Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Edimax BR-6204WGI - jak powiekszyć zasięg Wi-Fi?

turbo1235 01 Aug 2011 22:37 1521 3
    turbo1235
    Level 14  
    Witam ruter edimax br-6204wgi dostałem od znajomego coś podobnego o nazwie air live wl-5450ap . I oto moje pytanie czy gdybym założył to drugie urządzenie w garażu czy polepszy mi to zasięg i będzie pobierało internet z rutera edimax w domu dodam, że garaż jest oddalony od domu 3m i przed brama garażu internet jeszcze jest ale po wejściu do niego już go nie ma
    Stanley_P
    Level 27  
    Najlepiej by było pociągnąć kabel sieciowy (ethernet) z portu LAN pierwszego routera (Edimax) i wpiąć do portu LAN w Airlive postawionego w garażu. W drugim routerze wyłączyć DHCP, tak, aby pracował wyłącznie jako AP.

Rozwiązanie drugie, bezprzewodowe: w odpowiednim miejscu postawić urządzenie typu repeater. Odpowiednim, tzn. takim, aby łapał sygnał z routera pierwszego oraz swoim zasięgiem obejmował dostatecznie garaż. Przy czym w roli repeatera* najlepiej użyć urządzenia z dwoma rzeczywiście niezależnymi torami radiowymi (jednym odbiera, drugim rozsyła) jak Airlive G.DUO, lub dwóch dwóch odpowiednio skonfigurowanych routerów połaczonych skrętką (temat wzmacniania wifi w ten sposób był poruszany na forum wielokrotnie - poszukaj).

Pozdrawiam -

Stanley

[EDIT]
    * być może ten Twój Airlive obsługuje taki tryb, sprawdź w dokumentacji. Lecz na pewno posiada jeden tor radiowy, więc tryb (universal) repeater może pracować mniej wydajnie, niestabilnie, kapryśnie, itp. Ale jeżeli urządzenie taki tryb ma, możesz spróbować ;-)
    turbo1235
    Level 14  
    a mógł byś mi krok po kroku napisać jak ustawić oba rutery tak żeby chodziły bezprzewodowo ? bo troszkę jestem w tym zielony kabel nie wchodzi w grę bo musiał bym ciągnąć go przez cały dom i troszkę jeszcze do garażu który nie jest połączony z domem wiec raczej odpada
  • Helpful post
    Stanley_P
    Level 27  
    turbo1235 wrote:
    a mógł byś mi krok po kroku napisać jak ustawić oba rutery tak żeby chodziły bezprzewodowo

Nie podejmuje się. Po pierwsze primo nie znam tych urządzeń. Po drugie wifi i konfiguracja to czasem trochę loteria, trzeba trochę pokombinować, poeksperymentować.
    Przykładowo: rzuciłem pobieżnie okiem w instrukcję Airlive:
    http://www.airlive.com/products/WL-5450AP/AirLive_WL-5450AP_Manual.pdf
    Widze, że nie posiada trybu Universal repeater, lecz WDS Repeater. Czyli można go połaczyć bezprzewodowo (w roli repeatera) tylko z urządzeniem obsługującym WDS. Z kolei szybki rzut oka do instrukcji Edimaxa - WDS (chyba?) ma
    http://www.edimax.co.uk/images/Image/manual/Wireless/BR-6204Wg/BR-6204Wg_Manual.pdf
    Lecz jak ogólnie wiadomo, WDS nie zawsze chce dobrze działać, czasem kaprysi nawet pomiędzy urządzeniami tej samej marki. A tu jak widać na dzień dobry producenci są różni.

Quote:

? bo troszkę jestem w tym zielony kabel nie wchodzi w grę bo musiał bym ciągnąć go przez cały dom i troszkę jeszcze do garażu który nie jest połączony z domem wiec raczej odpada

Kabel byłby najlepszy, w sensie, że Airlive na pewno by zadziałał - po prostu w roli AP - Access Pointa. No i miałbyś 100% pewność połaczenia na linii Edimax-Airlive (po wifi może różnie być). Co do umiejscowienia: być może nie trzeba kłaść aż do garażu? Może wystarczy postawić AP-Airlive wewnątrz budynku, ale bliżej garażu? Lecz na to nikt Ci tu nie odpowie, po prostu trzeba spróbować, czy sygnał będzie zadowalający.

Jak widać z wifi to trochę loteria, eksperyment. Proponuje Ci jednak zatrudnić kogoś (może z kręgu znajomych?), kto ma obycie z konfiguracją takich urządzeń, oraz pomoże dobrać ich właściwe umiejcowienie. No chyba, że ktoś z forumowiczów akurat posiada dokładnie takie same modele, ma ich konfigurację w małym palcu, zechce je razem wypróbować (np. czy dogaduje się WDS), no i opisze Ci wszystko dokładnie krok po kroku... ;-)

Pozdrawiam -

Stanley