Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy montujecie ograniczniki przepięć do bram

lu106 31 Jul 2011 13:26 2481 5
Wago
 • #1
  lu106
  Level 15  
  Czy montujecie ograniczniki przepięć w miejscach średniego i dużego zagrożenia, żeby uchronić delikatną elektronikę automaty bramy ?
  Jak tak to, jakie klasy ? Najlepiej były chyba montować klasy D, ale chyba sama klasa D zabezpieczy czy należy dodać jeszcze B i C
  Gdzieś słyszałem, że, ogranicznik klasy D należy montować blisko urządzenia, które ma chronić. Jeśli tak czy zamontowanie w skrzyńce sterowniczej a PE zrobić punkt uziemienie do ziemi. Co sądzicie o takim pomyśle ?
 • Wago
 • Helpful post
  #2
  vodiczka
  Level 43  
  Jeżeli linia zasilająca nie ma zamontowanych ograniczników B i C samo zabezpieczenie D nie spełni swego zadania.
 • Wago
 • #3
  lu106
  Level 15  
  A gdzie montujecie te ograniczniki D bo chyba jest zalecane jak najbliżej obiektu chronionego.
  Czy po prostu dajecie B+C i D w rozdzielni i cały dom jest chroniony. Tylko PE dajcie tak żeby była najkrótsza droga do ziemi ?
 • Helpful post
  #4
  vodiczka
  Level 43  
  Zależy skąd ciągniesz zaslilanie do bramy, jeżeli z rozdzielni to można umieścić tam zintegrowany B+C ale D zawsze jak najbliżej odbiornika.
  Jeżeli od rozdzielni do bramy jest więcej niż 20m to lepiej dać B w rozdzielni, C przy bramie a D w skrzynce sterownika.
  Cytat z broszury ETI POLAM: "Ograniczniki instalowane w liniach zaleca się lokalizować w miejscach uziemienia przewodu ochronnego PE lub ochronno-neutralnego PEN.
  W innych przypadkach należy wykonać uziom z którym należy łączyć przewód PE lub PEN do którego połączony będzie zacisk uziomowy ogranicznika."
 • #5
  lu106
  Level 15  
  vodiczka wrote:
  Jeżeli od rozdzielni do bramy jest więcej niż 20m to lepiej dać B w rozdzielni, C przy bramie a D w skrzynce sterownika."


  Co miałeś na myśli przy bramie C ? Chodziło ci o dodatkową skrzynkę przy bramie czy co ? Bo D ok w skrzyńce sterowniczej i robimy dodatkowy uziom.
 • Helpful post
  #6
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Kolego, przeanalizuj poradnik: Link
  Tam przedstawione są wytyczne i przykłady stosowania ograniczników przepięć :)