Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacze LCD graficzne

Cyberian 23 Lis 2004 12:24 2114 11
  • #1 23 Lis 2004 12:24
    Cyberian
    Poziom 10  

Witam.
    Wiem ze temat wyświetlaczy LCD graficznych był maglowany wiele razy ale i tak mam jedno pytanko.
    Czy wie ktoś w których laptopach (starszego typu) były matryce LCD graficzne z wbudowanym sterownikiem.
    Za wszelkie info bardzo dziękuje.

0 11
  • #2 24 Lis 2004 10:33
    tomba
    Poziom 17  

Każdy LCD graficzny ma wbudowany swój wewnętrzny sterownik różniący się od innych scalakami zabudowanymi , sposobem sterowania , i wyprowadzenia na zewnatrz --- nie jast przecież tak że w laptopie masz matryce 800x600 i masz z niej 800+600 = 1400 przewodów do wysterowania ( w bardziej obrazowy sposób nie można )

a jeżeli wiesz co chcesz to mam coś takiego
    64x128 pixel ks107 ks108

lub laptop
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=175924&highlight=

wymienie na podzespoły mikro lub lcd nokii

0
  • #4 24 Lis 2004 20:09
    ucy74
    Poziom 20  

Anderian napisał:
    a co myslicie o podlaczeniu takiego czegos...

Te wyświetlacze są oferowane już chyba od roku - nie widziałem wielkiego nimi zainteresowania. Jeśli dostaniesz do nich specyfikację to możesz myśleć o rozgryzieniu sterowania.

0
  • #6 24 Lis 2004 23:37
    przemo.t
    Poziom 27  

Witam
    Anderian mozesz powiedziec dlaczego wlasnie 1920, nie czytalem tego pdf :)

Troche prosciej jest w matrycach od starych laptopow monochromatycznych 640x480 wtedy wysylasz duzo mniej tyle ze na AVR wyciagniesz i tak max 10 klatek/s
    Pozdrawiam

0
  • #7 24 Lis 2004 23:53
    Anderian
    Poziom 18  

1920 bo 640*3(sa 3 kolory pikseli RGB)

a mozesz podac jakis symbol tych wyswietlaczy ?

0
  • #8 24 Lis 2004 23:53
    yego666
    Specjalista PLD

Ano dltego 1920, bo 3x640=1920, a to znaczy, ze na kazdy pixel wysyla sie 3 bajty, po jednym na kazdy z kolorow.
    Co do szybkosci zmian ekranu, to nikt nie kaze uzywac takiego zolwika jak AVR. Sa duzo szybsze procki i male i duze. Zobacz sobie Scenixy albo ARMy, albo MSP430, albo klasyczne "Lokomotywy" serii 68xxx czy tez PowerPC, czy chocby jakiegos MIPSa. Zwykle do powaznych zadan stosuje sie powazny sprzet, a jesli nie to wychodzi z tego ni pies ni wydra. Ale zycie to jedna wielka sztuka kompromisu :) .
    Pozdrawiam, yego

0
  • #10 25 Lis 2004 00:08
    Anderian
    Poziom 18  

czas reakcji tej mojej matrycy to 550ms :/ troche duzo

a jak najlepiej rozwiazac kwestie rysowania na nim ??
    lepiej zastosowac jakas zewnetrzna pamiec zmnieniac jej zawartosc i nastepnie wysylac do LCD czy moze jakis inny sposob sie znajdzie ?

0
  • #11 25 Lis 2004 00:33
    yego666
    Specjalista PLD

przemo.t napisał:
    yego666 jesli 3bajty to jeszcze chyba pomnozyc przez 8, ale nie waze :)
    Mozesz podac jakies przykladowe ceny tych SuperProckow ?? :)
    .
    Coz, ceny tych prockow to zupelnie osobna sprawa. Szczerze mowiac nigdy sie nad tym nie zastanawialem, bo na szczescie nie musze placic za swoje procesory :) . Ale jak mowilem, powazne projekty musza kosztowac wiecej i jest to dosc oczywista zaleznosc. Mysle, ze jesli zerkniesz do pierwszego lepszego sklepu internetowego to znajdziesz ceny.

A co do sposobow szybkiego malowania grafiki to stosuje sie rozne sztuczki i obejscia problemu by widzowi wydawalo sie ze jest lepiej niz w rzeczywistosci jest. Stad w PC-tach znajduja sie tzw dopalacze graficzne, ktore niejednokrotnie sa bardziej skomplikowane i wydajne niz sam PC w ktorym siedza. Wezmy na przyklad textury: to nie Pecet je maluje, tylko dopalacz robi to za niego, a procek musi tylko zadac parametry. i tak jest z wieloma innymi aspektami grafiki komputerowej. Wszedzie oszustwa. takie jest zycie :)
    pozdrawiam, yego

0
  • #12 25 Lis 2004 21:23
    Cyberian
    Poziom 10  

Witam.
    Widzę że Ÿle napisałem pytanie.
    Chodzi mi o wyœwietlacze które maja wbudowany sterownik ale taki który łatwiej wysterować np. jak sterowniki typu HD w wyœwietlaczach alfanumerycznych.

0