Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż instalacji elektrycznej w gospodarstwie rolnym. 12V DC i 230 V AC

telcontar88 02 Sie 2011 23:39 4757 16
  • #1 02 Sie 2011 23:39
    telcontar88
    Poziom 9  

Szanowni Państwo,
    Jestem zmuszony samodzielnie wykonać instalacje w moim domu na wsi (nie to, że chcę zabrać chleb uprawnionym elektrykom, tylko mieszkam na totalnym wygwizdowie, i elektryk nie dotrze przed tym jak tynkarz obrzuci ściany). Postawiłem dom na dalekiej kolonii, zelektryfikowanie z ZE totalnie się nie opłaca toteż wszystko co elektryczne zasilam spalinowo + akumulatory 6 i 12V ładowane podczas dnia w maszynach rolniczych.

Mój problem polega na tym, że muszę samodzielnie położyć przewody i połączyć je w puszkach, rozdzielnicą, bezpiecznikami itp itd zajmie się uprawniony elektryk. Stąd kilka pytań.

1.
    Do ilu gniazdek elektrycznych może być zamontowanych na jednym obwodzie (przewód 2,5mm)? Aktualnie jestem w piwnicy i nie wiem czy z każdego pomieszczenia muszę ciągnąć osobny przewód do rozdzielnicy, czy też mogę łączyć ze sobą pomieszczenia [2 gniazda kotłownia, 2 garaż, 3 warsztat (miejsce przyszłego zamontowania rozdzielni), 2 letnia kuchnia]. Pobór raczej rzadki i pojedyńczy (piec fizyczny, centralne grawitacyjne, kuchnia i piekarnik gazowe).

2.
    W jaki sposób można łączyć przewody w puszkach, trzeba za pomocą listew, czy można za pomocą plastikowych skrętek? Musiałem już położyć przewód w dwóch pomieszczeniach (z powodu tynkarza) i w miejscu łączenia przewodów dałem głębsze puszki ale standardowej średnicy (jak do gniazdka) dopiero dziś udało mi się kupić szersze puszki do innych pomieszczeń.

3.
    Oświetlenie;
    Czy dobrze kombinuje; przewód 3 żyłowy - 1 żyła 0, jedna faza do jednej żarówki, druga (żółto-zielony) faza do drugiej żarówki (włącznik 2 klawiszowy) - można tak? Jeden przewód idzie od włącznika do puszki, drugi od żarówek do puszki, trzeci przychodzi z rozdzielni, łączenie;

0 z rozdzielni z 0 od żarówek
    faza z rozdzielni z fazą z włącznika
    2 z włącznika (niebieski i żółto ziel) z 2 od żarówek (niebieski i żółto ziel)?

W zasadzie to powinienem pisać plus i minus, ponieważ całe oświetlenie jest na 12 v prądu stałego - żarówki ledowe.

Nad parterem mam drewniany strop (belki drewniane, między nimi podbitka, folia, wełna, deska podłogowa). W podbitce chcę zamontować oświetlenie led (12V). Przewody puszczam w peszlu, puszki hermetyczne. Czy od góry na podbitce przyklejać nad każdą oprawką doniczkę ceramiczną w celu odizolowania żarówki od folii i wełny? Wiem, że żarówki led grzeją się w minimalnym stopniu, myślałem o kubkach po jogurcie, ale chcę zrobić tak, żeby potem elektryk nie miał na co kręcić nosem.

4.

Czy przewód 2,5 jest wystarczający zarówno dla oświetlenia 12v dc jak i gniazdek 230 v ac?

5.
    Czym dobrze zaizolować na łączeniach biegnący w ziemi (glina, ił) przewód ziemny YKY 2x6? Myślałem o połączeniu w puszce hermetycznej, zlutowaniu ze sobą żył i zalaniu wszystkiego żywicą poliestrową. Przewód do podłączenia wiatraka i malutkiej turbinki wodnej.

6. Czy spotkał się ktoś z Państwa z tego typu instalacją w domku jednorodzinnym? Jeśli tak to nie było problemów z odbiorem technicznym? (Wiatrak i turbina nie wchodzą w skład instalacji). Domyślam się, że 12 v dc zabezpiecza się za pomocą bezpieczników samochodowych?

Z góry dziękuję Państwu za pomoc. Jeśli pomagający jest z okolic Bielska Podlaskiego mogę zrewanżować sie ekologicznymi warzywami, jeśli z dalszych bańką ogórków kiszonych lub butelką różowego wina jabłkowo-porzeczkowego dostarczoną przez kuriera późną jesienią. :-) Pozdrawiam serdecznie.

0 16
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • Pomocny post
    #2 03 Sie 2011 05:05
    soadfan
    Poziom 15  

telcontar88 napisał:

3.
    Oświetlenie;
    Czy dobrze kombinuje; przewód 3 żyłowy - 1 żyła 0, jedna faza do jednej żarówki, druga (żółto-zielony) faza do drugiej żarówki (włącznik 2 klawiszowy) - można tak? Jeden przewód idzie od włącznika do puszki, drugi od żarówek do puszki, trzeci przychodzi z rozdzielni,

l

Szanowny Kolego, jeżeli chcesz wykonać wyłącznik świecznikowy to pamiętaj, że do tego typu wyłącznika stosujemy przewód 4 żyłowy. To po pierwsze.

A po drugie zapamiętaj raz na zawsze, że każdy kolor żyły ma swoje przeznaczenie. Dla żółto zielonego jest to żyła OCHRONNA i NIE MA PRAWA być pod jakimkolwiek napięciem.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 03 Sie 2011 20:50
    telcontar88
    Poziom 9  

Rozumiem i dziękuję, zatem robię jeden klawisz a żółto-zielony zostawiam nietknięty. Wychodzi na to, ze w każdym z moich dotychczasowych mieszkań instalacja była zrobiona wadliwie, mimo że robił ją 'profesjonalny' elektryk. Nawet odbiór techniczny toto przeszło.

Odnośnie ilości punktów w jednym obwodzie doczytałem w wolnej chwili - max 10 gniazd - max 30 żarówek (biorąc pod uwagę świetlówki). Czyli w piwnicy mieszczę sie spokojnie. Czy ta sama zasada dotyczy napięcia 12V DC?

I paląca kwestia połączeń w puszkach, na forum są frakcje za i przeciwko skrętkom, kostkom, większość jest raczej przeciwko szybkozłączkom. Nie wiem czy wypowiadali się amatorzy, czy zawodowcy. Forum to forum. Interesuje mnie zdanie profesjonalisty; czy zalutowana i zaizolowana skrętka jest prawidłowym i bezpiecznym połączeniem? Chcę wykonać instalację tak, żeby dzieci za xxx lat nie miały z nią problemów. W stropie drewnianym skłaniam się bardziej do puszek hermetycznych i kostek, nie wiem czy prawidłowo.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Sie 2011 22:02
    grzesdc
    Poziom 16  

Pamiętaj że instalacji elektrycznych nie lutuje sie miekim lutowiem....

Po za tym WAGO są dużo lepszym rozwiązaniem.

0
  • #5 03 Sie 2011 22:36
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 04 Sie 2011 08:54
    telcontar88
    Poziom 9  

Bronek22 napisał:

Co ty kombinujesz - odpuść sobie robotę, bo ludzi prąd pozabija.

12V? Na pewno.

Cytat:
    Tobie nie da dady pomóc bo nie masz pojęcia o robocie i wiedzy. Każdemu laikowi wydaje się:Nie dyplom technika ale chęć dzika zrobi z niego elektryka.

Czy szanowny Pan zmieniał kiedykolwiek koło w swoim samochodzie? A jest mechanikiem? Od prawidłowo dokręconego koła zależy życie ludzkie. Czy nigdy nie robił Pan niczego, czego nie nauczył się Pan w szkole? Mój post świadczy o tym, że nie chce położyć dwóch drucików i ich polepić na sztukę, tylko o tym, ze chce coż zrobić porządnie, co na koniec gruntownie sprawdzi elektryk.

Odnośnie Pana ostatniego zdania; ból czytać. To że jestem rolnikiem, nie znaczy że mam dwie niezapleśniale komórki mózgowe i całe moje gospodarstwo połatane jest sznurkiem od snopowiązałki. Szacunek nalezy się wszystkim, a lekcja pokory wielu.

Dziękuję za jedną odpowiedź na temat; odnośnie bezpieczników.

0
  • #7 04 Sie 2011 11:03
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #8 04 Sie 2011 11:12
    arkdom
    Poziom 19  

telcontar88 napisał:
    chce coż zrobić porządnie, co na koniec gruntownie sprawdzi elektryk

Jeżeli tak, to lepiej zrób to wszystko pod nadzorem elektryka, z tym, że sam możesz zrobić prace typu wykopy, przekucia, układanie kabli. A resztę, czyli połączenia, pomiary zostaw do zrobieinia elektrykowi.
    Poza tym poradź się elektryka jakie to mają być kable. I to nie tylko co do przekroju, ale np. kolorystyki żył. Bo kabel np. czterożyłowy możesz kupić z żyłą w kolorze zielono-żółtym, jak i bez takiej żyły.

0
  • Pomocny post
    #9 04 Sie 2011 13:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 04 Sie 2011 13:52
    arkdom
    Poziom 19  

elek2000 napisał:
    Może ktoś powie gdzie kupić przewód dwużyłowy bez żyły niebieskiej lub trzyżyłowy bez żyły niebieskiej i żółtozielonej?

W zasadzie w każdej hurtowni.
    I tu jest problem, bo jak nie ma działalności, to go prawdopodobnie nie obsłużą.
    Ale z właścicielem sklepu prawdopodobnie też się można dogadać. Z tym, że wchodzą w rachubę jakieś minimalne ilości, albo całe opakowania.
    Widziałem też takie przewody w Castoramie w Katowicach.

0
  • Pomocny post
    #12 04 Sie 2011 15:49
    remik_l
    Poziom 29  

Poczytaj również:
    PN-HD 60364-7-705:2007
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 7-705: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Gospodarstwa rolnicze i ogrodnicze (oryg.)
    Zastępuje: PN-IEC 60364-7-705:1999
    Norma znajduje się w wykazie Polskich Norm powołanych w rozporządzeniu w brzmieniu rozporządzenia z dnia 10.12.2010 r. (Dz.U. Nr 239, poz. 1597), które wchodzi w życie 21.03.2011 r.

-1
  • #13 04 Sie 2011 22:20
    telcontar88
    Poziom 9  

Dziękuję serdecznie wszystkim pomagającym. Oczywistą rzeczą, że ja tylko kuje bruzdy i układam przewody. Wszystkie grubsze sprawy załatwia elektryk. Z działalnością to akurat nie problem, problemem jest czas na dojazd do hurtowni, ale wybrnę z tego w inny sposób - nie będę montował włączników dwuklawiszowych, nie umrę z ich braku. :-)

Jeszcze raz dzięki, dowiedziałem się w sumie większości spraw dotyczących bieżących spraw. Szczególne dzięki za dwa ostatnie materiały.
    Co do przewodu ziemnego, chcę połączyć alternator w wiatraku z akumulatorem oddalonym o 150 m, przewód udało mi się kupić jedynie w 100 m zwojach, musi więc być to nieszczęsne połączenie. Spotkany w sklepie elektryk powiedział, że wszystkie dostępne w sklepach metody izolacji są o kant tyłka obić (podobno właśnie ze względu na glinę). On zalewa połączenie w puszce parafiną. Na szczegóły nie miał czasu i uciekł, więc może ktoś z Panów miał z tym do czynienia? Jak coś takiego zmajstrować?

Pozdrawiam.

PS:
    Odnośnie myślenia Panie Bronek22, na mój chłopski rozum 230 V kładłbym z jakimś przewodem ochronnym, nie dwużyłówką, po za tym pisałem, ze zasilam się z akumulatorów. Najprostszy wiatrak - z alternatorem.

Wiem, że uprawnienia w głupich rękach znaczą tyle co nic, za to wiele ludzi bez uprawnień robi sumiennie, mądrze i z pasją. Nie jestem tu jednak po to by się spinać. Pana też pozdrawiam!

0
  • #14 05 Sie 2011 08:14
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #15 07 Sie 2011 00:17
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

grzesdc napisał:

A to dopiero ciekawa teoria, to mam rozumieć, że palnik i lutowanie twarde?

Co do połączenia kabla w glebie, to mała mufa skorupowa a taniej to chyba puszka hermetyczna z dławikami, lub nawet kawałek odpowiedniej rurki PCV zalanej żywicą lub dowolną masą kablową. Mowa oczywiście o kablu dla napięcia 12V.

0
  • Pomocny post
    #16 07 Sie 2011 00:29
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Cytat:
    Nadal nie rozwiązanym problemem jest hermetyczne połączenie przewodu ziemnego YKY 2x6.
    Jak to nie rozwiązanym ? Wystarczy kupić mufę kablową przelotową ZRM-0, za pomocą praski kablowej zacisnąć żyły tego kabla na złączkach kablowych,
    wykorzystać tuleje mufy do zaizolowania poszczególnych żył i całości (izolacja zewnętrzna).
    Ma kolega agregat ? Ma opalarę ? To tę mufę bez problemu wykona.
    Jak nie ma, są specjalne opalarki gazowe na propan/butan.

0
  • #17 07 Sie 2011 10:52
    telcontar88
    Poziom 9  

sq9jjh napisał:
    grzesdc napisał:

A to dopiero ciekawa teoria, to mam rozumieć, że palnik i lutowanie twarde?

W temacie o technologii bezpuszkowej ktoś pisał o przerobionej lutownicy transformatorowej 150W (zamiasr grotu szczotki od jakiegoś rozrusznika).

No to jak w końcu z tym lutowniem, pytam z ciekawości, bo puszki i tak będzie łączył elektryk. Jakie lutownie wchodzi w grę?

W końcu konkrety! :-) Tak chodzi o 12V i dzięki Panom już wiem na czym stoję. Wielkie dzięki!

0