Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie ogrodu - praktyczne wskazówki

02 Sie 2011 19:59 3869 9
  • Poziom 11  
    Witam,
    do zrealizowania mam oświetlenie w ogrodzie. Problem doboru opraw i źródeł światła rozwiązałem, jednak jest kilka zagadnień których nie mogę rozwiązać.
    Lampy będą zasilane z 12V oraz bezpośrednio z 230V. Dodatkowo na ogrodzie ma być zainstalowane gniazdko do podłączenia np. kosiarki.
    1) Jak prawidłowo powinienem zabezpieczyć instalację 230V wychodzącą na ogród (2 przewody) w układzie TN-C? Z tego co się orientuję powinienem dokonać rozdziału przewodu PEN na PE i N przed różnicówką. Po wyjściu z różnicówki idą 3 przewody do oprawy - czy to jest prawidłowe podłączenie zapewniające sprawne zadziałanie wyłącznika RCD w razie uszkodzenia izolacji w kablu lub przebicia na obudowę w oprawie?
    2) Jak najlepiej zrealizować punkty połączenia od lampy do lampy? Planowałem wyprowadzić kable ponad ziemię i połączenie realizować w lampie (w rurze lampy np. za pomocą WAGO), ale nie wszystkie oprawy umożliwiają taki trik. Czy są jakieś hermetyczne puszki, przystosowane typowo do pracy w ziemi i zapewniające odpowiedni stopień ochrony w których można dokonać rozdziału zasilania? Chciałbym w razie awarii mieć możliwość dostania się do złącz bez niszczenia czegokolwiek.
    Czy są jakieś fabryczne systemy umożliwiające rozdział zasilania na wiele punktów? Chodzi o to, że z zasilacza 12V będzie zasilane 50m listwy led (10x5m) - jak można to wszystko razem spiąć do głównego przewodu na wyjściu zasilacza?
    3) Jakie tworzywo najlepiej nadaje się do wykorzystania na zewnątrz? - chciałbym w jakąś plastikową rurkę schować pasek led.
    4) Czy jest jakieś ograniczenie w długości kabla pomiędzy sterownikiem PWM a paskiem LED RGB (pomijając temat spadków napięć)?
    5) Jak wygląda sprawa z producentami opraw wodoszczelnych IP68 - czy wszystkie oprawy z tym oznaczeniem można śmiało kupować i montować w oczku wodnym? Czy macie może jakieś doświadczenia w tym temacie i możecie polecić lub odradzić konkretne rozwiązania lub producentów?
    6)Czy ma ktoś jakieś ciekawe przemyślenia dot. instalacji oświetleniowych niskonapięciowych w ogrodzie? Pytam, bo może jest coś na co nie wpadłem a mogłoby mi ułatwić pracę :)
    Dzięki i pozdr.
  • Moderator
    arni_ja napisał:

1) Jak prawidłowo powinienem zabezpieczyć instalację 230V wychodzącą na ogród (2 przewody) w układzie TN-C?

Nie ma sensu odpowiadać na dalsze pytania. Instalacja 2-przewodowa nie spełnia żadnych współczesnych warunków wykonawstwa i bezpieczeństwa.
    Jeśli nie chciałbyś się spotkać z prokuratorem, to zrezygnuj z tego zlecenia.
  • Poziom 9  
    arni_ja napisał:
    Witam,
    1) Jak prawidłowo powinienem zabezpieczyć instalację 230V wychodzącą na ogród (2 przewody) w układzie TN-C?

Witam!
    Proponuję zabezpieczyć to hermetyczną puszką (i zapomnieć) i wyprowadzić trójprzewodową instalację z budynku (z rozdzielni). Dwa nowe obwody (ośw. i gniazda).
  • Poziom 11  
    Sprawa się trochę wyjaśniła - byłem obejrzeć dokładnie całość instalacji i nie będzie problemu z nowymi obwodami do zasilania lamp 230V. Pozostają jednak nierozwiązane sprawy z dalszych pytań z mojego pierwszego postu. Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakieś sposoby rozwiązania rozdziału zasilania między lampami?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    A jaki stopień ochrony powinny mieć puszki montowane w ziemi? Bardziej od wody obawiałbym się skruszenia uszczelek czy obudowy puszki z powodu mrozu lub np. kwaśnego odczynu gleby.
    Część lamp będzie wyjmowana na zimę i chciałbym zastosować złącza IP44 na 12V lub 24V DC - znacie jakieś w miarę ekonomiczne rozwiązania?
  • Moderator
    Griszka0001 napisał:
    O puszkach zapomnij ! to tak jak z zegrkiem wodoszczelnym woda się dostanie ,ale nie wypłynie dlatego jest wodoszczelny.

Dokładnie tak.

makar8 napisał:

Proponuję zabezpieczyć to hermetyczną puszką (i zapomnieć) i wyprowadzić trójprzewodową instalację z budynku (z rozdzielni). Dwa nowe obwody (ośw. i gniazda).

Ten post zrozumiałem tak:
    Zapomnij o starej dwuprzewodowej instalacji TN-C, zabezpiecz jej zakończenie w puszce i zapomnij o niej.
    Wykonaj nową, trójprzewodową, zgodnie z przepisami i zasadami technicznymi. Dwa obwody.
    Oczywiście dla 230V.
  • Poziom 9  
    retrofood - właśnie o to mi chodziło. Aluzju poniał ;)
    arni_ja - napisz proszę jaki masz pomysł na to oświetlenie: ile będzie oddzielnie włączanych obwodów? Czy postawisz szafkę sterowniczą? Czy lampy mają ozdabiać, czy oświetlać? Jak duży to jest teren? Jakieś wodotryski, pompki, do oczka wodnego, czy tylko światełka?

Trudno cokolwiek podpowiedzieć, kiedy nie wiem, czego potrzebujesz. Katalogi oświetlenia to są setki stron...
  • Moderator
    makar8 napisał:
    retrofood - właśnie o to mi chodziło.

Ja to właśnie tak zrozumiałem, ale jak się okazało, to nie wszyscy. Dlatego pozwoliłem sobie na skierowanie dyskusji w merytoryczną stronę, a nie bujanie w obłokach.
  • Poziom 9  
    Myślę że powinieneś podać więcej szczegółów,głównie chodzi o samo oświetlenie,czy chcesz ozdobne czy też "praktyczne" liczy się także budżet jaki posiadasz na zakup całości.