Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie wentylatorów w laptopie.

31 Lip 2011 20:32 9540 7
  • Poziom 2  
    Witam. Mam pewien problem. Kupiłem 3 dni temu laptopa - Asus X50RL.
    Od tego czasu wyłączył mi się 4 razy. Postanowiłem ściągnąc program "nhc", aby zobaczyc temperaturę. Mniej więcej wygląda to następująco :
    CPU Temp : 65 stopni
    HD Temp : 50 stopni

Oczywiście to jest od razu, po włączeniu laptopa. Potem temperatura się zwiększa, i laptop niestety się wyłącza.

Postanowiłem więc przeczyścic wentylatory, ale nie wiem jak się do tego zabrac.
    Kiedy ściągnę obudowę, czy mam przeczyścic normalnie odkurzaczem, czy jakoś leciutko, aby czegoś nie uszkodzic. Proszę o pomoc, gdyż laptop jest mi bardzo potrzebny do pracy, a jeżeli osiąga temperaturę 85 stopni, to się wyłącza, i nie pozwala mi dalej pracowac.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kupiłeś go nowego czy używanego ? Masz gwarancję rozruchową albo coś w tym stylu ?
    Ewidentnie przegrzewa się skoro ma takie temperatury na starcie.
    Obawiam się że samo wyczyszczenie nic nie da, trzeba byłoby zdjąć układ chłodzenia i wymienić pasty termoprzewodzące.

Co do czyszczenia wentylatorka/ów i żeberek najlepiej posłuż się pędzelkiem a najlepiej jak zwyczajnie odkręcisz wentylator wraz z tunelem - powinien być zamocowany 2 śrubkami/wkrętami.

Masz tutaj tutorial na przykładzie innego laptopa co powinieneś uczynić: http://www.insidemylaptop.com/apply-thermal-grease-laptop-processor/
  • Poziom 2  
    Jest to laptop używany. Gwarancji brak :(
    Jeżeli nic nie robię, to jest temp 55 stopni średnio.

Dodano po 1 [minuty]:

Aaa.. I jeszcze jedno. Jaka powinna byc mniej więcej temperatura na starcie, i w czasie pracy?
  • Poziom 43  
    zbieru26 napisał:
    Aaa.. I jeszcze jedno. Jaka powinna byc mniej więcej temperatura na starcie, i w czasie pracy?

Jak najniższa :D
    a na poważnie nie wiem co tam masz na pokładzie, generalnie przy normalnym użytkowaniu np podczas przeglądania internetu temp nie powinny przekraczać 45 stopni dla CPU i tak samo dla dysku twardego. Bynajmniej u mnie tak jest, ale wiadomo nasze laptopy mogą się różnić.
  • Poziom 2  
    Witam
    Zaraz po uruchomieniu windows 7 wiatrak w laptopie pracuje na najwyższych obrotach przez jakieś 8 minut, a wiadomo że procesor jest wtedy zimny .Potem zwalnia.
    Mialem wcześniej Vistę i tak nie było, wydaje mi się więc że to przez system , czy ktoś ze specjalistów nie orientuje sie gdzie to można zmienić w windows 7?

pozdrawiam
  • Poziom 33  
    No bez takich jaj. Wyczyść, zmień pastę i będzie OK, no chyba, że spieprzysz sprawę. Poza tym wypadałoby się przywitać!
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    W tych laptopach czyszczenie układu chłodzenia jest proste. Całe chłodzenie jest dostępne po zdjęciu dużej klapki na spodzie komputera. Wtedy należy wykręcić wentylator i wyjąć go, a w drugiej kolejności radiator. Odkurzaczem takich rzeczy się nie robi. Jeśli będziesz zdejmował radiator koniecznie wyczyść resztki starej pasty z układów oraz z samego radiatora i użyj jakiejś dobrej pasty *smarując cienką warstwą chronione układy. Między radiatorem a niektórymi układami znajdziesz termopady (takie cienkie plastry) - jeśli są zniszczone to również powinieneś je wymienić.

Jeśli nie posiadasz pasty termoprzewodzącej to póki co ogranicz się do zdjęcia samego wentylatora, radiatora nie ruszaj. Między radiatorem a wentylatorem będzie sporo kurzu - pozbądź się tego, a temperatura już powinna pójść mocno do dołu.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Dzięki za odp, no właśnie nie chodzi mi o czyszczenie bo to już robiłem tylko o to czemu wiatrak napierdziela przez 5 minut po włączeniu komputera kiedy jest zimny procesor, potem chodzi normalnie .Chyba tutaj chodzi o windowsa lub też o antywirus- mam noda 32