Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż instalacji elektrycznej w gospodarstwie rolnym. 12V DC i 230 V AC

02 Sie 2011 23:39 5090 16
 • Poziom 10  
  Szanowni Państwo,
  Jestem zmuszony samodzielnie wykonać instalacje w moim domu na wsi (nie to, że chcę zabrać chleb uprawnionym elektrykom, tylko mieszkam na totalnym wygwizdowie, i elektryk nie dotrze przed tym jak tynkarz obrzuci ściany). Postawiłem dom na dalekiej kolonii, zelektryfikowanie z ZE totalnie się nie opłaca toteż wszystko co elektryczne zasilam spalinowo + akumulatory 6 i 12V ładowane podczas dnia w maszynach rolniczych.

  Mój problem polega na tym, że muszę samodzielnie położyć przewody i połączyć je w puszkach, rozdzielnicą, bezpiecznikami itp itd zajmie się uprawniony elektryk. Stąd kilka pytań.

  1.
  Do ilu gniazdek elektrycznych może być zamontowanych na jednym obwodzie (przewód 2,5mm)? Aktualnie jestem w piwnicy i nie wiem czy z każdego pomieszczenia muszę ciągnąć osobny przewód do rozdzielnicy, czy też mogę łączyć ze sobą pomieszczenia [2 gniazda kotłownia, 2 garaż, 3 warsztat (miejsce przyszłego zamontowania rozdzielni), 2 letnia kuchnia]. Pobór raczej rzadki i pojedyńczy (piec fizyczny, centralne grawitacyjne, kuchnia i piekarnik gazowe).

  2.
  W jaki sposób można łączyć przewody w puszkach, trzeba za pomocą listew, czy można za pomocą plastikowych skrętek? Musiałem już położyć przewód w dwóch pomieszczeniach (z powodu tynkarza) i w miejscu łączenia przewodów dałem głębsze puszki ale standardowej średnicy (jak do gniazdka) dopiero dziś udało mi się kupić szersze puszki do innych pomieszczeń.

  3.
  Oświetlenie;
  Czy dobrze kombinuje; przewód 3 żyłowy - 1 żyła 0, jedna faza do jednej żarówki, druga (żółto-zielony) faza do drugiej żarówki (włącznik 2 klawiszowy) - można tak? Jeden przewód idzie od włącznika do puszki, drugi od żarówek do puszki, trzeci przychodzi z rozdzielni, łączenie;

  0 z rozdzielni z 0 od żarówek
  faza z rozdzielni z fazą z włącznika
  2 z włącznika (niebieski i żółto ziel) z 2 od żarówek (niebieski i żółto ziel)?

  W zasadzie to powinienem pisać plus i minus, ponieważ całe oświetlenie jest na 12 v prądu stałego - żarówki ledowe.

  Nad parterem mam drewniany strop (belki drewniane, między nimi podbitka, folia, wełna, deska podłogowa). W podbitce chcę zamontować oświetlenie led (12V). Przewody puszczam w peszlu, puszki hermetyczne. Czy od góry na podbitce przyklejać nad każdą oprawką doniczkę ceramiczną w celu odizolowania żarówki od folii i wełny? Wiem, że żarówki led grzeją się w minimalnym stopniu, myślałem o kubkach po jogurcie, ale chcę zrobić tak, żeby potem elektryk nie miał na co kręcić nosem.

  4.

  Czy przewód 2,5 jest wystarczający zarówno dla oświetlenia 12v dc jak i gniazdek 230 v ac?

  5.
  Czym dobrze zaizolować na łączeniach biegnący w ziemi (glina, ił) przewód ziemny YKY 2x6? Myślałem o połączeniu w puszce hermetycznej, zlutowaniu ze sobą żył i zalaniu wszystkiego żywicą poliestrową. Przewód do podłączenia wiatraka i malutkiej turbinki wodnej.

  6. Czy spotkał się ktoś z Państwa z tego typu instalacją w domku jednorodzinnym? Jeśli tak to nie było problemów z odbiorem technicznym? (Wiatrak i turbina nie wchodzą w skład instalacji). Domyślam się, że 12 v dc zabezpiecza się za pomocą bezpieczników samochodowych?

  Z góry dziękuję Państwu za pomoc. Jeśli pomagający jest z okolic Bielska Podlaskiego mogę zrewanżować sie ekologicznymi warzywami, jeśli z dalszych bańką ogórków kiszonych lub butelką różowego wina jabłkowo-porzeczkowego dostarczoną przez kuriera późną jesienią. :-) Pozdrawiam serdecznie.
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  telcontar88 napisał:

  3.
  Oświetlenie;
  Czy dobrze kombinuje; przewód 3 żyłowy - 1 żyła 0, jedna faza do jednej żarówki, druga (żółto-zielony) faza do drugiej żarówki (włącznik 2 klawiszowy) - można tak? Jeden przewód idzie od włącznika do puszki, drugi od żarówek do puszki, trzeci przychodzi z rozdzielni,

  l


  Szanowny Kolego, jeżeli chcesz wykonać wyłącznik świecznikowy to pamiętaj, że do tego typu wyłącznika stosujemy przewód 4 żyłowy. To po pierwsze.

  A po drugie zapamiętaj raz na zawsze, że każdy kolor żyły ma swoje przeznaczenie. Dla żółto zielonego jest to żyła OCHRONNA i NIE MA PRAWA być pod jakimkolwiek napięciem.
 • Poziom 10  
  Rozumiem i dziękuję, zatem robię jeden klawisz a żółto-zielony zostawiam nietknięty. Wychodzi na to, ze w każdym z moich dotychczasowych mieszkań instalacja była zrobiona wadliwie, mimo że robił ją 'profesjonalny' elektryk. Nawet odbiór techniczny toto przeszło.

  Odnośnie ilości punktów w jednym obwodzie doczytałem w wolnej chwili - max 10 gniazd - max 30 żarówek (biorąc pod uwagę świetlówki). Czyli w piwnicy mieszczę sie spokojnie. Czy ta sama zasada dotyczy napięcia 12V DC?

  I paląca kwestia połączeń w puszkach, na forum są frakcje za i przeciwko skrętkom, kostkom, większość jest raczej przeciwko szybkozłączkom. Nie wiem czy wypowiadali się amatorzy, czy zawodowcy. Forum to forum. Interesuje mnie zdanie profesjonalisty; czy zalutowana i zaizolowana skrętka jest prawidłowym i bezpiecznym połączeniem? Chcę wykonać instalację tak, żeby dzieci za xxx lat nie miały z nią problemów. W stropie drewnianym skłaniam się bardziej do puszek hermetycznych i kostek, nie wiem czy prawidłowo.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Pamiętaj że instalacji elektrycznych nie lutuje sie miekim lutowiem....

  Po za tym WAGO są dużo lepszym rozwiązaniem.
 • e-miernikie-mierniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Bronek22 napisał:

  Co ty kombinujesz - odpuść sobie robotę, bo ludzi prąd pozabija.


  12V? Na pewno.

  Cytat:
  Tobie nie da dady pomóc bo nie masz pojęcia o robocie i wiedzy. Każdemu laikowi wydaje się:Nie dyplom technika ale chęć dzika zrobi z niego elektryka.


  Czy szanowny Pan zmieniał kiedykolwiek koło w swoim samochodzie? A jest mechanikiem? Od prawidłowo dokręconego koła zależy życie ludzkie. Czy nigdy nie robił Pan niczego, czego nie nauczył się Pan w szkole? Mój post świadczy o tym, że nie chce położyć dwóch drucików i ich polepić na sztukę, tylko o tym, ze chce coż zrobić porządnie, co na koniec gruntownie sprawdzi elektryk.

  Odnośnie Pana ostatniego zdania; ból czytać. To że jestem rolnikiem, nie znaczy że mam dwie niezapleśniale komórki mózgowe i całe moje gospodarstwo połatane jest sznurkiem od snopowiązałki. Szacunek nalezy się wszystkim, a lekcja pokory wielu.

  Dziękuję za jedną odpowiedź na temat; odnośnie bezpieczników.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  telcontar88 napisał:
  chce coż zrobić porządnie, co na koniec gruntownie sprawdzi elektryk

  Jeżeli tak, to lepiej zrób to wszystko pod nadzorem elektryka, z tym, że sam możesz zrobić prace typu wykopy, przekucia, układanie kabli. A resztę, czyli połączenia, pomiary zostaw do zrobieinia elektrykowi.
  Poza tym poradź się elektryka jakie to mają być kable. I to nie tylko co do przekroju, ale np. kolorystyki żył. Bo kabel np. czterożyłowy możesz kupić z żyłą w kolorze zielono-żółtym, jak i bez takiej żyły.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  elek2000 napisał:
  Może ktoś powie gdzie kupić przewód dwużyłowy bez żyły niebieskiej lub trzyżyłowy bez żyły niebieskiej i żółtozielonej?

  W zasadzie w każdej hurtowni.
  I tu jest problem, bo jak nie ma działalności, to go prawdopodobnie nie obsłużą.
  Ale z właścicielem sklepu prawdopodobnie też się można dogadać. Z tym, że wchodzą w rachubę jakieś minimalne ilości, albo całe opakowania.
  Widziałem też takie przewody w Castoramie w Katowicach.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Poczytaj również:
  PN-HD 60364-7-705:2007
  Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 7-705: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Gospodarstwa rolnicze i ogrodnicze (oryg.)
  Zastępuje: PN-IEC 60364-7-705:1999
  Norma znajduje się w wykazie Polskich Norm powołanych w rozporządzeniu w brzmieniu rozporządzenia z dnia 10.12.2010 r. (Dz.U. Nr 239, poz. 1597), które wchodzi w życie 21.03.2011 r.
 • Poziom 10  
  Dziękuję serdecznie wszystkim pomagającym. Oczywistą rzeczą, że ja tylko kuje bruzdy i układam przewody. Wszystkie grubsze sprawy załatwia elektryk. Z działalnością to akurat nie problem, problemem jest czas na dojazd do hurtowni, ale wybrnę z tego w inny sposób - nie będę montował włączników dwuklawiszowych, nie umrę z ich braku. :-)

  Jeszcze raz dzięki, dowiedziałem się w sumie większości spraw dotyczących bieżących spraw. Szczególne dzięki za dwa ostatnie materiały.
  Co do przewodu ziemnego, chcę połączyć alternator w wiatraku z akumulatorem oddalonym o 150 m, przewód udało mi się kupić jedynie w 100 m zwojach, musi więc być to nieszczęsne połączenie. Spotkany w sklepie elektryk powiedział, że wszystkie dostępne w sklepach metody izolacji są o kant tyłka obić (podobno właśnie ze względu na glinę). On zalewa połączenie w puszce parafiną. Na szczegóły nie miał czasu i uciekł, więc może ktoś z Panów miał z tym do czynienia? Jak coś takiego zmajstrować?

  Pozdrawiam.

  PS:
  Odnośnie myślenia Panie Bronek22, na mój chłopski rozum 230 V kładłbym z jakimś przewodem ochronnym, nie dwużyłówką, po za tym pisałem, ze zasilam się z akumulatorów. Najprostszy wiatrak - z alternatorem.

  Wiem, że uprawnienia w głupich rękach znaczą tyle co nic, za to wiele ludzi bez uprawnień robi sumiennie, mądrze i z pasją. Nie jestem tu jednak po to by się spinać. Pana też pozdrawiam!
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  grzesdc napisał:
  Pamiętaj że instalacji elektrycznych nie lutuje sie miekim lutowiem....

  A to dopiero ciekawa teoria, to mam rozumieć, że palnik i lutowanie twarde?

  Co do połączenia kabla w glebie, to mała mufa skorupowa a taniej to chyba puszka hermetyczna z dławikami, lub nawet kawałek odpowiedniej rurki PCV zalanej żywicą lub dowolną masą kablową. Mowa oczywiście o kablu dla napięcia 12V.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam.
  Cytat:
  Nadal nie rozwiązanym problemem jest hermetyczne połączenie przewodu ziemnego YKY 2x6.
  Jak to nie rozwiązanym ? Wystarczy kupić mufę kablową przelotową ZRM-0, za pomocą praski kablowej zacisnąć żyły tego kabla na złączkach kablowych,
  wykorzystać tuleje mufy do zaizolowania poszczególnych żył i całości (izolacja zewnętrzna).
  Ma kolega agregat ? Ma opalarę ? To tę mufę bez problemu wykona.
  Jak nie ma, są specjalne opalarki gazowe na propan/butan.
 • Poziom 10  
  sq9jjh napisał:
  grzesdc napisał:
  Pamiętaj że instalacji elektrycznych nie lutuje sie miekim lutowiem....

  A to dopiero ciekawa teoria, to mam rozumieć, że palnik i lutowanie twarde?  W temacie o technologii bezpuszkowej ktoś pisał o przerobionej lutownicy transformatorowej 150W (zamiasr grotu szczotki od jakiegoś rozrusznika).

  No to jak w końcu z tym lutowniem, pytam z ciekawości, bo puszki i tak będzie łączył elektryk. Jakie lutownie wchodzi w grę?

  W końcu konkrety! :-) Tak chodzi o 12V i dzięki Panom już wiem na czym stoję. Wielkie dzięki!