Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy - precyzyjna regulacja prędkości obrotowej

04 Sie 2011 22:13 2149 7
  • Poziom 8  
    Witam.
    Zakupiłem sterownik silnika krokowego SCHEMAT i mam problem natury takowej że mimo regulacji potencjimetrem PR1 oraz zmian kondensatora C1 uzyskuje stale te same prędkości silnika, jakby biegi. Potrzebuje regulować płynnie np w zakresie 70-71-72 ... 88-89-90 kroków na minutę a jest tak że kręcąc potencjometrem uzyskuje skokowo 70>80>90 wartości podaję zmyślone aby tylko wyjaśnić w czym problem.
    Pytanie brzmi, co jest przyczyną? genetaror? sama konstrukcja układu? czy jest prosty sposób na uzyskanie tego o czym pisze czy potrzebny inny sterownik?

Będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 8  
    Potencjometr załączony z zestawu - sprawny, ale nawet zamiana R2 na potencjometr nic nie pomogła. Kondensator C1 czy ma 470nF czy 500nF prędkość jest ta sama póki nie przekroczy pojemność pewnej wartości i silnik wskoczy na następny bieg.
  • Poziom 32  
    Tak trochę bez sensu, ale zapytam o to, jak zasilasz ten układ? Silnik i sterownik z jednego źródła? Co ro za źródło/a?
  • Poziom 8  
    Zasilanie jedno, stabilizowany zasilacz 12V. A powinny być osobne źródła? Powiem szczerze że byłem pewny że odpiszecie mi że ten układ tak ma i trzeba zrobić inny. Ale przecież jeśli generator daje płynną zmianę częstotliwości (zakładam że daje bo oscyloskupu nie mam do pomiaru)to czy dalsza część układu, tudzież silnik, może sprawiać że jest taka przypadłość?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    GOTTR napisał:
    Zasilanie jedno, stabilizowany zasilacz 12V. A powinny być osobne źródła?

Jaka jest rezystancja cewek silnika i jaka wydajność prądowa zasilacza? Nie ma problemu z "przysiadaniem" napięcia w rytm kroków silnika?

GOTTR napisał:
    Powiem szczerze że byłem pewny że odpiszecie mi że ten układ tak ma i trzeba zrobić inny.

Układ jak układ...

GOTTR napisał:
    Ale przecież jeśli generator daje płynną zmianę częstotliwości (zakładam że daje bo oscyloskupu nie mam do pomiaru)to czy dalsza część układu, tudzież silnik, może sprawiać że jest taka przypadłość?

Ale sugestia krru iż generator działa z "zewnętrzną synchronizacją" przez linię zasilania może być słuszna. Na próbę rozdziel zasilania na różne źródła albo choć zasil elektronikę przez diodę (a silnik bezpośrednio) - obecność kondensatora 470mikroF pozwoli zmniejszyć pulsację na zasilaniu generatora i liczników.
  • Poziom 34  
    Wg mnie błąd leży w montażu układu lub niesprawności któregoś z wmontowanych układów. Dla wartości C1=470n i PR=1mega okres drgań generatora wynosi około 400msec, czyli czas trwania impulsu wynosi 200msec. Jeżeli nie dysponujesz oscyloskopem, zwiększ wartość R2 z 10k do 1meg. Wtedy możesz multimetrem mierzyć napięcia w poszczególnych pktach układu. W widoczny sposób będą się zmieniać od 0V do Uzasil przy max wartości PR. Również łatwo zaobserwujesz zmianę częstotliwości generatora przy zmianie wartości PR. Szczególną uwagę zwróć na okresową zmianę napięcia na wyjściach BUZ10. Oczywiście zastosowałeś bramki Shmitta CD4093.
  • Poziom 8  
    Tak 4093 70 i 27. Pomogła zmiana zasilacza :) świat silników krokowych dopiero odkrywam i jak widze na zasilaczu tu nie można oszczędzać :)
    Dzęki za pomoc.