Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczy wyłącznik czasowy na prąd stały 24 V

01 Sie 2011 15:06 3638 17
 • Poziom 8  
  Mam problem.
  Otóż chciałbym aby przed wejściem do klatki schodowej zapalało się światło automatycznie od zmierzchu do rana (w porze ciemnej) z chwilą zbliżenia się pod blok mieszkalny człowieka. Czas świecenia ok. 2 - 3 minuty.
  Rozwiązanie dotychczasowe: to na klatce schodowej zwykły załącznik. Innymi słowy czas świecenia lampy uzależniony jest od włączenia/ wyłączenia załącznika przez człowieka na klatce schodowej. I jeszcze jedno ważne ograniczenie prąd zasilający stały 24V jest na całej klatce schodowej – ma zasilać to „nowe urządzenie” – ale nie wiem jakie i gdzie je można kupić. Wspólnota Mieszkaniowa zadecydowała , że można wprowadzić ww. „innowację” ale dotychczasowe rozwiązanie tj. żarówki 24 V prądu stałego na duży gwint mają pozostać, likwidacji może ulec jedynie wyłącznik.
  Za rozwiązanie problemu i podpowiedź z góry dziękuję.
 • OptexOptex
 • Specjalista Automatyk
  Google, szukaj np. "czujnik ruchu 24V"
  Na elektrodzie też było wielokrotnie.

  Kol. bhtom: czy numer aukcji będzie przydatny do czegokolwiek za miesiąc?
 • OptexOptex
 • Poziom 8  
  Dobrze, uzyskalem podpowiedź "czujnik ruchu 24V". Proszę o dalszą podpowiedź. Czy ten "czujnik" mam wpiąć w dotychczasowy(24V prąd stały) obwód szeregowo (montujac go na grzymsie tuż przy żarówce). Czy to wystarczy, żeby żarówka świeciła, czy trzeba jeszcze jakieś dodatkowe urzadzenie? Proszę też o podanie modelu (symbolu) jaką w tym przypadku mam zakupic czujkę. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Admin Elektroenergetyka
  Kolego każdy czujnik ruchu, jak i inne urządzenie posiada instrukcje obsługi oraz schemat jak prawidłowo podłączyć do zasilania.
  Ponadto aby jednoznacznie podać model i dogodny sposób montażu czujki należy najpierw dokonać wizji lokalnej. Są rożne modele o rożnym kącie działania. Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie IP. Czujnik musi być hermetyczny i instalacja też.
  Jak rozumiem chodzi tu o część wspólna budynku wielorodzinnego, dlaczego zatem tematem nie może zająć się odpowiednia osoba z kwalifikacjami - tudzież konserwator elektryk?
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Czujnik wygląda np. tak:
  Automatyczy wyłącznik czasowy na prąd stały 24 V

  Zazwyczaj takie czujniki mają przekaźnik załączający obciążenie - podłączasz go szeregowo w obwód zasilania żarówki.

  Oprócz tego podłączasz zasilanie samego czujnika.
 • Poziom 8  
  Wobec powyższego potrzebuje symbol czujnika ruchu o następujących parametrach:
  - instalacja 24V na prąd stały
  - horyzontalny kąt działania czujnika ruchu wynoszący 120 lub180 stopni
  - wbudowany czujnik zmierzchowy (możliwość ustawienia poziomu natężenia oświetlenia otoczenia, przy którym urządzenie pracuje)
  - możliwość regulacji czasu świecenia do 3-5 min
  - zasięg wykrywania ruchu wynoszący ok. 10 m
  - obudowa z tworzywa sztucznego w kolorze białym (czujka ma być nieruchoma) ochrona IP20 (może być nakładka – symbol mile widziany)
  - praca w temp. ok. -25 + 50 stopni C
 • Poziom 21  
  Kolego z całym szacunkiem, ale z takimi wymaganiami to do sklepu/hurtowni a nie na forum. Może jeszcze ktoś z nas ma przyjechać i zamontować? Co ty na to?
 • Poziom 8  
  Szanowny pavulon z całym szacunkiem pytanie dotyczyło wprawdzie do P. Łukasz-O z wpisem 02 Sie 2011 15:34 bo problem dotyczy zasilania 24V pradu stałego (a nie 230V~ (te produkty są dostępne) może ktoś podpowie bardziej kulturalnie.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Zainstalować przyzwoity czujnik Steinela na 230V. Cała gama do dyspozycji , 240st, 180st, sufitowy etc. Mający w sobie zmierzch i czas.
  Jeżeli czujnik będzie na klatce, to zmierzch w czujnkiu będzie mierzył światło na klatce- i tak powinno być.
  Na wyjściu czujnika, np. w rozdzielnicy, zainstalować przekaźnik separujący 230V od 24V DC.
  Czujnik Steinela to nie jest chińskie "badziewie" ma klasę. Koszt ok 200zł.
  Bronek


  Dziękuję.

  Jednak problem dalej jest nie rozwiązany.
  Chodziło o czujnik na zasilanie 24V prądem stałym.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Problem dalej nie jest rozwiązany. Otóż instalacja 230V jest tylko w mieszkaniach. Na wszystkich klatkach i pomieszczeniach pomocniczych w tym w piwnicach indywidualnych jest sieć 24V DC. Przedstawiona podpowiedź rozwiązałaby problem tylko na jednej klatce - najbliższej przy rozdzielni zabezpieczenia głównego. Trzeba by budować dodatkowo oddzielną instalację - sieć 230V. I kumanie nic tu nie pomoże. A ja chcę tego uniknąć i dlatego szukam podpowiedzi.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Czy ktoś może odpowiedziec na zadane moje pytanie?

  3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
  [retrofood]
 • Poziom 42  
  Może powiedz jeszcze czy jesteś pewny że masz tam 24V PRĄDU STAŁEGO? czy też przemiennego po trafie bezpośrednio? A mniej więcej taka czujka jak potrzebujesz jest na allegro, znalazłem w kilka sekund