Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elementy elektroniczne z nanodiamentu do zastosowania w ekstremalnych warunkach

exti 04 Sie 2011 20:55 2560 0
 • Elementy elektroniczne z nanodiamentu do zastosowania w ekstremalnych warunkachGrupa inżynierów elektrycznych z Vanderbilt University stworzyła wszystkie podstawowe komponenty potrzebne do realizowania urządzeń mikroelektronicznych z cienkich nanodiamentowych warstw oraz diamentowe wersje tranzystorów, a ostatnio również bramki logiczne.

  "Urządzenia wykonane z diamentu są w stanie pracować z wyższymi prędkościami i pobierają mniej mocy od ich krzemowych odpowiedników", jak twierdzi prof. Jimmy Davidson. "Diament jest najbardziej obojętnym spośród znanych materiałów, więc nasze urządzenia są w znacznym stopniu odporne na uszkodzenie promieniowaniem i mogą pracować przy wyższych temperaturach niż te wykonane z krzemu."

  Davidson podkreślił, że mimo wykorzystania warstwy z diamentu, elementy te nie są przesadnie drogie. Ich wielkość jest tak mała, że z jednokaratowego diamentu można by ich wykonać miliard. Warstwy są tworzone z azotu i metanu metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej. Taka forma diamentu jest ponad tysiąckrotnie tańsza od diamentu jubilerskiego, stąd też powłokami diamentowymi często pokrywa się narzędzia, a nawet przybory kuchenne. W związku z tym koszt produkcji nanodiamentowych i krzemowych urządzeń powinien być porównywalny.

  Źródło:
  http://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-08/vu-ddc080411.php

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 113, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.