Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie sat i dvb-t. Spadek sygnału tv naziemnej.

31 Lip 2011 16:20 3147 6
  • Poziom 9  
    Witam.Za pomocą sumatora połączyłem sygnał z anteny satelitarnej i naziemnej. Problem polega na tym, że przy włączeniu dekodera tnk spada moc sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (z 88 do około 68%). W antenie naziemnej zastosowany jest symetryzator antenowy. Dodam, że dekoder telewizji naziemnej to ariva t 50, natomiast dekoder tnk to Technisat Digit CD. Spadek mocy sygnałunie powoduje "przycinania ". Podejrzewam, że w/w problem ma związek z wspólną masą połączenia. Czy można temu zapobiec stosując np. separator galwaniczny?
  • Pomocny post
    Moderator
    Może ale nie musi.
    Oczywiście separator podłączasz tylko dla sygnału DVB przy odbiorniku.

Pamiętaj że sumator to zawsze kilka dB tłumienia, separator galwaniczny tez doda około 2 dB.
    Nie da rady podłączyć oddzielnego kabla...?
  • Poziom 9  
    Dało by się, ale obecnie używany jest przeprowadzony już w ściance działowej. Dlatego drugi musiałby iść już na zewnątrz. Poza tym mam gniazdo końcowe rtv sat, także musiałbym je wymieniać i założyć jakieś gniazdo tv sat z osobną masą, lub też kupić zaślepkę i wiercić otwory na np 2 beczki f/f, bo nie chciałbym mieć kabla łączonego od razu z tv:) Poza tym, jak już wspomniałem siła sygnału nie jest na tyle niska, żeby powodowała kłopoty z odbiorem ( nawet w czsie deszczu) Tak więc to nie wiem czy gra jest warta świeczki, ale gleboko zastanawia mnie ten spadek sygnału:)
  • Poziom 24  
    Próbuj z innym sumatorem, aż trafisz.
    Możesz też spróbować podmienić konwerter przy antenie satelitarnej, on tez może "siać" - sygnał między konwerterem a tunerem jest przekazywany na częstotliwościach 950 - 2150 MHz.
  • Moderator
    Zrób tak:
    1. Odłącz instalacje satelitarną.
    2. Połącz kable i elementy tak by antena naziemna była dołączona do dekodera DVB na wprost, bez pośrednictwa jakichkolwiek gniazd i zwrotnic.
    3. Włączaj elementy składowe instalacji po jednym i obserwuj wskazania siły i jakości.
    - najpierw gniazdo końcowe,
    - potem zwrotnice przy antenie.
    4. Na końcu podłącz sama antenę od satelity ale bez uruchamiania satelity.
    5. Sprawdź co się dzieje po włączeniu satelity.

Jednym słowem po nitce do kłębka..
  • Poziom 9  
    Sygnał nie spada do czasu, kiedy podłącze dekoder sat do prądu i go uruchomię. Nawet jeżeli dekoder jest w trybie standby sygnał dvb-t nie zmienia się. Spada dopiero po włączeniu dekodera (gdy czerwona dioda zmienia się na zieloną) .
  • Poziom 24  
    Normalne. Kiedy włączysz tuner, zostaje podane napięcie na konwerter i tuner zaczyna "odbierać" i jak podejrzewam, zaczyna siać po instalacji naziemnej.

Odłącz jeszcze konwerter od sumatora, włącz tuner (nie dostanie sygnału z anteny) i sprawdź co się dzieje na naziemnej. Jakby zakłócenia dalej były - prawdopodobnie sumator winny.