Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa Atmega8.

Tranzek 03 Sie 2011 09:41 9514 19
  • Płytka testowa Atmega8.
    Witam!
    Dziś chciał bym przedstawić mój "wytwór" którym jest płytka testowa .

Więc tak zaczęło się od płytki uniwersalnej ze złączem do programowania i pinami jako wyjścia, co nie było zbyt wygodne,dlatego powstała właśnie ona płytka testowa.

Płytka testowa Atmega8.

Na jej "pokładzie" znajduje się złącze każdego wyjścia atmegi, złącze do wyświetlacza LCD, potencjometry do sterowania przetwornikiem A/C, rezonator kwarcowy o częstotliwości 8MHz, posiada też złącze RS-232, 4 switch którymi można wybierać funkcję.To są najważniejsze podzespoły płytki.

Schemat znajduje się na tej stronie

Co mogę więcej powiedzieć.Programator jakim programuję płytkę to AVR prog II, rzadziej STK200, bo jest więcej roboty a mianowicie trzeba podłączyć zasilanie do płytki, a korzystając z AVR zasilam płytkę z portu USB.

To chyba tyle zapraszam do komentowania.:)

Płytka testowa Atmega8. Płytka testowa Atmega8.Płytka testowa Atmega8. Płytka testowa Atmega8.Płytka testowa Atmega8.Płytka testowa Atmega8. Płytka testowa Atmega8.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 03 Sie 2011 12:01
    maniek1818
    Poziom 22  

Bardzo dobry pomysł na start. Do pełni szczęścia można było dorzucić MAX232 (interface to transmisji szeregowej), skoro już programujesz po LPT to i RS232 masz na pokładzie kompa. Wtedy mógłbyś pobawić się bootloader'em.

• #3 03 Sie 2011 12:06
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Cóż, moje uwagi:
    1. wywal te rezystory podciągające przy switchach - niby fajnie, ale później zapomnisz przy programowaniu o takim wynalazku jak wewnętrzne pull-upy w procesorach AVR.
    2. mogłeś zrobić złącze do programatora w standardzie Atmel ISP lub Kanda - pasowałyby oryginalne kabelki
    3. na linii resetu brak rezystora podciągającego do vcc (ok. 10k) - niby mają procki wewnętrzne pull-upy na tej linii, ale tu akurat takowy by się przydał
    4. Co się dzieje z linią AVCC? Powinna być połączona do zasilania, względnie poprzez odpowiednie filtry
    5. linie D0-D3 lcd-ka zwykle zostawia się wiszące w powietrzu, jeśli są nie używane
    6. kwarc mogłeś dać szybszy, np. 16MHz
    Poza tym co do wykonania - całość dało by się upchnąć na dużo mniejszej powierzchni ;-)
    No i kwarc moim zdaniem za daleko od procesora...

• #4 03 Sie 2011 12:12
    intels
    Poziom 19  

Ścieżki są czymś zabezpieczone bo wyglądają na trochę skorodowane.

• #5 03 Sie 2011 12:23
    Tranzek
    Poziom 10  

Na tej płytce jak na razie nic nie będę zmieniał bo w planach mam coś bardziej zaawansowanego, a mianowicie Link .

@intels ścieżki są pocynowane.

• #6 03 Sie 2011 12:38
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Płytka stykowa nie jest wygodna a toto jest wygodne? :)
    Taka testowa to nadaje się najwyżej do nauki obsługi podstawowych peryferiów czyli na pierwszych parę dni/tygodni a potem na półkę. Jak chcesz zrobić jakieś poważniejsze projekty (oczywiście nie tylko na jednym i tym samym LCD, w takich samych konfiguracjach itd) to i tak Ci się tu zbyt wiele rzeczy nie przyda a jeszcze więcej rzeczy zabraknie.

• #7 03 Sie 2011 13:28
    hotek
    Poziom 15  

Tak się zastanawiam... Co to za scalak zaraz kolo potencjometrów?

• #8 03 Sie 2011 13:31
    Tranzek
    Poziom 10  

A no faktycznie teraz dopiero zobaczyłem.Ten scalak to atmega która jakimś cudem się tam znalazła.:)

• #9 03 Sie 2011 13:38
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Szczerze to mi się nie podoba, już lepsza była ta płytka od AVT do MOŁ ;)
    A poza tym popieram słowa kolegi drzasiek, za parę tygodni zapomnisz o niej, bo zacznie Ci wszystkiego brakować :) Teraz w zasadzie zastosowanie HD44780 jest lekkim przegięciem, bo tego już nikt prawie nie stosuje. Teraz wyświetlacz graficzny kosztuje podobne pieniądze i daje większe możliwości, nie mówiąc już o TFTkach. Obsługa takich wyświetlaczy wcale nie jest trudniejsza, jest ona podobna.

Trzeba tylko stać się człowiekiem bardziej elastycznym i pozwolić popracować swojej głębokiej wyobraźni ;)

Pozdrawiam ;)

• #10 03 Sie 2011 13:51
    Tranzek
    Poziom 10  

Tak jak pisałem wcześnie ta płytka jest dopiero początkiem w przyszłości mam zamiar zrobić tą ze strony mirley.firlej.org .Ta była zrobiona tak z ciekawości, aby się oswoić z programowaniem.;)

• #11 03 Sie 2011 14:07
    hotek
    Poziom 15  

@Tranzek chodzi o to że nie ma większego sensu robić tego typu płytki i to chyba chciał przekazać @drzasiek oraz @Tranzystor_1992. Robiąc coś takiego jesteś ograniczony co do peryferii, połączeń etc.
    Podczas gdy oswoisz się z programowaniem i będziesz chciał zrobić coś większego, trawisz to na dodatkowej płytce podłączając tylko pod wyjścia atmegi, i tylko dokładnie to co potrzebujesz.

• #12 03 Sie 2011 15:52
    buh
    Poziom 22  

Taka rada na przyszłość - stosuj wypełnienie masą (zazwyczaj najlepsze rozwiązanie) przy projektowaniu płytki. Znacznie skrócisz czas wytrawiania, ponieważ wytrawiacz mniej miedzi będzie miał do rozpuszczenia, a tym samym wytrawisz więcej płytek w tym samym roztworze. A poza tym płytka wygląda bardziej profesjonalnie i pola warstwy miedzi połączone z masą działają jak ekran. Praktycznie same zalety :).

• #13 03 Sie 2011 16:01
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

intels napisał:
    Ścieżki są czymś zabezpieczone bo wyglądają na trochę skorodowane.

.
    .
    .
    Tranzek napisał:
    ścieżki są pocynowane.

Trochę niewyraźne jest to zdjęcie od strony ścieżek ale ja tam nie widzę pocynowanych ścieżek oprócz tych, które tak się nadtrawiły, że nie było połączenia.
    Ogólnie płytka chyba za długo siedziała w wytrawiaczu nie?
    Ale tak jak mówiłem, zdjęcie jest niewyraźne, więc jeśli się mylę i jest to tylko takie moje złudzenie i rzeczywiście jest to pocynowane to proszę o podanie informacji, jakim sposobem cynowałeś ścieżki.
    pozdrawiam

• #14 03 Sie 2011 17:30
    leonow32

Poziom 30  

Już kiedyś się przejechałem na tego typu uniwersalnych płytkach. Kupiłem kiedyś AVT-3500 i płytka była tak uniwersalna, że po miesiącu trafiła do szafy i ciągle tam leży. Koniecznością jest taka płytka, która umożliwia podłączenie wszystkiego, a nie tylko tych elementów które znasz. Np. jak do tego podłączyć wyświetlacz HD44780 z czterema liniami? On już ma inaczej wyprowadzone piny i z taką płytką działać nie będzie. Bardzo wygodne jest zrobienie wielu małych płytek na rzeczy typowe - klawiatura matrycowa, wyświetlacz mutipleksowany, zegarek RTC i takie tam drobiazgi. Te płytki potem można łatwo i szybko łączyć kabelkami, a i tak uniwersalnej płytki stykowej nie da się wyeliminować.

Do zasilania stosuj złącza DC 5,5/2,1mm popularne w większości zasilaczy wtyczkowych lub DC 3,5/1,1mm jakie są w starych ładowarkach od Nokii. Jeżeli szkoda Ci kasy to mogą być dwa zwykłe piny. BNC jest z założenia do czegoś innego ;)

Tranzystor_1992 napisał:
    Teraz w zasadzie zastosowanie HD44780 jest lekkim przegięciem, bo tego już nikt prawie nie stosuje. Teraz wyświetlacz graficzny kosztuje podobne pieniądze i daje większe możliwości, nie mówiąc już o TFTkach.

Bzdury

• #15 22 Lut 2012 09:24
    Ferdynand
    Poziom 13  

Witam kolegów. Zaczynam zabawę z Atmega. Mam gotową płytkę testową i zacząłęm pisać program w Bascom-Avr. Mam pytanie: jak podczas testowania i symulacji działania programu zasymulować używanie przycisków ? Wyjaśnię. Mam na LCD komunikat proszący o wciśnięcie odpowiedniego przycisku (+ lub -). Jak to wykonać podczas testowania w Bascom-Avr ?

• #16 22 Lut 2012 10:59
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Jeśli korzystasz z symulatora BASCOM to masz tam zielone przyciski odpowiadające za stany wejść procesora i czerwone odpowiedzialne za stany wyjść - wystarczy, że klikniesz w odpowiednie kółeczko.
    [description_area=844,466:9160512400_1329904685.jpg][description=138,229,157,27,144236438,12]wejścia uC[/description][description=138,57,148,29,1765186,11]wyjścia uC[/description][/description_area]

• #17 22 Lut 2012 11:47
    Ferdynand
    Poziom 13  

Dziękuję i sorki, ale czy można troszkę jaśniej z tymi przyciskami ? Czy mogę wartości z tablicy zapisać w eeprom ? Czy mogę całą tablicę, czy muszę po kolei każdą komórkę ?

• #19 23 Lut 2012 07:17
    Ferdynand
    Poziom 13  

Symulacja przycisków zielonymi przyciskami rozumiem. Popróbuję jak to działa. Druga sprawa - zapis tablicy w eeprom. Już znalazłem odpowiedź. Teraz podziałam. Jeżeli będę miał gotowy przetestowany program, to muszę go wgrać do procesora. Podłączam do kompa interfejs USB->płytka programatora. W niej umieszczam procesor. Czy wgrany program w procesorze muszę usunąć z niego czy mogę odrazu wgrywać nowy ?

• #20 23 Lut 2012 09:06
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Możesz programować procesor w układzie, nie trzeba go wkładać do programatora (to nie 8015 atmel)
    2. Zawsze trzeba wgranie wsadu poprzedzić chip erease - inaczej nie wgra się poprawnie.
    3. Programatory zwykle dbają o poprawną kolejność operacji: erease - write-verify
    4. Więcej tak ogólnych informacji o wgrywaniu wsadów - google lub opcja szukaj na forum.

Szukaj w 5mln produktów