Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie oświetlenia LED z zasilacza buforowego.

falconPLN 31 Lip 2011 12:58 1220 1
  • #1 31 Lip 2011 12:58
    falconPLN
    Poziom 9  

Witam!

W nowo budowanym budynku, do każdego z pokoi oprócz standardowej instalacji 230V poprowadziłem dodatkowy obwód "awaryjny" który w założeniu miał obsługiwać oświetlenie LED zasilane 12V. Zdaję sobie sprawy ze spadków napięcia na instalacji 12V - ale obciążenia na poszczególnych liniach będą na tyle niewielkie, że je akceptuję.

Zasilanie w obwodzie awaryjnym planowałem zrealizować centralnie za pomocą zasilacza buforowego ( takiego jak ten: MeanWell SD-155http://www.meanwell.com/search/add-155/default.htm ) uzupełnionego o akumulator żelowy.

W czym problem. W trakcie pracy przy podanym napięciu 230V na wyjściu z zasilacza buforowego napięcie wynosi ok. 13.8V. Po przejściu na pracę akumulatorową napięcie również (przynajmniej na początku) przekracza 13V. Wszędzie czytam, że nawet niewielkie przekroczenie napięcia zasilania dla oświetlenia LED znacząco skraca jego żywotność.

Pierwszym pomysłem było zastosowanie przetwornicy 9-18 -> 12V jednak taka przetwornica (http://www.meanwell.com/search/add-155/default.htm) ma deklarowaną sprawność na poziomie 72% co wydało mi się wartością stosunkowo niewielką.

Dlatego pomyślałem o innym rozwiązaniu. Polegałoby ono na włączeniu w szereg
    trzech diod mocy na których uzyskałbym spadek napięcia 1,8V - układ taki miałby sprawność 87% czyli sporo lepiej niż w/w przetwornica.

Dochodzę do sedna: po zaniku napięcia zasilającego i spadku napięcia na akumulatorze, trzeba by po kolei wyłączać te diody z obwodu. Tak, żeby dla napięcia na akumulatorze 12V i niższym wszystkie trzy diody były z obwodu wyeliminowane. Co przy okazji dałoby sprawność układu zbliżoną do 100%.

Pytanie jest następujące - jak zabrać się do budowy układu, który w miarę spadku napięcia będzie zamykał kolejne przekaźniki.

0 1
  • Relpol