Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Antenowy pilna pomoc + zdjecie

DjMilo 23 Lis 2004 00:59 2694 8
  • #1 23 Lis 2004 00:59
    DjMilo
    Poziom 11  

Witam mam problem na dolaczonym rysunku jest opis i wykres przebiegu mojego kabla antenowego tylko ze w domu mam 3 telewizory podlaczone + 2 Tunery od komputera i chcialbym wzmocnic sygnal zeby polepszyc jakosc! i mam takie pytanie jakiego wzmacniacza sygnalu mam uzyc?Jesli to cos pomoze to:
    mieszkam w bloku 11 pietrowym mieszkam na ostatnim :]i na rysunku jest pokazana długosc od kanalu TV ciagnacy sie z klatki schodowej.

Czy moze wogule nie kupowac Wzmacniacza? ale po takiej konstrukcji jaka mam w domu to raczej by sie przydal:]

Co do zdjecia chodzi mi tylko o wmocnienie sygnalu w moim pokoju czyli to co jest wszystko za rozgałeznikiem A3 czyli TV3 i Tuner 1 i Tuner 2 (TV1 i TV2 sa w innych pokojach i odbiur sygnalu jest ok)

Sprawdzile i po zamontowaniu A3 telewizor zaczol sniezyc i zgubil polowe programow? co do A4 i tych 2 tunerow jeszcze nie sprawdzalem.

0 8
  • #2 23 Lis 2004 06:44
    Greg
    Poziom 20  

nie bez znaczenia jest na pewno jakość rozgałęźników jakie używasz bardzo czesto zdaża się ze szczególnie te tanie które spotyka się na rynku wprowadzają bardzo duże tłumienie . Ale teraz troche konkretnych cyferek Odbiornik TV do poprawnej pracy potrzebuje sygnału z zakresu około 60 - 80 dBuV zakładając że kablówka dostarcza ci sygnału w granicach 70dB ( jest to wartośc która powinna spokojnie zaspokoic twój TV:) a nawet 2 ) i przyjmując ze każdy rozgałęźnik wprowadza tłumienie około 3dB do tego kable złączki ok 1dB to z wyliczeń wynika że za 3 rozgałęźniku poziom sygnału jest poniżej dolnej akceptowalnej przez odbiornik wartości do tego jeszcze dochodzą dodtkowe zakłócenia wprowadzane przez odbiorniki co tez ma wpływ na jakość sygnału !!! Jak napisałem wcześniej są to tylko załoźenia a w rzeczywistości może być ze kablowka daje jeszcze mniej sygnału bo w ich założeniach jedno mieszkanie to 1 max 2 odbiorniki TV przy czym za ten drugi przeważnie żądają dodatkowej opłaty w abonamencie a rozgałęźniki wprowadzają jeszcze większe tłumienie więc tego sygnału tam może być jeszcze mniej proponuje po rozgałęźniku A2 zastosowac wzmacniacz który podniesie sygnał max 20 dB i powinno być ok

0
  • #3 23 Lis 2004 15:19
    DjMilo
    Poziom 11  

Dziekuje za odpowiedz tylko ze jaki wzmacniacz?

zastanawiam sie nad ukladem SWA-7.

Lub nad SWA-2000/4T

Tylko te ukladu sa u nas w sklepie wiec tylko je podalem :]
    chyba ze cos innego mam kupic to poszukam?

Pozdrawiam.

0
  • #4 23 Lis 2004 15:46
    Robert 1960

Poziom 32  

Witam ! To co pokazujesz to są wzmacniacze antenowe ale do puszki antenowej na zewnątrz a Ty potrzebujesz wzmacniacza wewnętrznego ! Kup sobie wzmacniacz produkowany przez Telkom - Telmor w Gdańsku o symbolu WSA−830/ −833 lub podobny i będziesz miał rozwiązany problem. Jeżeli kupisz taki od razu z rozgałęźnikiem to wstaw go w miejsce A1 i po kłopocie.
    Pozdrowienia !

0
  • #5 23 Lis 2004 15:49
    DjMilo
    Poziom 11  

Ok bardzo dziekuje :] przepraszam za moja pomylke :)

0
  • #6 23 Lis 2004 18:24
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

witam

sugeruje układ poniższy
    wszystko zalezy jaki poziom sygnału dostajesz na wejściu (potrzebny miernik sygnału)

przy założeniu:
    sygnał na wejściu 60-70 dB wzmocnienie 15dB (po wzmacniaczu min 75 max 85dB)

co do wzmacniacza - profesjonalny wzmacniacz, który zasili zarówno 30 gniazd antenowych, jak i te kilka Twoich, kosztuje 170zł (vector amigo), nie stosuje innych, dlatego nie powiem ci jak się sprawują - jedno z doświadczenia mogę napisać - nie polecam http://www.dipol.com.pl/sklep/b1018.htm , proponowałbym Telmora lub Vectora

pozdawiam

0
  • #7 24 Lis 2004 20:29
    Sebus504
    Poziom 11  

Proponuje zamiast pierwszego rozgałęźnika zastosować wzmacniacz Alcad CA-215 (ok 110 zł) posiada on dwa wyjścia z regulowanym wzmocnieniem vhf i uhf(wzmacniacze telmotra nadają się do tradycyjnego zestawu antenowego natomiast przy sygnale z kablówki po prostu nie wytrzymują rozpiętości kanałów i sieją zakłócenia w postaci prążków) Jeśli jest możliwość to rozgałęźnikiem A2 spiąć TV1 i TV2 w pierwsze wyjście wzmacniacza. Jako A3 zastosować odgałęźnik 1/14 (w odgałęzienie wpiąć TV3), A4 to zwykły rozgałęźnik 1/2 (proponuje firmę telmor z własnych doświedczeń) Sygnał z kablówki jest na poziomie 60 - 70 dB czasami nawet niżej dlatego wzmacniacz ustawiasz na jakieś 80 - 85 dB (z korekcją na dolne pasmo) Jeśli obraz na TV3 śnieży to przed rozgałęźnikiem A2 wstawić tłumik ok 6-10 dB i zwiększyć moc wzmacniacza.

0
  • #8 24 Lis 2004 22:06
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Sebus504 napisał:
    ...... Alcad CA-215 (ok 110 zł) posiada on dwa wyjścia z regulowanym wzmocnieniem vhf i uhf(wzmacniacze telmotra nadają się do tradycyjnego zestawu antenowego natomiast przy sygnale z kablówki po prostu nie wytrzymują rozpiętości kanałów i sieją zakłócenia w postaci prążków)......

tutaj się z kolegą nie zgodzę - http://www.dipol.com.pl/sklep/r90461.htm wręcz odwrotnie - kilkakrotnie już taki wzmacniacz musiałem wyeliminować na prywatnych instalacjach - ponieważ się nie sprawdzają, - do tego ten wzmacniacz nie obsługuje pełnego zakresu S-ów, Telkom telmor, proszę : http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=13&deal=Telmor nie wiem skąd te wnioski, że nadają się tylko do zwykłych instalacji...???

Cytat:

Jeśli jest możliwość to rozgałęźnikiem A2 spiąć TV1 i TV2 w pierwsze wyjście wzmacniacza. Jako A3 zastosować odgałęźnik 1/14 (w odgałęzienie wpiąć TV3), A4 to zwykły rozgałęźnik 1/2 (proponuje firmę telmor z własnych doświedczeń) Sygnał z kablówki jest na poziomie 60 - 70 dB czasami nawet niżej dlatego wzmacniacz ustawiasz na jakieś 80 - 85 dB (z korekcją na dolne pasmo)

Jeśli obraz na TV3 śnieży to przed rozgałęźnikiem A2 wstawić tłumik ok 6-10 dB i zwiększyć moc wzmacniacza.

Jaki to ma sens??? 14dB na TV3???, przecież to juz jest końcówka instalacji, odległośc do ostatniego rozgałęźnika to tylko 7 metrów (2,3dB tłumienia) sygnał nalezy dzielić równomiernie. Zakładając np.: 70dB na wejściu A3 - do TV3 "doleci" 54,55 dB , do kompów "doleci" 60, 61 dB - podział nie równy :(
    do tego tłumienie i podnoszenie na wzmacniaczu??? - nie jest to poprawne

myslę, że należy poczekać za autorem postu - może już kłopot rozwiązany ? ;)

pozdrawiam

0
  • #9 26 Lis 2004 20:28
    Sebus504
    Poziom 11  

Dlaczego 14dB? Już odpowiadam, zamiast rozgałęźnika A1 jest wzmacniacz który posiada 2 wyjścia. Zakładając że poziom wyregulujemy średnio na 85 dB to na rozgałęźniku mamy ok 83,5 po rozgałęźniku jakieś 78-80 dB. Może z tym 1/14 przesadziłem ale optymalnym byłby 1/12 lub 1/10 nie pamiętam czy takie telmor produkuje. Przy rozgałęźniku będzie poziom rzędu 80 dB, w sumie też może być ale nie każdy telewizor (głowica) to wytrzyma. Co do wyboru wzmacniacza podaję ten z którym było najmniej problemu. Mówiąc o wzmacniaczu telmor miałem na myśli serię wsa, wzmacniacz serii wbx montowałem chyba tylko raz więc mimo że nie było problemu to nie mogę się wypowiedzieć na jego temat. To są tylko propozycję, a i tak uważam żeby to było tak jak należy to trzeba to pomierzyć.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo