Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Danfoss sauer TME sterowanie gruszki do przewozu betonu

Drifter23 03 Aug 2011 11:09 2023 4
 • #1
  Drifter23
  Level 11  
  Witam! Posiadam gruszke do przewozu betonu właśnie z takim układem sterowania obrotów gruszki. problem polega na tym, że od jakiegoś czasu gruszka nie posiada wolnych obrotów tzn. jeśli ustawię 1 tryb rozładunku gruszka powinna się kręcić z prędkościa 1 obr/min a ręci się szybciej. Czasem pod ładunkiem silnik wręcz nie ma siły przekręcić gruszki, można powiedzieć że gruszka działa wtedy jak hamulec. Jesli ktoś orientuje się co może być przyczyną awarii bardzo bym prosił o pomoc.
 • #2
  macbe
  Level 15  
  Zastrzegam od razu, że nie wiem, jak to wygląda w Twoim przypadku, ale zazwyczaj w przypadku problemów z załączeniem określonych obrotów gruszek, problemem były pulpity operatorskie - zdewastowane, wyeksploatowane, na szybko naprawiane przez kierowcę na budowie przy pomocy pięści, a w najlepszym przypadku rozkręcone, żeby kablami w środku poruszać (bo może to coś da?) i potem nie skręcone. Konsekwencją jest błoto w środku, uszkodzenia styków, zwarcia itp.
 • #3
  Drifter23
  Level 11  
  No właśnie tu wygląda wszystko ok. jedynym problemem jest to że jak wybiorę np. rozładunek i ustawię pierwszą prędkość (z siedmiu) to ona niczym się nie różni od następnych trzech poziomów dopiero na 4,5,6 i 7 poziomie czuć różnice prędkości gruszki. To samo się tyczy załadunku tylko tam są 3 tryby i 1 od 2 nie ma różnicy...
 • #4
  macbe
  Level 15  
  No to za bardzo nie pomogę, bo nigdy nie musiałem zagłębiać się dalej niż w pulpit sterujący. Czy masz tam mechaniczne pokrętło do wyboru prędkości, czy przyciski? Jeśli pokrętło, to zakładam że sprawdziłeś, czy w określonych położeniach przewodzi?

  Jeśli pulpit sprawny to zostaje sprawdzić elektronikę. Zdaje się, że zazwyczaj było to robione na rezystorach. Po prostu w zależności od położenia pokrętła włączane były dodatkowe rezystory i napięcie z takiego szeregu sterowało dalej zaworem proporcjonalnym hydrauliki obracającej gruszką. Być może tu jest to robione w jakiś bardziej zaawansowany sposób :-)
 • #5
  Drifter23
  Level 11  
  przyczyna usterki był wadliwy czujnik obrotów umieszczony na wale gruszki