Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia projektowe do wykonywania schematów?

05 Sie 2011 13:47 3659 18
  • Poziom 2  
    Witam
    Pewnie pytanie państwa zadziwi, ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.
    Od 4 lat mam ukończone studia inż elektryk i uprawnienia SEP E do 1kv, czy w związku z tym mogę wykonywać schematy elektryczne dla firm?
    Co daję ukończenie SEP D do 1kv?
    Po jakim czasie można się starać o SEP E do 15kv?
    Zwrócę tylko uwagę, że od ukończenia studiów nie pracowałem w zawodzie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Oczywiście że zadziwiło - wystarczy wpisać w google "uprawnienia projektowe" lub "uprawnienia do projektowania" , a to się wiąże z UB projektowymi, o które kolega może się starać, odbywając praktykę projektową itd.
    To nic innego tylko tzw. samodzielne funkcje techniczne w zakresie projektowym.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    michalsuchy napisał:

Od 4 lat mam ukończone studia inż elektryk i uprawnienia SEP E do 1kv, czy w związku z tym mogę wykonywać schematy elektryczne dla firm?
    Co daję ukończenie SEP D do 1kv?
    Po jakim czasie można się starać o SEP E do 15kv?
    Zwrócę tylko uwagę, że od ukończenia studiów nie pracowałem w zawodzie.

Witam.
    Jeśli chodzi o wykonywanie projektów to raczej odpada to, chyba że kolega się z kimś dogada ale do tego potrzebna jest wiedza którą nabywa się pracując przy takowych pracach. Swoją drogą wyznaczenie głupiego przekroju to nie sztuka ale zaprojektowanie czegoś wydającego się banalnym wymaga trochę wiedzy i nie jest to wiedza typu 'poradnik projektanta elektryka' czy 'instalacje elektryczne'. Na rynku jest wiele osób posiadających UB (branżowe) i co, też nie korzystają z nich bo ktoś inny z wiedzą techniczną i praktyką się podpisuje pod pewnymi rzeczami.
    Kolega pisze że jest po studiach to takowe rzeczy jak zakres uprawnień na E czy D powinien znać i orientować się w temacie. Czytając to co pogrubiłem śmiem twierdzić iż chłopaki kończąc zawodówkę czy technikum więcej wiedzą od kolegi.

O uprawnieniach kolego powyżej 1kV możesz zapomnieć bo egzaminu na owe uprawnienia bez dogłębnej wiedzy i przepisów nie zdasz. Inna sprawa to to że przy takowych uprawnieniach należy posiadać udokumentowaną praktykę w zawodzie. Myśli kolega czemu osoby po studiach nie chcą przyjmować do firm zajmujących się SN? Bo nie mają obycia w temacie i są 0 - to samo mogę o sobie powiedzieć bo dopiero zaczynam pracę w zawodzie.

Z resztą co tu dużo się rozpisywać, niech kolega wyśle z 500 CV + jakieś zapytania o możliwość wykonywania projektów. Jestem ciekaw ile osób odpisze i ile rozmów kwalifikacyjnych kolega przejdzie :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

P.S. Chcąc coś osiągnąć i się czegoś nauczyć należy tego dotknąć.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 19  
    ele_pp napisał:
    Witam.

Oczywiście że zadziwiło - wystarczy wpisać w google "uprawnienia projektowe" lub "uprawnienia do projektowania" , a to się wiąże z UB projektowymi, o które kolega może się starać, odbywając praktykę projektową itd.
    To nic innego tylko tzw. samodzielne funkcje techniczne w zakresie projektowym.

Jakoś nie widzę w powyższym tekście żadnej odpowiedzi na zadane pytanie.

A ja na nie odpowiem tak:
    Kolega może projektować, z tym że nie ma to nic wspólnego z posiadaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego. Dodam jeszcze, że jest to tylko pierwsza część odpowiedzi na zadane pytanie.

Dodano po 2 [minuty]:

JohnySpZOO napisał:
    Myśli kolega czemu osoby po studiach nie chcą przyjmować do firm zajmujących się SN

To ciekawe, ja w tym roku przyjąłem już kilkunastu.
    arkdom napisał:

JohnySpZOO napisał:
    Myśli kolega czemu osoby po studiach nie chcą przyjmować do firm zajmujących się SN

To ciekawe, ja w tym roku przyjąłem już kilkunastu.

Z chęcią dowiem się jakie prace wykonują? :)
    Może ja się zatrudnię u kolegi :)
  • Poziom 19  
    JohnySpZOO napisał:
    Z chęcią dowiem się jakie prace wykonują?
    Może ja się zatrudnię u kolegi

Ogłoszenia na pracuj.pl są cały czas. Na różne stanowiska. Proszę złożyć CV na wskazany adres, niewykluczone, że się spotkamy na rozmowie kwalifikacyjnej.
    Praca również za granicą.
  • Moderator Energetycy
    arkdom napisał:
    Kolega może projektować, z tym że nie ma to nic wspólnego z posiadaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego. Dodam jeszcze, że jest to tylko pierwsza część odpowiedzi na zadane pytanie.
    Jakoś nie widzę w powyższym tekście żadnej odpowiedzi na zadane pytanie.
    Niiby na jakiej podstawie pytający może projektować ?
  • Poziom 2  
    Odnośnie wypowiedzi kolegi "JohnySpZOO"
    Przez okres 7 lat zajmowałem się montażem instalacji elektrycznych i pełnej automatyki przemysłowej. Od 4 lat siedzę w branży elektrotechnicznej jako handlowiec,więc wiedzę o NN i SN mam na bieżąco. Pytania moje wynikają raczej z chęci powrotu do rysowania, ale jak widzę nadal jedyną opcją pozostaje rysowanie schematów i podsyłanie do podpisu osobie z uprawnieniami(miesięcznie wykonuje pod kimś ok 20 schematów).
    Jeśli chodzi o SEP brak świadomości wynika raczej z tego, że nie interesowałem się tym do tej pory. Dopiero od kilku miesięcy współpracownicy mnie męczą żebym się postarał o samodzielne podbijanie schematów, więc wolę spytać.
    arkdom napisał:
    Ogłoszenia na pracuj.pl są cały czas. Na różne stanowiska. Proszę złożyć CV na wskazany adres, niewykluczone, że się spotkamy na rozmowie kwalifikacyjnej.
    Praca również za granicą.
    W takim bądź razie poproszę linka na PW z przykładową ofertą pracy. Wpisując w google jedynie co znalazłem to arkdom - bez obrazy :)

Jeśli kolega zatrudnia absolwentów wydziałów elektrycznych to może kolega nawiąże współprace z autorem wątku?
    michalsuchy napisał:

Od 4 lat mam ukończone studia inż elektryk i uprawnienia SEP E do 1kv
    Kolega ma kwalifikacje :) Myślę że będzie dobrym i przykładnym pracownikiem :)

Odnośnie autora tematu - oddaję honory :)
    Jeśli kolega chce posiadać uprawnienia odnośnie wystawiania pieczątek i podpisów na schematach to wypadało by zrobić UB uprawnienia budowlane
    Wiąże się to z wydaniem dziennika praktyk i wpisów do niego przez okres ok. 2 lat, później egzamin i jesteś kolego w domu.
  • Poziom 19  
    ele_pp napisał:
    Niiby na jakiej podstawie pytający może projektować ?

Powiedzmy, że ma taka fantazję. A dlaczego niby nie może?

Dodano po 1 [minuty]:

JohnySpZOO napisał:
    W takim bądź razie poproszę linka na PW z przykładową ofertą pracy. Wpisując w google jedynie co znalazłem to arkdom - bez obrazy

A czy ja napisałem, że pracuję w firmie "arkdom"? Trzeba się trochę potrudzić, przynajmniej tyle ;)
  • Moderator Energetycy
    Ja też mam taką fantazję. Też "projektuję". Też rysuję. Niestety, nie można ich oficjalnie uznać jako projekty.
  • Poziom 19  
    ele_pp napisał:
    Ja też mam taką fantazję. Też "projektuję". Też rysuję. Niestety, nie można ich oficjalnie uznać jako projekty.

Bardzo konkretna odpowiedź.

OK. Wypadałoby w końcu dać koledze inżynierowi odpowiedź.
    Pomijając problem Twojej wiedzy i umiejętności, no i tego czy ktoś zechce skorzystać z Twojej "myśli technicznej" (czyli kupić od Ciebie projekt) to warunkiem wybudowanie czegokolwiek na podstawie projektu jest sprawdzenie tego projektu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania.
    I to cała tajemnica.

No i mówimy oczywiście o projektach instalacji, które "podpadają" pod Prawo Budowlane.
    arkdom napisał:

A czy ja napisałem, że pracuję w firmie "arkdom"? Trzeba się trochę potrudzić, przynajmniej tyle ;)

Jeśli kolega lubi szukać igły w stogu siana to życzę powodzenia :)

Co do tematu myślę że nie ma co tu dużej dyskutować. Podstawą wykonywania projektów branży w której pracujemy jest odpowiednia wiedza techniczna, stosowne uprawnienia oraz normy.

Jeśli ktoś współpracuje z kimś (kto może podpisywać projekty) i wykonuje takowe projekty na zlecenie to nie jest to zabronione!!!
  • Poziom 19  
    JohnySpZOO napisał:
    kto może podpisywać projekty

Każdy może podpisywać projekty. Tak by było uczciwiej ;)
    Tyle tylko, żeby zastosować ten projekt trzeba spełnić warunek o którym napisałem w poście wyżej.
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    Cytat:
    warunkiem wybudowanie czegokolwiek na podstawie projektu jest sprawdzenie tego projektu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania.
    Masło maślane. Wystarczy, by projektant miał UB projektowe.
    Odpowiedź jest tutaj : Link
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Może jednak koledzy arkdom i JohnySpZOO skończą dyskusję związaną z giełdą pracy.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Kolego arkdom - może i dobrze myślisz ale używasz pojęć które wprowadzają nieład i są niespójne z PB (na potrzeby tej dyskusji ograniczmy że chodzi o projekty w ramach prawa budowlanego właśnie).
    Cytat:
    Kolega może projektować

Bez posiadania stosownych UB w zakresie do projektowania lub łącznie do projektowania i kierowanie robotami w oznaczonej specjalności nie ma mowy o projektowaniu. Pytający kolega michalsuchy może uczestniczyć w procesie projektowania ale nie jako projektant ale asystent projektanta, kreślarz itp nie ponosząc jakiejkolwiek odpowiedzialności osobistej za to co tworzy.
    Cytat:
    warunkiem wybudowanie czegokolwiek na podstawie projektu jest sprawdzenie tego projektu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania.

Też nie do końca jest prawdziwe, gdyż wspomniane już PB nakłada obowiązek sprawdzenia tylko na projekty budowlane. Tyle tylko, że na ich podstawie nic nie wybudowano. Do szczęścia potrzebne są projekty wykonawcze a te już nie muszą być sprawdzane (aczkolwiek dla własnego bezpieczeństwa projektanta jak i w dobrym tonie jest wykonanie takiego sprawdzenia).
    Pozdrawiam.
    pm001
  • Poziom 20  
    Witam,
    Kolego michalsuchy, jeśli już się zdecydujesz na UB to z tytułem inżyniera możesz zrobić uprawnienia budowlane tylko w ograniczonym zakresie, bez ograniczeń trzeba mieć tytuł magistra.
  • Poziom 34  
    To może w skrócie:
    mając magistra robisz UB bez ograniczeń, mając inżyniera z ograniczeniami.
    Uprawnienia do projektowania - 2 lata pracy w biurze projektowym pod kimś mającym UB bez ograniczeń potem jeden rok na budowie.
    Uprawnienia do wykonawstwa - 2 lata na budowie.
    Praktyka liczy się od wydania książki praktyki zawodowej. Taką można uzyskać już podczas studiów.