Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lodówka POLAR CZN 235 czy może sama właczac agreat prądotwórczy

michal53358 03 Aug 2011 18:03 2372 4
    michal53358
    Level 9  
    witam
    Ciężko mi sprecyzować moje pytanie ale chciałbym uzyskać odpowiedz
    posiadam lodówke POLAR CZN 235 i agregat prądotworczy firmy której niepamiętam lodówka bez poblemu działa podłączona do agregatu ale ja chciałbym aby lodówka porzez jakis dodatkowy układ czy cos sama włączała agregat i dostarczała sobie prąd tylko na czas pracy kompresora
    nie jestem pewny czy da sie cos takiego zrobic gdy agregat jest odpalany linką tak jak kosiarka
  • Helpful post
    movzx
    Level 39  
    Skoro agregat wymaga pociągnięcia za sznurek to sam sobie odpowiedziałeś.
    Przeróbka na rozrusznik raczej karkołomna. Swoją droga na agregacie sprężarka może za długo nie pociągnąć.
  • Helpful post
    jannaszek
    Level 39  
    Nawet gdybyś zrobił urządzenie do pociągania za sznurek (co jest możliwe), to tego typu agregaty są znane z trudności z zapalaniem, czasem trzeba kilka razy pociagać za ten sznurek, a potem trzeba wyłączyć ssanie.
    Automatyka startu jest dość rozbudowana, w przypadku silników z rozrusznikiem.
    Jest to elektronika wręcz myśląca, gdzie wszystkie sytuacje są przewidziane.
    Takim przykładem jest Thermo king, z układem cykle centry.
    michal53358
    Level 9  
    ok dzieki temat do zamknięcia
    irekr
    Moderator
    Jak masz agregat odpalany linką, czyli bez autostartu to niewiele zdziałasz.

Kiedyś zrobiłem taki układ z agregatem wyposażonym w autostart i działało to tak z agregatem jak z UPS-em o mocy 2 kW (profesjonalnym).
    Lodówkę wyposażyłem w dodatkowy zasilacz wspomagany akumulatorem 12V, przekaźnik R15 z cewka 12V wyposażonym w trzy zespoły styków.

Przeróbka polegała na odłączeniu termostatu z obwodów sterowania silnikiem i termostat został włączony w obwód cewki przekaźnika, styki załączały kompresor wg standardowego układu.
    Układ dział następujący sposób:
    Termostat uruchamiał swoimi stykami przekaźnik zasilany z akumulatora 12V.
    Jeden z kompletów styku dawał sygnał "zapotrzebowania" na agregat. Sam agregat był obsługiwany przez oddzielny układ automatyki.
    Agregat w lodówce startował, po około 30 sekundach od momentu pojawienia się napięcia z prądnicy następowało podanie napięcia 230V na lodówkę. Zwłoka była konieczna z uwagi na potrzebę ustabilizowania parametrów silnika agregatu.
    Kompresor pracował tak długo jak była tego potrzeba. Po osiągnięciu temperatury wyłączenia termostatu przerwany został układ "zapotrzebowania" na agregat i po około 10ciu sekundach agregat był zatrzymywany.
    Istotnym szczegółem jest właściwy dobór samego agregatu z uwagi na spory pobór prądu w momencie startu agregatu w lodówce. Mały agregat może nie dać rady.

Taki sam układ miałem do współpracy z UPS-em z tym ze obwód "zapotrzebowania" uruchamiał automatykę w UPS-ie..
    Zrobiłem ten układ z 20 lat temu i z tego co wiem to działa do dziś.