornika oczywiście mieszana jest cyklicznie z utwardzaczem co powoduje powstanie reakcji wydzielania ciepła w zbiorniku ponadto algorytm realizowany poprzez sprzętowy PID w regulatorze Apar. Nawiasem mówiąc nigdy nie wiadomo kiedy dojdzie do reakcji z utwardzaczem i kiedy temperatura zacznie pikować niekontrolowanie w górę następnie procedury auto tuningu jakby koledze przyszło nie skutkują ponieważ obiekt jest wolno zmienny mamy nawet coś takiego że z niedzieli na poniedziałek jak startuje produkcja dajemy 2h na nagrzanie się żywicy. Niech kolega sobie w teoretyczny sposób przeanalizuje problem i wyciągnie wnioski i posłucha kogoś kto stanął twarzą w twarz w sposób praktyczny z takim obiektem a nie teoretycznie jak to uczą na uczelni.Ps: był taki jeden po szkole automatyk który nawet akceptowalnego efektu nie osiągnął....

rozumiem że robiłeś to na sterowniku PLC? zapewne miałeś źle dobrane nastawy regulatora. Ja taką rzecz robiłem na pracy inżynierskiej, do tego PID było wzbogacone o predyktor Smitha i dodane 50sekund opóźnienia sztucznego (to akurat po to by pokazać zastosowanie predyktora). PWM sobie całkiem dobrze radził. Różnice były może 0.1-0.3 stopnia w stanie ustalonym. Duże przeregulowanie na początku świadczy typowo o złych nastawach regulatora (może nawet efekt windup).

• #20 01 Sie 2011 17:58
    Usunięty
  • #21 01 Sie 2011 18:42
    pawel_konin
    Poziom 20  

napisał:
    Są produkowane regulatory przez firmę np. Lumel, w których regulacja odbywa się albo przez regulator 2 stanowy, albo PID. Dalej dla regulacji PID jest do wyboru rodzaj wyjścia: ciągłe lub pwm. Dla PWM określa się stałą okresu impulsowania. Od tej stałej też zależy dokładność regulacji tak samo jak od parametrów Kp, Ti i Td. Na wyjściach można stosować przekaźniki, albo elementy półprzewodnikowe. Dla tych drugich można ustawić znacznie mniejszą wartość czasu impulsowania niż dla przekaźników.

Regulacja stopnia wypełnienia to też jest sygnał analogowy (0-100%). I jeśli dobrać bardzo mały czas impulsowana np. 1ms oraz wybierając szybkie elemety przełączające, to wychodzi sygnał niemalże ciągły (zależy też patrząc z punktu bezwładności elementu wykonawczego, np grzałki). Przykład przełączanych tranzystorów/tyrystorów w układzie falownika w przemiennikach częstotliwości.

Mój regulator właśnie oferuje to wszystko co tutaj jest wspomniane i jest to zastosowane.Gratuluje zastosowania 1ms przełączania na przekaźniku gdzie ilość załączeń sięga 10tyś razy i przekaźnik kończy się i trzeba go wymienić na nowy przy okresie wypełnienia 1ms przekaźnik byłby do wyrzucenia po tygodniu.

• #22 01 Sie 2011 19:41
    Usunięty
  • #23 01 Sie 2011 20:16
    pawel_konin
    Poziom 20  

napisał:
    Komu gratulujesz? Chyba nie mi, bo ja tego nie używam na co dzień, chociaż miałem styczność z instrukcją obsługi. I nawet wykonałem jeden takowy na przekaźniku był, a czas impulsowania był 20s. Dorzuciłem swoje 2 grosze do dyskusji. Według mnie takie regulatory działają też dobrze. Chcę podkreślić, że sam producent poleca stosowanie szybkich elementów przełączających zbudowanych z półprzewodników tam, gdzie ten czas jest dużo mniejszy niż kilkanaście sekund. A czasu tego nie ustawia się na oko, tylko do konkretnego układu regulacji, który ma swoje właściwości statyczne, dynamiczne itd.

Pozdrawiam.

ps. OT. Czy zna się ktoś dość dobrze na komunikacji pomiędzy PLC i falownikami firmy siemens, protokoły, telegrafy, konfiguracja po profibusie? Mam problem i założyłem wątek, ale mało zainteresowanych coś.

Mój Apar działa na impulsie 10s to kolega ma ten sam problem co ja też założyłem temat o wstawieniu wartości analogowej (real) do WINCC i zero chętnych.A masz wybrany falownik z katalogu i zrobioną siec po profibusie tak samo jak to odnosi się do połączenia plc->WINCC lub HMI.

• #24 01 Sie 2011 21:39
    artur.sc
    Poziom 8  

wasek88 napisał:

Ten regulator jest zaimplementowany w sterowniku. Wbrew wielu głosom które tutaj się pojawiły regulacja PID w tym przypadku jest jak najbardziej uzasadniona, a wręcz konieczna. Za pomocą 3 stanów ma być regulowany siłownik którego położenie decyduje o ilości gazu który zasila palnik. Do tej pory wykorzystywany był regulator KS-40. On ma do wyboru sterowanie 0-10V, 4..20mA i 3 położeniowe.
    W sterowniku PLC mam bloczek który załatwi regulację PID, ale na wyjściu jest sygnał analogowy (a raczej liczba z jakiegośtam przedziału). Wracając do głównego tematu wątku - zastanawiam się jak należy taki regulator wykorzystać. Ustalić że to co powyżej połowy zakresu to "grzanie", co poniżej to "chłodzenie" ? Czy dodać jakiś przedział w którym regulator ma nie wystawiać "1" na żadne wyjście (jak szeroki?). Istotne jest aby zachować wysoką jakość regulacji (+-2 st Celsjusza), no ale podejrzewam, że jeśli nie da się w ogóle histerezy, to siłownik non stop będzie się przełączał mimo stanu ustalonego...

• #25 02 Sie 2011 17:35
    macbe
    Poziom 15  

artur.sc napisał:
    Czy dodać jakiś przedział w którym regulator ma nie wystawiać "1" na żadne wyjście (jak szeroki?). Istotne jest aby zachować wysoką jakość regulacji (+-2 st Celsjusza), no ale podejrzewam, że jeśli nie da się w ogóle histerezy, to siłownik non stop będzie się przełączał mimo stanu ustalonego...

Właśnie odpowiedziałeś na pytanie, dlaczego bez sensu jest w tym przypadku stosować PID :-> Po prostu zaczynasz sobie mnożyć zmienne. Oprócz parametrów członów regulatora, zaczynasz już kombinować z filtrowaniem wyjścia regulatora, czyli już dodajesz przynajmniej 2 zmienne. Za chwilę się okaże, że w życiu nie dobierzesz parametrów, choćbyś nie wiem jak dobrą metodę wybrał.
    Wymień siłownik na proporcjonalny i wtedy baw się w PID.

PS: Czy sterowane urządzenie rzeczywiście działa 3-położeniowo, czyli np. -1 pełne otwarcie grzania, 1 pełne otwarcie chłodzenia, 0 - grzanie/chłodzenie wyłączone? Nie jest to przypadkiem urządzenie 3-stanowe: -1 wysuwanie siłownika, 1 chowanie siłownika, 0 siłownik stoi?

• #26 02 Sie 2011 20:41
    Usunięty
  • #27 03 Sie 2011 22:58
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Osobiste wycieczki proszę Sobie załatwiać na PW. Dalsza część dyskusji wydaje się nie być konstruktywna, temat zamykam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo