Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka magnetyczna - wiercenie wewnątrz rur i wiatraków

wind-service 05 Aug 2011 07:29 2969 4
 • #1
  wind-service
  Level 1  
  Witam.

  Firma przymierza się do kupna wiertarki magnetycznej. Docelowo wiertarka ma wiercić otwory w pionowych rurach o średnicy od 3-6 metrów (kolumna od turbiny wiatrowej). Problem jest z mocowaniem wiertarki do ściany gdyż nie będzie ona przylegała całą swoją powierzchnią do ściany ze względu na istniejącą krzywiznę ściany i jej chropowatość. Czy ktoś przerabiał już podobny problem? Może jakieś podstawki lub inny sposób mocowania. W niektórych momentach może wystąpić sytuacja że najbliższe miejsce do przymocowania wiertarki na linach/łańcuchach asekuracyjnych znajduje się 20 metrów wyżej nad wiertarką.

  Pozdrawiam.
 • #2
  wacekzgor
  Level 15  
  Przy takiej średnicy można otwory wiercić na zewnątrz rury jak również od środka. Gdy możliwe jest wiercenie od środka to można zastosować mocowanie za pomocą rozpieraka mechanicznego, hydraulicznego czy pneumatycznego którego zakończenie to podstawa wiertarki. Jeśli będzie zrobiony z cienkościennej rury to nie będzie to zbyt ciężka konstrukcja.
  Przy wierceniu na zewnątrz też można obejść się bez uchwytu magnetycznego mocując wiertarkę do końców łańcucha lub liny opasującej rurę wyposażonej w napinacz.
  Jeśli już koniecznie chcesz zastosować uchwyt magnetyczny: to do uzyskania dużej siły trzymania musi on być wyposażony w specjalne nabiegunniki dopasowujące się do kształtu powierzchni rury.
  Można spróbować mocowania podstawy do rury za pomocą tworzywa typu „płyta z gąbki” której główny składnik to sproszkowane żelazo. Bez wpływu pola magnetycznego stanowiłaby plastyczne tworzywo typu „plaster miodu” wypełniony proszkiem żelaza, zaś gdy znalazłoby się w silnym polu magnetycznym stawałoby się twarde.
  Czy taki materiał konstrukcyjny został już wynaleziony to nie wiem.
  Pozdrawiam
 • #3
  blackjack3005
  Level 2  
  jak duże otwory miałyby być wiercone i z czego wykonana jest rura - żeliwo staliwo?? mamy w firmie różne uchwyty magnetyczne i ewentualnie możnaby coś dopasować
 • #4
  grzegorzbr2
  Level 14  
  Witam, używam wiertarki magnetycznej od dwóch lat, gdy wierce na chropowatej lub nierównej powierzchni np rura , przyspawuje w kilku punktach blache o grubości ok 1-1.5 cm o wymiarach podstawy magnetycznej w moim przypadku 100/200mm.Przy cienkiej podstawie wiertarka może odpaść [ma slabą siłe przylegania]. Po zakończeniu wiercenia odcinam kątówką przypunktowaną sztuczną podstawę i przyspawuję kilkoma chewtami obok drugiego wiercenia. Trzeba pamiętać o zabespieczeniu [asekuracji] wiertarki np. pasem przed przypadkowym oderwaniu wiertarki od sztucznej podstawy, zwłaszcza przy wierceniu np. w pionie na wysokości, wiertarka jest dość ciężka moja waży ok.2o kg.
 • #5
  bizon6
  Level 11  
  Witam.
  Skontaktuj się z firmą z Białegostoku http://www.promotech.eu/
  Oni produkują różnego typu urządzenia na elektromagnesach również na zamówienie.
  Pozdrawiam.