Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z regulacją prądu ładowania

jarak 23 Lis 2004 08:05 16032 5
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    jarak
    Poziom 10  
    Elektronik - praktyk
    Specjalizuje się w: elektronika ogólna
    jarak napisał 46 postów o ocenie 40, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bytom. Jest z nami od 2003 roku.
    Janek Bień
    Poziom 17  
    a tranzystory chlodzone sa wodą??????
    prostowniki najlepiej sie robi na tyrystorach
    janek11389
    Poziom 42  
    Witam! Gdybyś ten bezpiecznik przerzucił na plus, to tranzystory, śmiało mogą być na obudowie, są na minusie i nie potrzebują żadnej miki i wcale by to nie potrzebowało metrowego radiatora, jeszcze jak byś, napięcie dobrał, bliskie dla danych potrzeb prądowych, bez zbędnego nadmiaru, to też zmniejszyłoby nadmierne odkładanie się ciepła. Jak byś jeszcze dołożył elektrolity, to mogłoby to też służyć jako zasilacz, zastosowanie uniwersalne.
    Pozdrawiam
    koval_s
    Poziom 17  
    Trochę za bardzo nie wiem po co w takim rozwiązaniu jak to drugie napięcie zasilające, gdyż zasilanie na bazę KD502 nie jest w stylu wtórnika emiterowego więc po co kombinować z drugim zasilaczem
    janek11389
    Poziom 42  
    Witam! Też nie wiem, ale tak mi się wydaje, że chodzi tu o spadek napięcia ładowania, przy tak dużym prądzie, na pewno będzie spory i miałoby to znaczny wpływ na stabilizacje tego prądu i napięcia.
    Pozdrawiam
    koval_s
    Poziom 17  
    Dalej idąc odnośnie spadku spowodu dużego prądu, to przecież to jest jedno trafo z dwoma uzwojeniami więc ten spadek napewno przenosi się również na to drugie uzwojenie gdzie jest sterowanie, może autor tak zrobił bo kiepski jest układ zasilacza 1szt diody + zenerka + rezystor, trochę skomplikowane, wystarczyłby jeden np. 7805 to napewno by się lepiej zachowywało niż ten zasilacz aktualny