Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Swiatła w drzwiach przesuwnych

saatric 04 Sie 2011 13:30 2288 15
  • #1 04 Sie 2011 13:30
    saatric
    Poziom 9  

Witam

Jestem elektrykiem za dychę więc z góry przepraszam za ewentualne głupoty które tu napiszę :)
    Nad drzwiami przesuwnymi mam zamontowaną listwę z trzema halogenami.
    Zasilanie 24V AC. Chciałbym aby przy przesunięciu którychkolwiek drzwi zapalał się nad nimi halogen. Myślałem nad kontaktronami i przekaźnikami i nawet zmontowałem sobie taki układzik, ale ( o ja głupi) zasilanie jest AC:) i oczywiście nie działało. Pomyślałem o wyprostowaniu mostkiem, ale dołączony transformator (jakiś elektroniczny) działa tylko z tymi halogenami(za mostkiem nic się nie dzieje). Nie chciałbym stosować osobnego źródła zasilania do układu sterującego. Mam pytanko czy są jakieś kontaktrony dla prądu zmiennego ? Czy może jakieś inne rozwiązanie przychodzi wam do głowy.
    Z góry dzieki.

0 15
  • Relpol
  • #2 04 Sie 2011 13:46
    arkdom
    Poziom 19  

Wymień elektroniczny przetwornik napięcia na normalny transformator.

0
  • Relpol
  • #3 04 Sie 2011 13:52
    Suchy
    Poziom 17  

A czy na pewno ten elektroniczny transformator na wyjściu ma prąd zmienny ? Podaj jego parametry z naklejki. Wydaje mi się, że nie musisz zmieniać elektronicznego transformatora na normalny, po co sobie życie utrudniać. Możliwe że masz elektroniczny transformator wysokiej częstotliwości. Co masz na myśli pisząc, że za mostkiem nic się nie dzieje ?

0
  • #5 04 Sie 2011 18:21
    arkdom
    Poziom 19  

saatric napisał:
    Co do mostka to zupełnie nic 0 na mierniku

Nie jestem pewien, ale słyszałem kiedyś, że te przetwornice potrzebują pewnego obciążenia żeby zadziałać. Ale to było dawno temu(pierwsze modele), może teraz jest inaczej.
    saatric napisał:

A nie lepiej toroidalny z pierwszego lepszego supermarketu?

0
  • #6 04 Sie 2011 18:36
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego a cóż za kontaktrony użyłeś które są tylko na napięcie DC z tego co się orientuje to je można zasila napięciem stałym i zmienny. Sprawdź jeszcze raz parametry kontaktronów, zmień przekaźniki na AC i masz problem z głowy. Chyba że zastosowałeś czujniki indukcyjne DC jako kontaktrony no to w tedy musisz miec zasilanie DC

0
  • #9 04 Sie 2011 21:45
    saatric
    Poziom 9  

dobra to spróbuję obciążyć jakąś żarówką i dam znać (trochę dziwne , ale co jak się tam znam :) )

Dodano po 14 [minuty]:

miałaś rację . dobra to teraz z górki już pójdzie :)

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Jeszcze jedno (jak wspomniałem zielony jestem) czym najlepiej obciążyć układ za mostkiem bo podpiecie halogena z oświetlenia przez przekaźnik powoduje przy próbie przełaczenia tylko buczenie przekaźnika ? Albo czym obciążyć za transformatorem? Trochę błedne koło bo jak nie obciąże to trafo nie działa, jak obciążę to znowu bez sensu bedzie prąd darło. Mam rację ? Chyba jednak będę musiał zakupić normalny transformator. Co o tym myslicie ?

0
  • #10 04 Sie 2011 22:13
    matekogon
    Poziom 22  

Podepnij za mostkiem rezystor o odpowiedniej mocy i będziesz miał obciążony układ.Oczywiście musisz sie liczyć z stałym poborem prądu przez rezystor.Zapomniałem zapytać czy te drzwi przesuwne są sterowane elektroniką czy manualnie. Bo mógłbyś wykorzystać sterowanie od drzwi.

0
  • #11 04 Sie 2011 22:18
    saatric
    Poziom 9  

manualnie.No właśnie stały pobór prądu. Czyli lepiej zainwestować w tranformator ?

0
  • Pomocny post
    #12 04 Sie 2011 22:26
    arkdom
    Poziom 19  

To chyba kilkadziesiąt złotych. A ten co masz możesz wykorzystać gdzie indziej.
    Jak to mówią "lajf is brutal end full of zasadzkaz". Powodzenia.

0
  • Pomocny post
    #13 04 Sie 2011 22:28
    matekogon
    Poziom 22  

Jak masz możliwość to kup transformator i będziesz miał problem z głowy. Jeszcze możesz kombinować z włączaniem rezystora za pomocą kontaktorów w chwili otwierania drzwi

0
  • #15 04 Sie 2011 22:37
    matekogon
    Poziom 22  

Kup sobie toroida , będzie najlepszym wyborem nie podałes ile tych halogenów ale jeśli miałeś zasilacz 60W to ten z linku powinien w zupełności wystarczyć

0
  • #16 12 Sie 2011 13:19
    saatric
    Poziom 9  

Gdyby ktoś chciał skorzystać :
    Elementy:
    X1..X4 : Ak500/2
    X5 : 2 x AK500/3
    RL1..RL3 - Przekaźnik JZC-20F 10ADC12V
    B1 - Mostek KBPC610
    Do tego jeszcze transformator toroidalny TS80VA 230/12V
    3x Halogen(12V 20W)+ oprawka
    3x Kontaktron (nigdy nie wiem czy NO czy NC, więc napiszę przy zbliżonym magnesie obwód zwarty)
    Odpowiednia ilość kabla do połączeń
    Całość jakieś 150 zł mnie kosztowała.

Płytka (obrazek gotowy do termotransferu) + rozmieszczenie elementów ( zmirrowane ale traktujcie jak normalnie, mały błąd przy projektowaniu , a nie chciało już mi się zmieniać). Układ przetestowany i działający (przy otwarciu drzwi zapala się swatło).
    Planuję jeszcze dołożyć jeden przekaźnik współpracujący z kontaktronami odcinający transformator ale już zasilany z baterii

0