Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler zdalnego sterowania dla modelarstwa

emer2 02 Sie 2011 21:09 6165 0
 • Kontroler zdalnego sterowania dla modelarstwa

  Autor projektu zbudował kontroler zdalnego sterowania dla swoich robotów, pojazdów modelarskich. Chciał mieć jednego pilota do kilku modeli i stąd wziął się pomysł budowy własnego sterowania zamiast zastosowania fabrycznych kontrolerów.

  Do sterowania postanowił zastosować moduł Wii Nunchuck. Okazało się to dobrym wyborem, ponieważ w module Wii Nunchuck znajduje się dwuosiowy joystick i trzyosiowy przyśpieszeniomierz, a jest mały i posiada łatwy w obsłudze interfejs. Za komunikację radiową urządzenia z pojazdem odpowiada moduł XBee. Dodatkowo autor postanowił zastosować mikrokontroler przymocowany do wyświetlacza LCD. Dzięki temu miał dostęp do interfejsu I2C - potrzebnego dla Wii Nunchuck, dwóch szeregowych portów dla FTDI i modułu XBee. Mikrokontroler ten zastosował także do obsługi przycisków i potencjometru. Autor chciał, żeby pojazd czy robot mógł wysyłać dane - stąd zastosowane moduły. Cały czas zastanawia się on jednak, jakie dane mógłby wysyłać robot. Poprosił więc o propozycje od wszystkich zainteresowanych tematem.

  Na stronie źródłowej znajdują się dwa filmiki, które pokazują działanie kontrolera i sterowanie pojazdem. Na filmiku można również zobaczyć, jak działa przyśpieszeniomierz. Mikrokontroler, jakiego użył autor to Atmega328 taktowany z częstotliwością 16MHz.

  Płytka drukowana:
  Kontroler zdalnego sterowania dla modelarstwa

  Zdjęcie wykonanej płytki drukowanej:
  Kontroler zdalnego sterowania dla modelarstwa Kontroler zdalnego sterowania dla modelarstwa

  Strona źródłowa artykułu.
  Strona źródłowa projektu.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.