Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł automatycznego wyłącznika dla multimetrów i nie tylko

emer2 01 Sie 2011 12:53 6943 14
  • Moduł automatycznego wyłącznika dla multimetrów i nie tylko

Chciałbym przedstawić prosty, a zarazem użyteczny moduł odpowiedzialny za automatyczne wyłączanie multimetru. Projekt, jak podaje autor, jest przeznaczony do taniego multimetru, ale myślę, że można go zamontować również w innych urządzeniach zasilanych bateryjnie, gdzie istnieje potrzeba automatycznego wyłączania.

Autor potrzebował taniego multimetru do przeprowadzenia jakichś pojedynczych pomiarów. Niestety za każdym razem zapominał go wyłączać i często prowadziło to do potrzeby zakupu nowej baterii. Autor postanowił więc coś na to poradzić i zaprojektował układ automatycznego wyłączania. Ponieważ musiał zmieścić się w małej obudowie multimetru, zostały zastosowane elementy SMD. Autor postanowił zastosować mały i w zupełności wystarczający mikrokontroler ATtiny25. Ze względu na rozmiar, postanowił nie montować złącza ISP, ale zamiast tego "wydłużył" miejsca lutownicze pod mikrokontroler, aby można było w przyszłości podłączyć programator i wgrać nowe oprogramowanie. A teraz o zasadzie działania. Mikrokontroler steruje tranzystorem NPN, który z kolei zamyka obwód multimetru z baterią. Do modułu został podłączony przełącznik, którego naciśnięcie powoduje włączenie multimetru na 15 minut. Po tym czasie bateria zostaje elektronicznie "odłączona". Autor mógł zastosować pomiar prądu pobieranego z baterii, wówczas znane byłoby każde użycie multimetru, ale wolał prostszą metodę, która tworzy z modułu po prostu wyłącznik czasowy.

Poniżej schemat ideowy:

Poniżej wzór płytki PCB:

Poniżej link do strony projektu:
    Link

Poniżej link do strony źródłowej:
    Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
  • PCBway
    emer2
    Tłumacz Redaktor
    Leszcz72 napisał:
    Układ wyszedł pewnie droższy od samego miernika :D

Myślę, że gdzieś porównywalnie do jego ceny...

Jednak multimetry z automatycznym wyłącznikiem kosztują, gdzieś drugie tyle, więc na jedno wyjdzie, aczkolwiek, moduł ten można zastosować nie tylko w tanich multimetrach, ale również w innych urządzeniach - przez co staje się uniwersalny..
    LA72
    Poziom 40  
    Układ sam z siebie jest pożyteczny. Mnie chodzi o
    Cytat:
    Projekt, jak podaje autor, jest przeznaczony do taniego multimetru

U mnie tani miernik to 5-7 PLN :D
    Marand
    Poziom 12  
    Lubię mikrokontrolery ale to już naprawdę przerost formy nad treścią. Wystarczyłby NE555 w układzie multiwibratora monostabilnego z długą stałą czasową.
    Jaduda
    Poziom 32  
    To samo można zrobić za pomocą jednego tranzystora, rezystora, kondensatora i włącznika Link :D
    emer2
    Tłumacz Redaktor
    Moim zdaniem liczy się sama idea, a wiadomą rzeczą jest, że co 'Elektronik' to inne rozwiązanie..
    mikstu2
    Poziom 27  
    Cytat:
    ...Do modułu został podłączony przełącznik, którego naciśnięcie powoduje włączenie multimetru na 15 minut. Po tym czasie, bateria zostaje elektronicznie "odłączona".

Dobrze... Tylko, że jak akurat krótko przed tymi 15 minutami przeprowadzę jakiś pomiar, to mi się wyłączy w trakcie?
    markbrow33
    Poziom 10  
    mikstu2 napisał:
    Cytat:
    ...Do modułu został podłączony przełącznik, którego naciśnięcie powoduje włączenie multimetru na 15 minut. Po tym czasie, bateria zostaje elektronicznie "odłączona".

Dobrze... Tylko, że jak akurat krótko przed tymi 15 minutami przeprowadzę jakiś pomiar, to mi się wyłączy w trakcie?

Jeżeli pracujemy już jakiś czas można taimer zresetować przez szybkie off/on. Układ przydatny choć może do jakiejś wagi czy oświetlenia w garderobie. Aż się prosi dodać kilka funkcji (licznik zadziałań, raport poprzez mrugnięcia led)
    J_Bravo
    Poziom 27  
    Wszystko fajnie ale czy przypadkiem MCP1702 i Attiny nie rozładuje baterii?? Układ jest na sztywno do niej podłączony.
    KJ
    Poziom 31  
    Jak dla mnie automatyczne wyłączniki pchane obecnie do większości multimetrów są raczej ich wadą niż zaletą. Niejednokrotnie wykorzystuję miernik do pomiarów "ciągłych" np podczas ładowania akumulatorów. Efekt taki że po kilku kilkunastu minutach miernik mi się wyłącza. To samo wagi i kupa innego sprzętu zasilanego z baterii. Rozumiem oszczędność itp itd ale dorobienie wyłącznika tej funkcji nie kosztuje chyba zbyt wiele.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Według mnie ma to sens w przypadku multimetrów zasilanych z baterii 6F22, która ma małą pojemność.
    Zostawienie takiego przyrządu (przez zapomnienie) włączonym np. przez całą noc, może kosztować wymianą baterii...
    A gdy przyrząd się wyłączy, to naciśnięcie przycisku ON/OFF nie jest aż tak absorbujące.
    Trochę gorzej z tymi gdzie trzeba głównym przełącznikiem przejść do OFF.
    SylwekK
    Poziom 29  
    Podłączenie na stałe układu pod baterię dyskwalifikuje go w moich oczach na samym wstępie. Sam zaprojektowałem niedawno kontroler baterii - mierzy, stan napięcia (informując go za pomocą LED) i jeśli napięcie jest zbyt małe lub zbyt wysokie to całkowicie odłącza zasilany układ i... siebie też. W stanie kiedy układ się wyłączy pobiera prąd (a raczej nie pobiera) , którego mój miernik nie mierzy (pokazuje 0). Do załączania nie ma żadnych dodatkowych przycisków - startuje w momencie podłączenia zasilania. Aby działał jako czasowy wyłącznik wystarczy zmienić soft w attiny13 i pozbyć się dzielnika rezystorowego do pomiaru napięcia. Stopień skomplikowania - mniejszy niż prezentowany tu układ.
    Jackziom
    Poziom 23  
    Jaduda napisał:
    To samo można zrobić za pomocą jednego tranzystora, rezystora, kondensatora i włącznika Link :D

To jest jeszcze lepsze, mniejsze koszty no i pobór prądu. Ten przykład (znowu) dobitnie udowadnia znaną od lat prawdę: "Geniusz tkwi w prostocie!".