Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator czasowy do kuchenki/piekarnika 400V

Watchbuyer 02 Aug 2011 20:40 12599 8
  • #1
    Watchbuyer
    Level 12  
    Witam!

    Posiadam kuchenkę wolnostojącą Mastercook KEG 4361 ZB DYNAMIC. Nawiasem mówiąc jest to jeden z nielicznych modeli kuchenek gazowo-elektrycznych, które zasilane są napięciem trójfazowym. Taki układ mi osobiście odpowiada, bo mam doprowadzone do kuchni zarówno przyłącze gazowe, jak i siłę. Jest tylko jeden mały problem: kuchenka ta nie posiada, niestety, wbudowanego programatora sterującego piekarnikiem, w przeciwieństwie do modelu KEG 4350 B PLUS na 230 V.

    Można co prawda kupić oryginalny programator Mastercooka i próbować go podłączyć w inny sposób, ale wolałbym się nie bawić w jakieś przeróbki wewnętrzne, wpinanie dodatkowych kabelków itp., zwłaszcza że sprzęt jest jeszcze na gwarancji.

    Znajomy podpowiedział mi rozwiązanie z zewnętrznym programatorem czasowym. Problem polega tylko na tym, że wszystkie dostępne w sprzedaży programatory / zegary są na 230V, a ja potrzebowałbym układ na 400V. Znalazłem ten wątek i zastanawiam się teraz nad zrobieniem układu ze stycznikiem trójfazowym i zegarem sterującym.

    Krótko mówiac, chodzi mi o takie rozwiązanie, gdzie będę mógł każdorazowo ręcznie (nie cyklicznie) nastawiać czas odłączenia prądu do kuchenki w przypadku, gdy będzie uruchomiony piekarnik elektryczny. W pozostałych sytuacjach styk ma być trwale załączony. Znalazłem dwa takie urządzenia:

    - Zegar sterujący programowalny PCZ-521

    - Stycznik trójfazowy 40A

    Czy według Was będą odpowiednie i czy w ogóle taki układ jest bezpieczny dla kuchenki i piekarnika? Cyklicznego załączania praktycznie w ogóle nie będę używał do kuchenki, w związku z tym jaki prosty zegar sterujący najlepiej byłoby zastosować?

    Pozdrawiam.
  • #2
    29001500
    Level 13  
    Zamiast stycznika zainteresuj się przekaźnikiem SSR. A najlepiej to znaleźć schemat kuchenki i sterować bezpośrednio samą spiralą. Może sama spirala w piekarniku jest jednofazowa ?
  • #3
    Watchbuyer
    Level 12  
    Quote:
    Zamiast stycznika zainteresuj się przekaźnikiem SSR.


    Znalazłem taki przekaźnik trójfazowy SSR:

    http://www.swistak.pl/a3661081,Przekaznik-elektroniczny-SSR-40-A-400V.html

    Sprzedawca pisze jednak, że w przypadku siły dla każdej z faz zaleca się stosowanie oddzielnego przekaźnika. To już troszkę komplikuje sprawę... Tak czy owak rozumiem, że bez problemu przekaźnik współpracowałby z takim zegarem sterującym? Tylko jak to razem połączyć, zwłaszcza jeśli trzeba byłoby zastosować 3 sztuki SSR, po jednej dla każdej fazy?

    Quote:
    A najlepiej to znaleźć schemat kuchenki i sterować bezpośrednio samą spiralą. Może sama spirala w piekarniku jest jednofazowa?


    Musiałbym dokładniej poszukać w dokumentacji. Na wierzchu mam instrukcję, która dostępna jest też w wersji PDF. Na schematach nie znalazłem informacji o tym, jest tylko pokazany sposób podłączenia trójfazowego (dla modelu, który posiadam) na str. 2.

    http://www.mastercook.pl/work/product/docs/jKH7Kh.pdf

    Ale w sumie układ wyłączający całość też by mi się podobał, tym bardziej że na płycie obok 2 palników gazowych są również 2 elektryczne. :) Rozwiązanie ciekawe, dlatego skusiłem się na ten model.
  • #4
    pafciowaw
    Automation specialist
    Ten zegar sterujący nie nada się - ma z góry założoną cykliczność pracy na zasadzie, że od godziny do godziny w dany dzień pracuje...dobry do podlewania ogródka a nie do używania piekarnika ;)
    Przekaźniki SSR są dobre do załączania i wyłączania w krótkich odstępach czasu; dodatkową wadą jest to, że w proponowanym SSR sterowanie jest "przemysłowe" 3-32 Vdc, więc do wysterowania potrzebny byłby dodatkowy zasilacz.
    W Twoim przypadku tylko stycznik i przekaźnik czasowy
    np. http://fif.com.pl/produkt/36/572 (programowanie cyfrowe)
    lub np. http://fif.com.pl/produkt/36/528 (nastawianie potencjometrami).
    Dodatkowo do sterowania dodałbym łącznik krzywkowy - popularny "pakieciak" np. http://www.spamel.pl/scripts/product.php?pid=SK20_P&cat=LacznikiKrzywkoweLista&psg=&language=PL&r=1&ptk=Wielkosc_pradowa|20
    Jego funkcja w urządzeniu:
    Pozycja "0" - zasila układ czasowy i działanie stycznika
    Pozycja "1" - zasila kuchenkę z pominięciem układu czasowego i stycznika.
    Pozdrawiam
  • #5
    arkdom
    Level 19  
    pafciowaw wrote:
    Jego funkcja w urządzeniu:
    Pozycja "0" - zasila układ czasowy i działanie stycznika
    Pozycja "1" - zasila kuchenkę z pominięciem układu czasowego i stycznika.

    To musiałby być jednak łącznik o "diagramie łączeń" 1-0-2; 3 biegunowy.
    Przełącznik 0-1 jak sama nazwa sugeruje w jednej pozycji przenosi, a w drugiej nie.
  • #6
    Watchbuyer
    Level 12  
    Pafciowaw, wielkie dzięki za odpowiedź. To dużo wyjaśnia z tym przekaźnikiem czasowym. :)

    arkdom wrote:
    To musiałby być jednak łącznik o "diagramie łączeń" 1-0-2; 3 biegunowy.Przełącznik 0-1 jak sama nazwa sugeruje w jednej pozycji przenosi, a w drugiej nie.


    Też się nad tym zastanawiałem, czy to nie powinien być przypadkiem przełącznik krzywkowy z pozycjami 0-1-2? Łączniki 0-1 działają chyba na zasadzie włącz-wyłącz. Tych modeli jest jednak tak dużo, że można się podgubić.

    Z drugiej strony wpinanie takiego łącznika krzywkowego komplikuje cały układ, no i nie jest zbyt estetycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kuchnię. Dlatego zastanawiam się jeszcze innym, nieco prostszym wariantem i tu też prosiłbym o opinię. W większości dostępnych przekaźników czasowych nie znalazłem informacji o możliwości pracy w trybie ciągłym - tak jak mają to niektóre sterowniki pomp c.o. Jest jednak jeden model ZAMEL PCM-07/U, który chyba ma taką funkcję - tak przynajmniej wynika z instrukcji (dodatkowe wejście sterujące IN).

    Jeśli tak, to by znacznie ułatwiło sprawę, bo można by ominąć przełącznik krzywkowy i oprócz bezpiecznika zastosować stycznik trójfazowy z tym właśnie cyfrowym przekaźnikiem czasowym (całość w skrzynce), który pracowałby albo w trybie ciągłym, umożliwiając stały dopływ prądu do kuchenki, albo też w trybie czasowym (załączenie lub wyłączenie) - gdyby zaszła taka potrzeba np. przy uruchomieniu piekarnika. Dodatkowo przekaźnik ten ma podświetlenie, co jest udogodnieniem przy obsłudze; sygnału dźwiękowego brak, cena jest przystępna.

    Nie wiem natomiast, jak jest z modelem Enda ETM1411. Z instrukcji nie wynika, żeby miał możliwość pracy w trybie ręcznym ciągłym, ale z drugiej strony ma sygnał dźwiękowy jak w programatorze piekarnika.

    Który byłby w tym przypadku lepszym rozwiązaniem?

    PS. Czy ten typ stycznika, do którego podałem link w pierwszym poście, byłby odpowiedni do kuchenki elektrycznej?
  • #7
    pafciowaw
    Automation specialist
    Wyjaśniam:
    Pozycje 0-1 to działanie dźwigni manipulatora, natomiast dobór połączeń wewnętrznych jest zależny od potrzeb i na stronie/linku jaki wcześniej podałem można zamówić dowolną konfigurację styków. Oczywiście - najczęściej spotykane to w pozycji "0" - wszystko odłączone; w poz "1" - 3 tory załączone. "Pakieciaki" są tak sprytnie skonstruowane, że można samemu układ styków zmienić (i uzyskać określone łączenia dla poszczególnych pozycji dźwigni)...
    ...ale dlaczego warto go zastosować?
    ...ano dlatego, że ...nie pobiera prądu!
    - większość czasu układ czasowy nie będzie "w pracy" - po co go zasilać? (strata energi i szybkie zużycie)
    - cewka stycznika też tego nie wytrzyma (argumenty j.w.)
    Tak więc - jedynym rozwiązaniem jest łącznik krzywkowy dla zapewnienia ciągłości zasilania; rozłączany dla pracy czasowej ("czasówka" + stycznik).

    Popuśćmy wodze fantazji:
    Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie stycznika ze stykami NC (tylko skąd go wziąć i za ile?) - w naszym przykładzie jego zadziałanie (zasilenie cewki) miałoby miejsce po odliczeniu zadanego czasu; następnie należałoby wymusić kasowanie układu - stycznik wróciłby do pozycji spoczynkowej (przy stykach NC).
    Pozdrawiam
  • #8
    Watchbuyer
    Level 12  
    Raz jeszcze dzięki za wyjaśnienia. :)

    Była jeszcze inna opcja dla tej kuchenki (pisał o niej użytkownik 29001500): znaleźć, pod którą z trzech faz podłączony jest piekarnik i tylko nią sterować za pomocą przekaźnika. Fakt, że każdy z 2 palników elektrycznych oraz piekarnik są zasilane z oddzielnej fazy, natomiast w grę jeszcze wchodzi zapalnik elektryczny oraz dodatkowe zabezpieczenia przeciwypływowe - producent nie chce udzielać informacji, jak to wszystko jest tam podłączone. Może być w każdym razie tak, że rozłączając przewód fazy zasilającej piekarnik odetniemy jednocześnie zabezpieczenie albo zapalnik.

    Stąd chyba lepsza i bardziej kompletna jest jednak opcja sterowania całością, tym bardziej że umożliwi również wyłączanie płytek elektrycznych. I wszystko wskazuje na to, że faktycznie nie da się uniknąć tego łącznika - argument Pafciowaw o trwałości stycznika i przekaźnika jest według mnie wystarczający. W moim przypadku zdecydowałbym się raczej na przełącznik krzywkowy 0-1-2, ponieważ umożliwia nie tylko przełączanie między dwoma obwodami, ale i całkowite odcięcie dopływu prądu do kuchenki. Poniżej zamieszczam graficzny schemat podłączenia do dyskusji - czy tak mniej więcej powinno to wszystko wyglądać?

    I jeszcze jedno pytanie: czy dobierając stycznik należy kierować się typem bezpiecznika kuchenki tj. np. gdy wyłącznik nadprądowy trójfazowy ma 16A, to stycznik powinien mieć wartość zbliżoną - w tym wypadku 18A (w sprzedaży są jeszcze modele 12A, 25A, 32A i wyższe)?

    Pozdrawiam.
  • #9
    Watchbuyer
    Level 12  
    Witam ponownie,

    pomoc kolegi Ryszarda49 z Forum Elektroda.pl okazała się nieoceniona. Poniżej propozycja schematu montażowego, który od niego otrzymałem - może się przyda też innym zainteresowanym. W każdym razie raz jeszcze wielkie dzięki! :)

    W odniesieniu do mojego poprzedniego rysunku poglądowego nastąpiło kilka modyfikacji (m.in. wybór bardziej estetycznego przekaźnika czasowego, wyeliminowanie oddzielnego wyłącznika dla przekaźnika). Nie powiem, żeby robota z tym była łatwa. Nie tyle chodzi mi o podłączenie elektryczne, co o umieszczenie w jednej, specjalnej obudowie zarówno przełącznika krzywkowego, jak również stycznika trójfazowego i przekaźnika czasowego. Nie tylko był bowiem problem ze znalezieniem właściwej obudowy, ale i samym montażem, bo każde z tych akcesoriów de facto wymagało innego sposobu zamocowania. :|

    Wracając jednak do meritum - zdecydowałem się na użycie następujących elementów:

    1. Przełącznik krzywkowy APATOR 4G16-53-U 1-0-2, 3-biegunowy, 16A - bezpiecznik kuchenki taką właśnie ma wartość;

    2. Stycznik trójfazowy MDR-18 XBS (18A) - do kupienia na Allegro;

    3. Przekaźnik czasowy ETM 1411 - w tym przypadku zgodnie z zaleceniem kolegi zamiast wymaganego przez producenta bezpiecznika topikowego 100 mA 250V AC zastosowaliśmy mocniejszy, o wartości 800 mA, a to z uwagi na konieczność zwiększenia jego wartości o prąd pobierany przez cewkę napędową stycznika.

    Teraz wygląda to tak: przełącznikiem - w zależności od położenia - można odłączyć całkowicie prąd do kuchenki, ustawić stały dopływ z pominięciem przekaźnika i stycznika oraz przełączyć na sterowanie nimi czyli programatorem zewnętrznym, który o ustawionym czasie odetnie prąd do kuchenki, wyłączając piekarnik lub płytkę grzewczą i sygnalizując to dźwiękiem. Całość działa bez problemu, przynajmniej na razie. ;-) Wada: odcięcie prądu przez przekaźnik czasowy powoduje wyłączenie funkcji zabezpieczenia przeciwwypływowego gazu, które uaktywnia się, gdy włączymy gaz w palniku, nie zapalając go przy tym.

    Generalnie z uwagi na koszt takiego rozwiązania (mnie to wyniosło ok. 350 zł) oraz czasochłonną robociznę i sporo utrudnień, powiem w ten sposób: Jeśli ktoś bardzo chce mieć programator/minutnik, który wyłącza piekarnik, a nie zależy mu na funkcji samego ogrzewania dolnego i ogrzewania dolnego z wentylatorem, to z aktualnej oferty spośród gazowo-elektrycznych kuchenek wolnostojących 400V typu 2+2 (2 gazowe i 2 elektryczne) zamiast Mastercook KEG 4361 ZB DYNAMIC lepiej będzie zakupić konkurencyjną AMICĘ Practica 51ME2.35ZpMs(W) Eco. Nie posiada 2-ch ww. funkcji w piekarniku, za to ma mechaniczny minutnik z sygnałem dźwiękowym i funkcją STOP wyłączającą go po nastawionym czasie. No chyba że ktoś lubi podwójnie przepłacać, ale chce mieć i jedno i drugie (a nawet elektroniczny programator), to wtedy jedynie pozostaje zdecydować się na gazowo-ceramiczną kuchenkę AMICA Elegance 602McE3.45ZpTaD(Srx) Eco.

    To tyle. Pozdrawiam