Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz

04 Sie 2011 21:29 5009 7
 • Poziom 10  
  Wyświetlacz nie wyświetla niektórych segmentów.Nie ma on żadnego sterownika, po podaniu napięcia bezpośrednio na którąś z nóżek powinna się wyświetlić cała cyfra 1;2;3;4;5 lecz w cyferce 2;5 brak środka a w cyferce 3 aż 3 segmentów.Analizując stwierdziłem że nie potrafi wyświetlić pięciu segmentów na raz.
  Jest to wyświetlacz od biegów w motorze(jakiś chiński wynalazek).Jest na nim kod DF-1 0574-63027317 szukałem na google ale nic nie znalazłem.Czy da się coś takiego kupić? bo naprawić to raczej nie bardzo tak jak widać na foto nie posiada żadnego sterownika lub jakichkolwiek części zewnętrznych po za diodą prostowniczą i opornikiem bo jest zasilany 12V.
  Zastąpił bym go zwykłym wyświetlaczem plus jakiś sterownik ale nie wiem za bardzo jak to zrobić może ktoś podać jakiś schemat lub link jak to zrobić(jeśli to pomoże to ze skrzyni biegów wychodzi 5 przewodów o napięciu -12V i idą bezpośrednio do nóżek wyświetlacza).
  Ps.Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

  Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz

  Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Podpinając napięcie 12V bezpośrednio do nóżek nie wyświetla całej cyfry.Na foto 2 widać tył tego wyświetlacza jest tam czarny przewód z widoczną diodą prostowniczą to jest+12V i 5 przewodów odpowiadających danej cyferce1;2;3 lub 4.Podając napięcia -12V bezpośrednio np.na niebieski zapala się cyfra 1 na czerwony cyfra 2 itd...tak jak widać na(foto1,2,3,4,5)bez żadnych przełączników.Ten model ma jakiś układ sterujący chyba wewnątrz? choć wygląda jak standardowy wyświetlacz.W zwykłym standardowym wyświetlaczu podając napięcie na jedną nóżkę zapala się jeden segment a w tym dana cyfra.Może ktoś się spotkał z takim wyświetlaczem z własnym sterowaniem cyframi?
  Zgadzam się z Tobą ale ten wyświetlacz nie ma wejść na dany segment i tu jest problem.Podłączyłem to tak jak widać na rysunku(jakość niestety fatalna paint tak na szybko jeszcze dioda na odwrót i napięcie ale to szczegół)

  Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz
 • Poziom 34  
  Oj kolego, co innego piszesz, co innego rysujesz a jeszcze na dodatek co innego jest na foto. Wyprowadzenie katody diody, to jednak znajduje się tam, gdzie jest pasek, no chyba że jest to dioda Zenera włączona w szereg zaporowo.
  Obydwaj macie rację, i można bez problemu "zwykły" wyświetlacz 7-segmentowy przystosować, tak aby działał prawidłowo. Oczywiście, że ten wyświetlacz ma wewnątrz zaimplementowaną strukturę zapewniającą odpowiednią komutację (pewnie na diodach i/lub rezystorach w postaci czipu zalanego kroplą żywicy) do właściwych segmentów w zależności od sekwencji wybranego biegu.
  Proszę nie używać "+" czy "-" zasilania, tylko sprawdzić czy przełącznik (enkoder) podaje +12V względem masy, czy bardziej prawdopodobne zwiera do masy. To determinuje zakup wyświetlacza, czy segmenty mają być ze wspólną katodą czy anodą.
 • Poziom 10  
  Ja tylko starałem się wytłumaczyć że to nie jest standardowy wyświetlacz a rysunek to tylko poglądowy głównym jego założeniem było to że aby wyświetlić np.cyfrę 4 nie trzeba zasilać czterech segmentów jak to ma miejsce w zwykłym wyświetlaczu.Jeśli chodzi o przełącznik(enkoder)to podaje -12V.A pytanie czy da się kupić taki wyświetlacz? może ktoś widział lub stosował bo ja się spotkałem pierwszy raz z takim modelem.Wiem z doświadczeń ze zwykłym wyświetlaczem że nie bardzo działa jak się zrobi tylko tak zwane mostki bo nieprawidłowo wyświetla całe cyfry trzeba stosować chyba diody i oporniki na poszczególne segmenty na pewno da się to zrobić ale za bardzo nie wiem jak(małe doświadczenie z elektroniką)dlatego piszę na forum może ktoś pomoże w zaprojektowaniu jakiegoś prostego schematu?
 • Poziom 29  
  Najpierw zacznij od sprawdzenia czy przy zmianie biegów pojawia się napięcie lub masa na odpowiednich przewodach (po odłączeniu od wyświetlacza). W ten sposób wyeliminujesz uszkodzenie sterownika.
  Potem zacznij od sprawdzenia czy wspólny przewód do sterowania tego wyświetlacza jest "+" czy masa.
  W zależności od tego np jeżeli "+" to powinieneś kupić wyświetlacz 7-mio segmentowy typowy w dowolnym sklepie elektronicznym ze wspólną anodą i połączyć odpowiednie nóżki aby uzyskać pożądany efekt. Zakładam, że nie uda Ci się kupić nowego oryginalnego wyświetlacza.
  Do każdej nóżki należy podłączyć diodę anodą i wszystkie anody połączyć ze sobą i dołączyć rezystor. Następnie do rezystora odpowiedni przewód od sterownika.
  Podaję Ci konfigurację:
  dla cyfry 1 nóżka 6, 4 - R 300Ω
  dla cyfry 2 nóżka 7, 6, 10, 1, 2 - R 120Ω
  dla cyfry 3 nóżka 7, 6, 4, 2, 10 - R 120Ω
  dla cyfry 4 nóżka 6, 4, 9, 10 - R 150Ω
  dla cyfry 5 nóżka 7, 9, 10, 4, 2 - R120Ω
  To najprostsze możliwe rozwiązanie. Oczywiście można wszystko wykonać bardziej sensownie, dając jakiś sterownik scalony, ale skoro piszesz, że elektronika nie jest Twoją najsilniejszą stroną to spróbuj tak jak opisałem.
  Załączam także rysunek noty typowego wyświetlacza 7-mio segmentowego.
  Plik niewiele waży, więc może admin go nie wywali, a linku do sklepu podawać nie chcę.
 • Poziom 10  
  Wielkie dzięki krzysztofh mam nadzieję że sobie z tym poradzę dokładnie chyba mi o to chodziło prosty schemat bez jakiś scalaków. Skoro twierdzisz że będzie problem z zakupem tego typu wyświetlacza to skorzystam z opisu jak to wykonać.Wynika z tego że potrzebne będzie aż 16 diod(skrzynia 4 stopniowa) są dostępne diody w modułach po kilka naraz? wiem że oporniki są czy trzeba pojedynczo?Jaki typ diod ma być mogą być takie małe SMD?
 • Poziom 10  
  Wszystko działa tak jak powinno.Troszkę zmodyfikowałem to co napisałeś i dałem 7 oporników po 910Ω zaraz za wyświetlaczem i diody1n4001 16szt.(takie miałem na stanie)
  Zrezygnowałem z płytki bo chciałem jak najmniejsze urządzenie sterujące i dlatego na tak zwanego pająka.Wszystko zalałem klejem i zawinąłem izolacją i nie jest grubsze od przewodu a o to mi chodziło.Takie urządzenie kosztuje około 200zł a koszt wykonania samemu niecałe 7zł.

  Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz Wyświetlacz LED 7-seg. nie pokazuje pięciu segmentów naraz