Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podzielnik kosztów ogrzewania ISTA - pytanie

31 Lip 2011 19:12 5576 4
  • Poziom 12  
    Witam posiadam w mieszkaniu podzielniki "ISTA"
    (dokładniej: http://www.ista.pl/urzadzenia/system_radiowy/...temu_radiowego/doprimo_3_radio_net/index.html )
    posiadam ich 4 sztuki (4 pokoje z kaloryferami), i ciekawi mnie jak obliczane są tak zwane używanie kaloryferów (czyli ile wygrzałem w okresie rozliczeniowym)
    cyferki wyświetlane na poszczególnych urządzeniach:

1 pokój kaloryfer 9 żeberek - 1062 i 1156 (takie 2 liczby się wyświetlają)
    2 pokój kaloryfer 11 żeberek - 2569 i 3155
    3 pokój kaloryfer 11 żeberek - 166 i 220
    4 pokój kaloryfer 16 żeberek - 587 i 1496

kaloryfery (żeliwne) takiego typu: http://grzejnikistalowe.pl/photos/kaloryfer-z...-grzejnik-grzejniki-nowe-tanio-1484491654.jpg

wymiary pokojów: (metry kwadratowe)
    1 pokój - 3,5mx3m=10,5
    2 pokój - 3,5mx3,5m=12,25
    3 pokój - 3,5mx4m=14,0
    4 pokój - ciężko podać ale ok. 21+ kuchnia (ok. 7m2)

w pok. 1 ogrzewanie było otworzone na max 3 dni (bardzo duże mrozy) z powodu takiego iż komputer robi mi za ogrzewanie (chłodzenie wodne) temp w pokoju ok 23-24stC

w pok. 2 ogrzewanie było na temperaturę około 23-25 stC przez całą zimę

w pok. 3 praktycznie przez całą zimę wyłączone (sypialnia rodziców i komfort cieplny wynosi około 18-20stC)

w pok. 4 ogrzewanie włączone przez całą zimę temp ok 23-25stC i w/g dużych strat energii (okna balkonowe - jak na obrazku http://i32.tinypic.com/357h5dz.jpg) i metrażu pomieszczenia powinno być największe zużycie,

zatem chciał bym się zapytać jak mniej więcej obliczyć (odczytywać) podane wartości?

w/g moich obserwacji po naciśnięciu guziczka na tych "miernikach" zawsze wyświetlają się 2 liczby najpierw mniejsza a później większa i wysuwa mi się myśl iż może pierwsza liczba jest wartością początkową pomiarów a 2 liczba końcową i myślę iż różnica między tymi liczbami jest tym za co płacę?
    ale najprawdopodobniej się mylę więc poprosił bym o sprostowanie
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Po prawej stronie od obrazka masz takie zielone pole pobieranie i jako trzecia pozycja jest informacja dla użytkowników w pdf która wszystko wyjaśnia.
  • Poziom 12  
    O dziwo nie zauważyłem tego (lub może mi się nie załadowało, nie jestem pewny), dzięki wielkie, czyli moja teoria była słuszna iż wyświetla wartość najpierw początkową a następnie po zakończeniu okresu rozliczeniowego, tylko teraz pojawiło mi się następne pytanie, czy tzw. odliczanie nie powinno wskazywać "0" jeżeli dopiero pierwszy raz (pierwszy sezon-okres rozliczeniowy) posługujemy się tego typu urządzeniami (wcześniej mieliśmy w domu coś podobnego z 2 rurkami z jakąś cieczą), jeżeli mam rację to chyba powinienem zgłosić to do Administracji (mojego bloku - oczywiście) ponieważ mogą/mogły by nastąpić próby majstrowania przy tych urządzeniach w/g moich spekulacji.
  • Poziom 39  
    Nie koniecznie. Urządzenie mogło być używane wcześniej gdzie indziej i poprzednie stany oraz data kiedy je zamontowano u Ciebie pozwalają na dość precyzyjne ustalenie kto ile ma zapłacić.
  • Poziom 12  
    tylko jeszcze pozostaje kwestia "nowych urządzeń" bo o ile się nie mylę Administracja - lub Spółdzielnia Mieszkaniowa (SM), w tych pismach uiściła treść iż urządzenia będą nowe, ale to już nie dziś na sprawdzanie, jutro jak tylko wstanę poczytam to co kiedyś nam dali (i pewnie umieszczę treść), ręki sobie uciąć nie dam, jeszcze raz dzięki za pomoc.