Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon Urmet - brak dziwięku

marcpol 31 Lip 2011 15:12 2477 4
  • #1 31 Lip 2011 15:12
    marcpol
    Poziom 20  

Witam, posiadam w domu jednorodzinnym instalację domofonową firmy MIWI Urmet.

Instalacja składa się z:
    dwóch modułów rozmownych chyba model MR2 połączonych równolegle,
    dwóch unifonów chyba 1131
    zasilacza prawdopodobnie 18T4

Problemem jest brak dźwięku na panelach zewnętrznych, wywołanie, mikrofon, zaczep i podświetlenie działają (podświetlenie nie działa w jednym panelu z powodu uszkodzonego przewodu w ziemi). Odłączyłem 2 przewody w zasilaczu z opisami GŁ i podłączyłem w to miejsce zwykły głośniczek 4Ω - też nie działa.

Odpada uszkodzenie przewodów z zasilacza do kaset, jak i głośników w kasetach, mikrofony też nie mogą być jednocześnie uszkodzone w dwóch unifonach - zostaje uszkodzenie linii mikrofonowej lub samego zasilacza - dobrze myślę?

Schemat

Zasilacz 18T4

Proszę o porady. Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 31 Lip 2011 20:12
    tomeye
    Poziom 19  

Podaj proszę czy.....
    instalacja jest nowa i nie działa czy paroletnia i nie działa od kiedy ?

Pomimo już przeprowadzonych czynności wykonaj:
    jeżeli sprawdziłeś kable to podłączaj raz jeden raz drugi mikrofon kasety (441)
    jeżeli na jednym z nich zadziała masz zwarcie na drugim, jeżeli na żadnym padła ci układ wzmacniacza na wejściu mikrofonu.
    To jest pierwsza myśl która mi przyszła do głowy czytając twoją prośbę.

Słuchawki to znaczy głośniki masz sprawne pod warunkiem że jak dzwonisz w obu słychać sygnał dzwonienia.
    Jeżeli masz 4 żyły w słuchawce w 1131 to sprawdź podłączenia w/g schematu, w innym przypadku opisz czym się rożni twoja instalacja od schematu który podałeś.

0
  • #3 01 Sie 2011 14:38
    marcpol
    Poziom 20  

Instalacja jest około dziesięcioletnia. Problem jest od kilku miesięcy.
    Nie wiem, czy opisałem go wystarczająco zrozumiale w poprzednim poście - dźwięk jest transmitowany z zewnątrz (czyli z kaset) do słuchawek (unifonów), natomiast ze słuchawek do kaset już nie.

Dodam, że przez pewien czas występowało sprężenie zwrotne w instalacji - później zanikło. Dzisiaj odkryłem, że powróciło, ale tylko w momencie, gdy przykładam dłoń do mikrofonu w unfonie i wszystko zaczęło działać poprawnie. Wcześniej ruszyłem każdy potencjometr w zasilaczu - czy to mogło być przyczyną?

Instalacja do unifonów ma pięć przewodów - dodatkowo podłączony styk 2 w unifonie.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Sie 2011 14:56
    tomeye
    Poziom 19  

Padł przedwzmacniacz mikrofonu, w jednej z kaset domofonowych podłączaj raz jedna raz drugą znajdziesz która. Zakup moduł lub rozbierz go i powymieniaj elementy.

0
  • #5 01 Sie 2011 15:01
    marcpol
    Poziom 20  

Dzięki za zainteresowanie tematem - w momencie w którym mi odpowiedziałeś dopisałem do swojej wypowiedzi, że ruszyłem delikatnie wszystkie potencjometry i chyba po tym zaczęło działać - co do modułów rozmownych - jeden z nich przelutowałem i w środku jest układ wzmocnienia mikrofonu, ale do głośnika w nim idą prosto ścieżki - a z głośnikiem mam (w sumie miałem) problem.

0