Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[EAGLE] Prośba o sprawdzenie schematu

01 Sie 2011 19:08 2203 6
  • Poziom 13  
    Witam robię mały sterownik led i chciał bym prosić o sprawdzenie schematu

proszę o sprawdzenie czy ten tranzystor zaznaczony strzałką jest dobrze umieszczony i oczywiście reszta elementów też ;) z góry dzięki.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Masz sporo błędów.
    Część z nich to na pewno:
    1) za duże kondensatory na wyjściach 7812 i 7805. Na wejściach zresztą też za duże. Poczytaj sobie datasheet. Na pewno pilnuj tego, żeby pojemność na wejściu stabilizatora była większa lub równa pojemności na wyjściu, bo po wyłączeniu zasilania te kondensatory muszą się gdzieś rozładować. Duża wartość prądu może zniszczyć stabilizator.
    2) Nie wiem jak chcesz załączyć cokolwiek tym bc547. Do rezystora R1 podłącz "od góry" +5V. Bramkę mosfeta podłącz w miejscu, w którym kolektor bc547 łączy się z R1.
    3) do drenu mosfeta powinieneś podłączyć rezystor i dopiero za tym rezystorem diody. Inaczej pójdzie dym.

W ogóle, to po co tobie ten mosfet?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 13  

Witam zlikwidowałem stabilizator i zmieniłem trochę całość.. Ten mosfet miał służyć do wzmocnienia diod. Ma ich być 8 czy tak jak jest teraz może być ?? czy trzeba dodać jakiś tranzystor??
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Zmniejsz R1 np. do 470ohm. Diodki będą jaśniej świeciły :)
    Na wejście i wyjście 7805 dodaj po jednym kondensatorku 100n. Małe kondensatorki mają tą właściwość że wyłapują małe i "szybkie" (wysokoczęstotliwościowe) zakłócenia.
    Może się czepiam, ale JP1 powinno być podpisane "Z głośnika", a nie "Do głośnika". W końcu to głośnik ma wysterowywać tranzystor i diody :)
  • Poziom 13  
    a po za tym wszystko ok ? :)
    Oczywiście poprawie JP1 i dodam kondensatory ;)
  • Poziom 16  
    Wydaje mi się, że jest ok, ale gwarancji nie daję.
    Jeszcze jedna uwaga - chyba w złym dziale umieściłeś ten post (może stąd tak mało odpowiedzi). Tego typu tematy ja przeważnie umieszczam w dziale "Początkujący Nauka". Dział o PCB (Printed Circuit Board) dotyczy wszystkiego co związane z płytkami drukowanymi - programy, analiza płytek itd.
  • Poziom 13  
    Całkiem możliwe Następnym razem będę wiedział gdzie umieścić tego typu temat ;)