Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

COMPAL FL 90 diagnoza usterki

04 Sie 2011 18:03 2169 9
  • Poziom 9  
    Witam,

jestem posiadaczem compala fl 90 z układem grafiki GForce 8600 M GT.
    Wczoraj wieczorem laptop najpierw zamroził mi ekran, następnie odpuścił, jednak już z poszarpanym obrazem, jeśli można to tak ująć.
    Po restarcie nie włącza się w ogóle w trybie w jakim powinien, czyli 1280x768, działa jedynie w trybie awaryjnym.
    W trybie normalnym widć jedynie czarny ekran z podświetleniem, w trybie awaryjnym ładuje windę i widać pulpit, ale obraz jest jakby pocięty a przenoszenie ikon po pulpicie zostawia stzępiaste smugi, które z czasem znikają lub zastępowane ą innymi w różnych miejscach.

Byłbym skłonny uznać, że to karta, która już jest po "profesjonalnym wygrzewaniu" w Łodzi (wytrzymała 3 msc.) oraz po metodzie piekarnika (wytrzymała z 12 miesięcy), jednak nie jestem do końca pewien, ponieważ do tej pory oznaki odczepienia się kulek były inne - a to zielona kreska na szerokość ekranu, a to standardowo czarny ekran bez niczego, a to jakieś paski to tu, to tam, ale nigdy jeszcze nie widziałem takich anomalii.
    Pozwolę sobie zamieścić kilka fotek, a nuż coś pomogą w diagozie:
    dodam, że ten ekran żyje, i nawet przy niewykonywaniu żadnych operacji, postrzępione kwadraty pojawiają się w losowych miejscach, raz znikają, a raz są wszędzie.

COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki

Czy na tej podstawie można stwierdzić co padło? Układ graficzny, cała karta graficzna, monitor?

Jeśli to karta, to chciałbym się dowiedzieć, czy mogę raz na zawsze rozwiązać problem kupując jeden z tych układów:

http://www.kocham-basie.pl/nvidia-g84600a2-p-497.html?osCsid=97907b082700225a8a860108c84661e1

http://allegro.pl/oryginalny-nowy-chipset-nvidia-g84-601-a2-fvat-i1610194080.html

Pytanie dodatkowe, jeśli kupię już któryś z powyższych elementów (zakładając, że to jest przyczyną), to czy będę w stanie zamontować go sam w warunkach domowych? Czy dostanę sam chip (ten czarny kwadrat) i będęgo sobie musiał nalutować na ten większy zielony, czy to już przyjdzie jedno z drugim? Jeśli w całości, to chyba da radę samemu to włożyć, skoro wypiekałem już ten element w piecyku?

EDIT:
    Jeszcze takie pytanie, czy taki model chipsetu również działałby w Compalach FL90?

http://www.alibaba.com/product-gs/428668367/G84_603_A2.html

Z góry dziękuję za wszelkie rzeczowe porady i proszę wybaczyć laickość moich pytań - żaden ze mnie elektronik.
    Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Fieryfox napisał:
    czy będę w stanie zamontować go sam w warunkach domowych? Czy dostanę sam chip (ten czarny kwadrat) i będęgo sobie musiał nalutować na ten większy zielony, czy to już przyjdzie jedno z drugim? Jeśli w całości, to chyba da radę samemu to włożyć, skoro wypiekałem już ten element w piecyku?

Nie chwaliłbym się na Twoim miejscu, że wygrzewałeś w piecyku - bo to jedna z najgłupszych rzeczy, jaką można zrobić z kartą grafiki.
    Co do możliwości "domowych" - nie będziesz w stanie zalutować nowego układu bez odpowiedniej stacji do lutowania BGA.
    Próby z palnikami, opalarkami i piecykami możesz sobie darować, jeśli nie chcesz kupować nowej karty MXM.
    Układ zaś przyjdzie w całości, bowiem rdzeń jest klejony do tej "zielonej płytki" i z zasady nie rozdziela się tych składowych chipsetu.
    Wymiana na ten z KochamBasie.pl powinna skutecznie usunąć usterkę.
  • Poziom 9  
    Vogelek23 napisał:
    Fieryfox napisał:
    czy będę w stanie zamontować go sam w warunkach domowych? Czy dostanę sam chip (ten czarny kwadrat) i będęgo sobie musiał nalutować na ten większy zielony, czy to już przyjdzie jedno z drugim? Jeśli w całości, to chyba da radę samemu to włożyć, skoro wypiekałem już ten element w piecyku?

Nie chwaliłbym się na Twoim miejscu, że wygrzewałeś w piecyku - bo to jedna z najgłupszych rzeczy, jaką można zrobić z kartą grafiki.
    Co do możliwości "domowych" - nie będziesz w stanie zalutować nowego układu bez odpowiedniej stacji do lutowania BGA.
    Próby z palnikami, opalarkami i piecykami możesz sobie darować, jeśli nie chcesz kupować nowej karty MXM.
    Układ zaś przyjdzie w całości, bowiem rdzeń jest klejony do tej "zielonej płytki" i z zasady nie rozdziela się tych składowych chipsetu.
    Wymiana na ten z KochamBasie.pl powinna skutecznie usunąć usterkę.

Rozumiem. Powiedz mi jeszcze, jeśli możesz, powiedziałeś, że ten chipset z kochambasie rozwiązałby problem, ja natomiast wyczytałem, że oznaczenie g84-600-a2, które jest tam oferowane nie rozwiązuje problemu, bo dopiero wariant g84-601-a2 jest pozbawiony tego defektu zimnych lutów, czy jak to tam nazwali.
    Ponadto, jak z tymi chipsetami od chińczyków, sygnowanych numerem g84-603-a2? Co ten przeskok o dwa punkty z 601 na 603 oznacza? Jakąś rewolucję w wytrzymałości tych lutów, i czy da się to jeszcze pomontować w nvidii 8600 m gt?
  • Poziom 34  
    Fieryfox napisał:
    natomiast wyczytałem, że oznaczenie g84-600-a2, które jest tam oferowane nie rozwiązuje problemu, bo dopiero wariant g84-601-a2 jest pozbawiony tego defektu

600 i 601 to są dwa różne układy (pomimo tego, że w większości przypadków kompatybilne).
    Ponadto oferowany przez KochamBasie.pl układ ma Date Code z tego roku (11+), więc jest niemal prosto z linii produkcyjnej.
  • Poziom 9  
    A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć, jak na tym zdjęciu z kochambasie.pl rozpoznać, że chipset jest oryginalny, a nie regenerowany i szlifowany stary układ?
    Poczytałem dziś trochę i przyznam, że wpadam w lekką paranoję, bo na tym zdjęciu numer modelu jest jakby bielszymi literami od reszty nadrukowany, a klej dookoła chipu wygląda na biały - nie powinien być czasem zielonkawy?

Dzięki i pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Fieryfox napisał:
    jak na tym zdjęciu z kochambasie.pl rozpoznać, że chipset jest oryginalny, a nie regenerowany i szlifowany stary układ?

W tym sklepie z reguły nie patrzy się na zdjęcia, lecz na opis. Jeśli w opisie jest napisane NOWY i DC11+, to tak jest i możesz to przyjąć za pewnik.

Fieryfox napisał:
    wpadam w lekką paranoję, bo na tym zdjęciu numer modelu jest jakby bielszymi literami od reszty nadrukowany, a klej dookoła chipu wygląda na biały - nie powinien być czasem zielonkawy?

Oznaczenie (model) chipsetu jest umieszczone metodą sitodruku, zaś oznaczenia powyżej są wypalane laserowo - i to jest normalne w GPU nVidia.
    Co do barwy kleju, zielonkawo-brązowy był stosowany w starszych, wadliwych chipsetach. W nowych, poprawionych, klej jest jasnoszary.
    Poza tym zdjęcie wyszło, jak wyszło, dlatego nie należy sugerować się zdjęciami, lecz opisem oraz wyglądem układu "na żywo".
  • Poziom 9  
    W porządku, ale w takim razie... g84-600-a2 jest do GForce 8600M GT 512MB? Bo taką właśnie mam, czy do 256MB?

EDIT:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1998269.html

W tym temacie, w ostatnim poście, yellow submarine twierdzi jednak, że układy g84-600-a2 są wadliwe, natomiast 601-ki mają tę wadę już wyeliminowaną.
    To co w końcu jest lepsze, dedykowana 600tka, czy usprawniona 601ka?

Dzięki.
  • Poziom 9  
    Dziś wymontowałem ten układ z chipem, jednak numer jest tak zatarty, że nic nie można rozczytać.
    Chciałbym więc spytać, czy w modelu GForce 8600M GT 512MB na pewno wchodzą chipsety G84-600-A2 bądź G84-601-A2?
    I jak to jest z tym 600/601, mój karta obsłuży ten usprawniony model, pozbawiony wady?

COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki COMPAL FL 90 diagnoza usterki

Dzięki za odpowiedź,
    Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Fieryfox napisał:
    yellow submarine twierdzi jednak, że układy g84-600-a2 są wadliwe, natomiast 601-ki mają tę wadę już wyeliminowaną

Kolega yellow_submarine nie wie po prostu, co pisze.
    Podany wyżej układ z KochamBasie.pl wyeliminuje usterkę.
    Co do zamienności 600 i 601 - jak już pisałem - przeważnie są kompatybilne ("przeważnie" nie oznacza jednak "w 100%").
    W Kolegi i każdym innym egzemplarzu tej karty (bez znaczenia, czy 256MB, czy 512MB) podany przeze mnie chipset będzie działał.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc. Gdyby się okazało, że to jednak nie chipset, to pozwolę sobie tu jeszcze spytać o dalszą poradę.

Może taka uwaga na koniec, dla tych, którzy mają podobny problem:

Zorganizujcie sobie lepiej nieuszkodzonego radeona.
    Chip z kochambasie okazał się szlifem, choć sklep podobnież się nie zorientował i chińczyki wcisnęły im partię tych wadliwych układów. Wymiana na nowy skończyła się kolejnym szlifem.
    "Nowy" układ został wlutowany przez serwisanta i wszystkie wartości karty spadły o połowę, tj. połowa mocy obliczeniowej, połowa ROP, texture filtrate itd. widoczne na zrzutach ekranu w poniższym temacie:

http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=51938

Po krótkm czasie zaczęły się wytwarzać wahania temperatur i obrotów wentylatora, co być może spowodowała różnica napięć od tych, jakie powinny być.
    Karta z niczym sobie nie radziła, nawet z bardziej zaawansowanymi animacjami w przeglądarkach, więc większemu obciążeniu poddana została pamięć i rdzenie procesora. Te, po miesiącu użytkowania od czasu montażu, zaczęły minimalnie chrobotać, by po 3 miesiącach regularnie charczeć.
    Teraz oczekuję na nowy układ graficzny od innego dostawcy z Chin, co ciągnie się już z dobry miesiąc, a i tak nie wiadomo czy przyśle poprawny układ, czy kolejny szlif.