Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa w obiegu grawitacyjnym i ogrzewanie podłogowe.

05 Sie 2011 13:08 9132 7
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Mam instalację CO z kotłem bez żadnej regulacji tj ile się wsypie węgla tyle ciepła daje;P. Obieg jest otwarty tj na strychu jest naczynie wyrównawcze (w przypadku zagotowania wody jej nadmiar trafia do kanalizacji). Wyjście z kotła jak i powrót wykonany jest rurą zdaje się 2", z niej są odgałęzienia do kaloryferów. Problem jest taki: jestem zmuszony dołożyć do tego układu dodatkowy grzejnik lub najlepiej rury Pex pod posadzką w nowo adaptowanym pomieszczeniu przez ścianę z kotłownią. Pomyślałem, żeby wykorzystać rurę powrotną do zasilenia układu rur w posadzce. Np rozdzielić rurę 2" na np 4 po 18mm typu PEX jakimś rozdzielaczem po czym złączyć je po drugiej stronie pomieszczenia spowrotem w rurę 2" i potem do kotła. Posadzka jest niżej niż wlot to kotła, ale i tak zajdzie konieczność prowadzenia rury np pod podłogą aby za pomieszczeniem wyjść ponad podłogę i do dalej do kotła. Wiem, że piszę nieco zawile ale nie jestem hydraulikiem i nie dokońca czuję te tematy - wybaczcie. Domyślam się, że będę musial zastosować jakiś termostat dla utrzymania okreslonej temperatury posadzki i jakieś obejście gdyby musiał zostać zakręcony (aby woda z całego obiegu mogła wracać do kotła. Wiem, że będę musiał też zastosować pompkę i chyba na powrocie wody przed kotłem. Pomóżcie - czy idę w dobrym kierunku? Czy taka pompka może pracować w takim systemie, czy rura powrotna będzie mogła być poniżej wlotu do kotła wtedy, czy rury PEX spełnią swoja rolę tj temperatura powrotna będzie wystarczająca?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tak, było na pewno wiele tematów podobnych ale w sumie każda instalacja jest inna...
    Ja mam dosyć przestarzałe rozwiązanie, które musze nieco przerobić. Czy można propwadzić rurę powrotą poniżej (ewent. na równi) z wejściem do kotła przy zastosowaniu pompki? Rura ma 2". Do tego obiegu przed jego końce chce jeszcze wpiąć nieduże ogrzewanie podłogowe...
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • Poziom 39  
    Rura może być poniżej jeśli obieg wymusi pompka na powrocie. Pamiętaj że po wypuszczeniu wody z pieca w odcinku rury zostanie woda.
  • Poziom 10  
    Spuszczanie wody z obiegu wykonałbym w najniższym punkcie. Czy ogrzewanie podłogowe musi mieć jakąś dodatkowa pompkę? Wiem, że musi być zawór termostatyczny, który nie pozwoli na zbyt wysoką temp. podłogówki.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    mareqm napisał:
    Witam wszystkich.
    Mam instalację CO z kotłem bez żadnej regulacji tj ile się wsypie węgla tyle ciepła daje;P. Obieg jest otwarty tj na strychu jest naczynie wyrównawcze (w przypadku zagotowania wody jej nadmiar trafia do kanalizacji). Wyjście z kotła jak i powrót wykonany jest rurą zdaje się 2", z niej są odgałęzienia do kaloryferów. Problem jest taki: jestem zmuszony dołożyć do tego układu dodatkowy grzejnik lub najlepiej rury Pex pod posadzką w nowo adaptowanym pomieszczeniu przez ścianę z kotłownią. Pomyślałem, żeby wykorzystać rurę powrotną do zasilenia układu rur w posadzce. Np rozdzielić rurę 2" na np 4 po 18mm typu PEX jakimś rozdzielaczem po czym złączyć je po drugiej stronie pomieszczenia spowrotem w rurę 2" i potem do kotła. Posadzka jest niżej niż wlot to kotła, ale i tak zajdzie konieczność prowadzenia rury np pod podłogą aby za pomieszczeniem wyjść ponad podłogę i do dalej do kotła. Wiem, że piszę nieco zawile ale nie jestem hydraulikiem i nie dokońca czuję te tematy - wybaczcie. Domyślam się, że będę musial zastosować jakiś termostat dla utrzymania okreslonej temperatury posadzki i jakieś obejście gdyby musiał zostać zakręcony (aby woda z całego obiegu mogła wracać do kotła. Wiem, że będę musiał też zastosować pompkę i chyba na powrocie wody przed kotłem. Pomóżcie - czy idę w dobrym kierunku? Czy taka pompka może pracować w takim systemie, czy rura powrotna będzie mogła być poniżej wlotu do kotła wtedy, czy rury PEX spełnią swoja rolę tj temperatura powrotna będzie wystarczająca?
    Pozdrawiam

To jest najlepszy scenariusz na same problemy.
    1. Podłogówka źle współpracuje z instalacja otwartą.
    2. Zbyt duże ryzyko uszkodzenia rur AluPex oraz złączek na skutek zagotowania wody w kotle.
    3. Zbyt duża temperatura wody dla ogrzewania podłogowego, która może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Przegrzewane podłogi wywołują problemy ze stawami i są najczęstszą przyczyną złych opinii na temat podłogówki.
    4. Praca podłogówki będzie źle wpływała na pracę kaloryferów i na odwrót.
    5. Podłogówka będzie mocno obniżała temperaturę wody powrotnej, co doprowadza do szybkiej korozji niskotemperaturowej kotła.

Jeżeli chcesz zrobić to dobrze i nie mieć problemów to trzeba zastosować wymiennik płytowy i zrobić oddzielną instalację z dodatkową pompą CO dla ogrzewania podłogowego w układzie zamkniętym.
    Zastosować odpowiednie zawory RTL lub zawór mieszający, którego zadaniem będzie obniżenie temperatury wody do podłogówki lub też zastosować gotowy blok rozdzielacza z pompą i mieszaczem.
    Ponadto podłogówkę należy wyliczyć, w przeciwnym razie będziesz miał problemy z utrzymaniem odpowiednich temperatur.
    Jeżeli jesteś laikiem w tych sprawach to zleć tę robotę komuś, kto się na tym zna.
  • Poziom 10  
    i tak chyba zrobię...

• Poziom 24  
    Plumpi napisał:

Jeżeli jesteś laikiem w tych sprawach to zleć tę robotę komuś, kto się na tym zna.

mareqm napisał:
    i tak chyba zrobię...

Szkoda, że na tym forum takie wypowiedzi zdarzają się niezmiernie rzadko..

Dzisiaj był u nas Pan, który sam rzeźbi sobie ogrzewanie. Nie mogłem z nim rozmawiać... KATASTROFA. Facet nie ma zielonego pojęcia do czego służy zawór z kulą gumową (gdzieś coś widział i też tak chce mieć), kupuje najtańsze g*wna w marketach (typu zawory kulowe no-name, pompy obiegowe za 100zł), nie ma zielonego pojęcia o wymiarowaniu rur... Powinni zabronić takim ludziom robienia zakupów w sklepach branży budowlano-instalacyjnej... Jak zaszkodzi sobie to pół biedy, gorzej jeśli przez jego niekompetencję i oszczędności krzywda stanie się komuś innemu!