Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skrzypiące zawiesznie tył - Citroen Xantia 2.0

Astalav 31 Jul 2011 15:45 3865 10
    Astalav
    Level 2  
    Witam

Mam problem z tyłem zawieszenia. Mianowicie podczas opadania i podnoszenia się auta skrzypi najprawdopodobniej tuleja po prawej stronie co gorsza lewa strona tez zaczyna. Ktoś sie orientuje co tam może skrzypieć jeszcze i ewentualnie jakie są to koszta? Nie ukrywam iż za dużo wiedzy o cytrynie nie posiadam. Spytam od razy o jakiegos dobrego mechanika z rejonu Zagłębia i Sląska, który tez nabija sfery. Jeszcze jedno odnoszę wrażenie że tył samochodu za mało się podnosi podczas jazdy ( koła są schowane), ale podczas sprawdzania układu na położeniu najwyższym dzwigni od hydrauliki jest ok. Gdzies zasłyszałem, że może wcale nie trzeba dobijać sfer ale blokuje się cos w mechanizmie poziomu podnoszenia, może ktoś wie o co chodzi.

pozdrawiam
    SauerMauser
    Level 21  
    Skrzypi Kolego belka, a dokładniej jej łożyska. Szykuje się regeneracja tylnej belki, koszt ok 600pln, lub zakup nowej/regenerowanej.

A co do podnoszenia, to tak jak mówisz, jest tam mały plastikowy wodzik i zapewne podlega wymianie lub zgrzaniu na ciepło.
    lukjanko
    Level 2  
    Z ta tylnią belka jak sie okaże że poduszki łożyska itp do wymiany to sprawdź cała nową belkę w serwisie albo w hurtowni motoryzacyjnej. jak policzysz koszta zakupu części robociznę to przypadkiem sie zdziwisz co do ceny zakupu nowej oryginalnej kompletnej belki. W serwisach można niezłe ceny wynegocjować na części do xanti :) spróbuj
    aha ten plastik jest odpowiedzialny za poziomowanie samochodu jak spadnie to podczas jazdy samochód raz idzie w górę a raz na dół i w serwisie kosztuje 14.70pln a nie za wysokość prześwitu.
    SauerMauser
    Level 21  
    lukjanko wrote:
    Z ta tylnią belka jak sie okaże że poduszki łożyska itp do wymiany to sprawdź cała nową belke w serwisie albo w hurtowni motoryzacyjnej.[...]

Kolego, po co panikować? Łożyska igiełkowe to akurat najmniejszy koszt naprawy. Kto kupuje nowa belkę w czasach, kiedy za 700pln można zregenerować profesjonalnie tylne zawieszenie (nowe łożyska, czopy), oczywiście jeśli belka tego wymaga i mieć tym samym spokój na kolejne 100-200tys km?

Biorąc pod uwagę ten koszt można śmiało stwierdzić, że jest porównywalny z kosztem wymiany tradycyjnych elementów zawieszenia w standardowym aucie (sprężyny, amortyzatory, elementy wahacza), a często tańszy.
    lukjanko
    Level 2  
    Ale po co regenerować jak ostatnio za 1150 była w serwisie cała kompletna? :)
    SauerMauser
    Level 21  
    lukjanko wrote:
    Ale po co regenerować jak ostatnio za 1150 była w serwisie cała kompletna? :)

Plus robocizna i wychodzi ponad 1500pln, a za 700pln masz wszystko w cenie, łącznie z robocizną.

Ja w ten sposób regenerowałem swoją i po ponad 100 tys. km jazdy w różnych warunkach (zima, lato, teren, autostrada) zawieszenie tylne jest nadal zdrowe.

PS. zanim zakupisz w serwisie tą "nową" belkę, upewnij się czy jest ona aby nowa, czy tylko regenerowana.
    lukjanko
    Level 2  
    Widze że kolega Cytryniarz :) czym jeździsz tak dokładniej
    a co do robocizny to jak ktos jest kumaty ma narzedzia to sam da rade :)
    no z pomoca kumpli browarka i grilla
    hardy14
    Level 10  
    Witam w sprawie skrzypienią w tylnej części pojazdu marki XANTIA, to nie trzeba wymieniać tylnej belki ponieważ problem jest w łożyskach tylnych wahaczy a przy dłuższej eksploatacji nawet drugim wahaczem przypuszczalny koszt naprawy i wymianie 2szt łożysk symeringów oraz tulejki z podkładką i zaślepek przypuszczalny koszt naprawy, to około 250zł od strony..hej
    berlingo
    Level 22  
    Kolego mam berlingo i partnera bardzo podobne belki ,ostatno robiłem tą od partnera w specjalistycznym warsztacie w Pile i widziałem rozebrane belki , wszystkie łozyska zatarte i zardzewiałe ,wytate czopy. Jak skrzypi to do wymiany , czop łozysko, uszczelniacz oraz tuleja w wachaczu [niewymienna] plus poduszki orginał 150zł na jedną strone . Mozna to zrobic tanio lub dobrze zalezy ile się bedzie jezdzic tym autem . Ja za regeneracje belki + poduszki zapłacilem 1200 zł i zrobiłem to dobrze z gwarancja 80 tys km pozdrawiam
    hardy14
    Level 10  
    witam wszystko się zgadza że twoje berlingo ma belke skrętną która również regeneruje ale z całym szacunkiem to nie jest berlingo tylko citroen xantia która ma zawieszenie hydrałliczne które działa bardzo bardzo inaczej chyba musisz lepiej sprawdzac o jakie modele są w temacie pytań.pozdrawiam.hej
    berlingo
    Level 22  
    przepraszam pomyliło mi sie z xsarą picasso tam jest bardzo podobna belka do berlingo