Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers ZW-20 - Wymiana pieca na nowy

robert tab 02 Aug 2011 06:55 6714 36
 • #1
  robert tab
  Level 9  
  Witam wszystkich bardzo serdecznie.Od wielu lat jestem użytkownikiem kotła dwufunkcyjnego Junkers zw-20.Powtarzającym się problemem u mnie było notorycznie zakamnieniony wymiennik płytowy,a co za tym idzie wzywanie serwisanta i zwiazane z tym dodatkowe koszty.Po kilkunastu latach użytkowania pieca zamierzam go wymienić i mam w związku z tym kilka pytań do szanownych panów serwisantów.
  1)Czy wymiana pieca na zestaw piec+zasobnik wyeliminuje choć trochę mój problem?
  2)Jeżeli tak to jaki zestaw proponujecie.Myślę o zwykłym kotle na kondensat mnie nie stać.
 • #2
  wodyn
  Level 18  
  Olkusz ? =wapień w wodzie ! Wymiana pieca nic nie pomoże.Albo zmieniasz system przygotowania CW (objętościowy bojler elektryczny lub gazowy ) albo montujesz zmiękczacz wody na zasileniu instalacji.
 • #3
  robert tab
  Level 9  
  Piec i tak muszę wymienić ,u sąsiada działa piec z wmontowanym zasobnikiem i nie ma żadnego problemu z wymiennikiem.Jego serwisant tłumaczył mi że jest to korzystniejsze rozwiązanie niż u mnie.Jednak piec z wmontowanym zasobnikiem jest za duży i u mnie nie wchodzi w grę (zbyt mała łazienka). Dlatego rozważam opcje kupienia pieca z dodatkowym osobnym zasobnikiem wodnym(100 litrów).
 • #4
  zybie
  Level 30  
  Tak jak kolega wodyn napisał rozwiązaniem jest kocioł z zasobnikiem, ale montaż zmiękczacza poprawi jakość wody i zabezpieczy inne urządzenia przed działaniem kamienia. [pralka, zmywarka itp.]. Nie wspominając o jakości wody do kąpieli i mycia.
 • #5
  robert tab
  Level 9  
  Rozglądałem się trochę po sklepach i zaproponowano mi taki zestaw:
  kocioł Vitopend100 +zbiornik120 litr wailiant,kocioł z zamknięta komora spalania.Co sądzicie o takim zestawie?.
 • #6
  davvid80
  Level 17  
  Vitopend to nie jest kocioł firmy Vaillant ...ale innej też na V :)
  W Olkuszu... oj... często czyściłem wymienniki - woda dramat 32 stopnie niemieckie !
  Jednofunkcyjny z podgrzewaczem to jest pewne wyjście z sytuacji ale proszę pomyśleć o stacji uzdatniania jak proponuje wodyn. Koszt stacji może i jest znaczny ale w tym rejonie Polski naprawdę warto.
  Są fajne promocje na piakiety: kocioł + podgrzewacz + stacja :)
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  robert tab
  Level 9  
  Wiessman oczywiście mój błąd,najpierw muszę kupić piec ,podgrzewacz,komin z montażem to będzie granica moich możliwości finansowych.Jak już wszystko będzie działać pomyśle o stacji.
  Walker29 byłem w sklepie jest zestaw o którym mówisz
  zestaw 6000
  komin ok 1000
  montaż pieca ok 1000
  pozostałe prace i jakiś materiał ok 1000
  A jeszcze nie wiadomo czy moje grzejniki dadzą rade na kondensacie czy nie trzeba będzie ich wymienić.To jest świetne ale ponad moje możliwości.
  Może uda mi się dorwać zestaw
  piec ok 3000
  podgrzewacz Wailliant 120- 1000
  komin ok 1000
  robocizna ok 1000
  Chciałbym cała operacje zamknąć w kwocie 6000 zł.Może mi się to uda.
 • #9
  wodyn
  Level 18  
  Zupełnie nie chwytam tego toku myślenia:Piec ma kłopoty z powodu złej jakości wody stąd jest prosty wniosek,że należy kupić nowy piec ,a nie zainwestować w urządzenie do uzdatniania wody.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  robert tab
  Level 9  
  Walker29 zdecydowałem biorę wiessmana vitopend 100 z zamknięta komora spalania.A co do zbiornika to taki zaproponował mi gość w sklepie bez faktury (co mi tam ważne że nowy, gwarancje daje) reszta mnie nie interesuje.Powiedz na co zwracać uwagę podczas montażu zestawu(piec+zbiornik),komina i całej reszty żebym potem nie narzekał że można to było zrobić jak był montaż.Mam nadzieje że ten piec ma taką samą listwę montażową jak mój zw-20 z zaworami odcinającymi cały piec od reszty instalacji(dobre podczas konserwacji i naprawy pieca).
 • #12
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  robert tab wrote:
  A co do zbiornika to taki zaproponował mi gość w sklepie bez faktury (co mi tam ważne że nowy, gwarancje daje) reszta mnie nie interesuje

  Pamiętaj że aby mieś gwarancję na 2 rok należy wykonać płatny przegląd kotła i podgrzewacza. Inaczej nici z gwarancji a sprzedawca Cię po roku jeśli przeglądu nie zlecisz - oleje.

  robert tab wrote:
  że ten piec ma taką samą listwę montażową jak mój zw-20 z zaworami odcinającymi cały piec od reszty instalacji

  Ma zawory ale bez listwy (bez blachy). Tak więc listwa z ZW20 pasowac do Vitopenda nie będzie.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  robert tab
  Level 9  
  Panowie ogromny szacun dla WAS za wszelkie uwagi i rady postaram się z wszystkich skorzystać.W czwartek wraca gość z urlopu to zaraz kupuje piec i ten zbiornik(mam nadzieje że to nie jakiś wałek z tym zbiornikiem).
  Jednak mam pytanie co do tego komina.
  Teściowa ma junkersa z zamkniętą komora spalania fachowcy żle zamontowali komin i wszystko co się skraplało lało się do pieca(wylot w bok przez ścianę).
  Jak to wygląda z kominem .U mnie od pieca do góry będzie równe 4 metry.Na co zwrócić szczególną uwagę żeby potem nie było kłopotów?.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  kowal001
  User under supervision
  robert tab wrote:
  Witam wszystkich bardzo serdecznie.Od wielu lat jestem użytkownikiem kotła dwufunkcyjnego Junkers zw-20.Powtarzającym się problemem u mnie było notorycznie zakamnieniony wymiennik płytowy, a co za tym idzie wzywanie serwisanta i zwiazane z tym dodatkowe koszty...


  Żeby nie wydawać pieniędzy na zakamienione podzespoły, na rurze doprowadzającej wodę do kotła należy zamontować magnetyzer inhibitorowy, koszt jakieś 200 złotych.
  Zastosowanie złoża jest to drogie rozwiązanie, częściej stosowane do kotłowni o większych mocach kW. Takie magnetyzery są najtańszym rozwiązaniem ochrony przed kamieniem kotłowym osiadającym we wnętrzu rur i elementów kotłów. Montuje się je tak samo jak filtry i zawory odcinające - element porządany w każdej kotłowni. Do domowych kotłowni lepiej wydać 200 złotych niż setki na elementy kotła.

  Dodano po 10 [minuty]:

  robert tab wrote:
  ..Teściowa ma junkersa z zamkniętą komora spalania fachowcy żle zamontowali komin i wszystko co się skraplało lało się do pieca(wylot w bok przez ścianę).
  Jak to wygląda z kominem .U mnie od pieca do góry będzie równe 4 metry.Na co zwrócić szczególną uwagę żeby potem nie było kłopotów?.


  Każdy producent udostępnia każdemu materiały techniczne do swojej oferty. Ewentualnie można poprosić o wysłanie plików pocztą elektroniczną http://www.junkers.com/pl/pl/dokumentacja/dokumentacja.html W cenniku masz gotowe zestawy: Schematy zestawów kominowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania (strona 84).
  A co do tego opisu spartolonej roboty, no cóż trzeba nauczyć się egzekwować dobrą robotę, a nie przepraszać że zyje. Bo do tego badziewia trzeba dwóch: jeden co robi, a drugi się na to zgadza...
 • #17
  mirszo1
  Level 2  
  Junkers zw20 stary dobry kocioł.Nie zmieniałbym go na inny dopuki działa.Raczej zainwestowałbym w noey wymienni wtórny,ten który odpowiada za produkcję cwu,oraz w zaestaw filtrów firmy comap z odpowiednimi wkładami.Zależy od składu chemicznego wody,ale w większości przypadków wystarcza wkład sznukowy wstępny plus wkład antysendymentacyjny wtórny i załtwia to sprawę nadmiaru wapnia w wodzie.W moim rejonie jest ten sam problem zakamienionych wymienników wtórnych,po zamontowaniu takiego zestawu problem znika.Comap oferuje dużą ilość zestawów oczyszczających wodę.Taniej niż stacja uzdatniania,a nie zaniżamy ph wody,która powoduje uszkodzenia innych elementów instalacji wewnętrznej.:D:D:D:D
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  robert tab
  Level 9  
  mirszo1 że to dobry kocioł to ja wiem ale wymiennik jest do wymiany na już,nagrzewnica ledwo zipie nie zamierzam inwestować w niego bo to chyba mija się z celem,trzeba wymienić piec.Miałem już zaplanowany zakup zestawu Vitopend100 +zbiornik120 litr wailiant.Dzisiaj był monter i stwierdził że za mała łazienka,piec w łazience a zbiornik w kuchni za ścianom to zły pomysł i widzi tylko piec z wbudowanym zbiornikiem(najlepiej Immergaz).Panowie czy piec w łazience a zbiornik za ścianom w kuchni to taki zły pomysł?, za komin dł.4 metry do ściany oryginalny wiessman a dalej rura w kominie (podobno tak się robi)powiedział od 1000-1500zł,czy to nie za dużo?.Wiem że najlepiej wymienić piec na piec najmniej roboty ale czy to jedyna możliwość.Jeżeli to jedyna opcja to może jakieś propozycje?(pieca z wbudowanym zasobnikiem).
 • #20
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  robert tab wrote:
  piec w łazience a zbiornik w kuchni za ścianom to zły pomysł

  Nie wiem czemu Ów człek ma z tym problem. To bez znaczenia od strony działania układu.
  robert tab wrote:
  (najlepiej Immergaz)

  Chyba wczasy dają instalatorom czy cóś. Nie wiem - nie jestem wtajemniczony.
  robert tab wrote:
  powiedział od 1000-1500zł,czy to nie za dużo?.

  Jeśli dł komina to ok. 10 mb - to cena w normie.
 • #21
  robert tab
  Level 9  
  Według mnie też nie powinno być z tym problemu,ale o ile więcej roboty.
  Z tymi wczasami to nie wiem ,komin jak pisałem ma 4 metry.
  W czwartek ma być inny fachowiec może będzie trochę elastyczniejszy.
  Panowie podajcie jakieś modele pieców z wbudowanymi zbiornikami,gdyby się okazało że i on mi odradzi osobny zestaw.
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Junkers Cerapur Acu to następna propozycja.
  Nie wiem, dlaczego chcesz wymieniać kocioł. To nic nie zmieni, skoro piszesz o słabej jakości wody. Zainwestuj w stację uzdatniania wody. To jest Twoje rozwiązanie.
  Wymiana kotła tylko ze względu na jego wiek. Kup z dwufunkcyjny zamkniętą komorą spalania i właśnie stację uzdatniania. Kocioł z wbudowanym zasobnikiem też się nie sprawdzi. Czyszczenie go co 2-3 lata też będzie dla Ciebie koszmarem. Jedyne rozsądne i oszczędne rozwiązanie: kocioł 2 funkcyjny i stacja.
 • #24
  robert tab
  Level 9  
  Vitopend 100 z zasobnikiem vaillant VIH R 120/5 już pracuje.Całkowity koszt 6700zł.Doszła przeróbka kranu w kuchni ,nowy kran i musiałem dokupić czujnik temp. wody Viessmann.(310zł). Jak na razie wszystko działa super i oby tak było.
 • #25
  wodyn
  Level 18  
  Wiwat!Skutek naprawiony-przyczyna pozostała.
 • #26
  robert tab
  Level 9  
  Co proponujesz do uzdatniania wody w rozsądnej cenie?
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  robert tab
  Level 9  
  Czemu musztarda po obiedzie to na zainstalowanie stacji o której mowa jest już za póżno?Piec się wysłużył i został wymieniony teraz mogę zbierać kasę i myśleć o czymś do uzdatniania wody.Ale co by to miało być?
  W jednym sklepie polecają filtry z jakimiś wkładami(firmy nie pamiętam), w drugim tylko magnetyzer ,na forum mowa jest o stacji.To co można zamontować aby woda nie miała tyle kamienia?.
 • #29
  wodyn
  Level 18  
  Na uzdatnianie wody nigdy nie jest za póżno.Jednak zważywszy ,że większość poboru idzie na potrzeby sanitarne:WC,kąpiele,pranie,zmywanie-w kuchni powinien być osobny kran z wodą zimną uzdatnioną tylko dla przygotowywania jedzenia.W Pańskim przypadku woda uzdatniona powinna też zasilać przygotowanie ciepłej wody.Do tego potrzebny jest dodatkowy rurarz .
  Urządzeń do uzdatniania jest na rynku mnóstwo.Jednak najpierw trzeba zbadać wodę (skład chemiczny ) i określić ile wody uzdatnionej będę potrzebował np na dobę.Mając te informacje -rozsyłamy zapytania i czekamy na oferty.Haczyk tkwi w tym,że urządzenie jest tanie,ale chemia,filtry etc.,które trzeba w nim wymieniać, już niekoniecznie.
  Wymiana pieca- to było działanie dorażne ,ale nie ochroni przed negatywnymi skutkami dla zdrowia ,jakie może nieść za sobą spożywanie twardej wody.Zdrowia się nie odkupi ,dlatego kolejność inwestycji nie była trafiona moim zdaniem.
 • #30
  robert tab
  Level 9  
  Woda która leci z kranu jest smaczna ,czysta a jedyną jej wadą według mnie jest spora ilość kamienia.Więc urządzenie które mnie interesuje powinno zmniejszyć ilość kamienia,a nie oczyszczać wodę.(Swoją drogą chętnie bym ją
  zbadał tylko nie bardzo wiem jak?). Wiec moje pytanie brzmi -czy jest urządzenie które zmniejszy ilość kamienia a tym samym nie zmieni smaku i barwy wody?.