Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc

pawełbhs 05 Sie 2011 20:15 23949 39
  • 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc

WSTĘP

Witam. To moja trzecia konstrukcja - tym razem robiona na zamówienie dla znajomego.
    Założenia - kolumny z dobrym basem w max. cenie 1000zł, najlepiej podłogowe; im większe, tym lepsze - znajomy ma manię wielkości (większe=lepsze).
    Po rozmyślaniach wybór padł na STX FX-200 - uniwersalny zestaw z dobrym basem.
    Głośniki GDN 22-140-8-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ.
    Wzmacniacz do kolumn to Uniamp, który jest w trakcie budowy.

OBUDOWA

Obudowa wykonana z płyty wiórowej, klejona na Wikol, komora dla gdm i pj wytłumiona całkowicie watoliną, a dla gdn wytłumiona częściowo (tylko boczne ścianki). Fornir modyfikowany to ROSE 0011PS klejony na patex, na to 4 warstwy lakieru do parkietu Domalux (akrylowo-poliuretanowy). Obudowa dociążona kostką betonu 25x25x25 cm - całość waży około 30kg. Maskownice wykonane z listew sosnowych. Pod głośniki zostały wykonane "fałszywe frezy" - tzn. na front została naklejona 6 mm płyta pilśniowa z wyciętymi otworami na głośniki. Bas refleks ma średnicę 66mm i długość 110mm. Budowa trwała około tygodnia.
    Wymiary: 125x25x29cm.

Zwrotnica

Wykonana na zamówienie u użytkownika Tomb.

Wrażenia

Odsłuch w garażu na symasym’ie na możliwie najlepszych elementach. W porównaniu do moich kolumn na GDN-17-140-8-SCX + GDWK-10-200-8-PJ Link
    mogę uznać, że kolumny warte ceny. Bas bardzo dobry, nie dudni, wokale wyraziste. Na pierwszy ogień poszedł Tiësto - Elements of Life. Cały garaż zaczął żyć własnym życiem, szalki wpadły w drgania. Później wokale Sary McLachlan. Kolumny potrafiły zadziwić przy każdym następnym utworze i pewnie jeszcze długo będą zaskakiwać właściciela.

3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc 3 Way STX GDN 22-140-SCX, GDM-14-150-8-SCX, GDWK-10-200-8-PJ By Henc

Koszty

Głośniki – 400 zł
    Zwrotnice - 220 zł
    Płyta wiórowa - 70 zł
    Fornir – 130zł
    Bas refleks terminale kolce – 60zł
    Kleje, lakiery i inne drobiazgi – 100 zł

Całkowity koszt zmieścił się w planowanej kwocie 1000zł

Fajne!
  • #2 05 Sie 2011 20:57
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Muszę przyznać że wykonałeś kawał dobrej roboty. Za wykończenie masz u mnie 6/6 ;)
    Sprawdzałeś może w obudowie zamkniętej tego GDN? Podobno w zamkniętej jest bardziej dynamiczny ( tak tylko pytam z ciekawości ) ;)

Osobiście nie dopatrzyłem się chyba żadnych uchybień w wykończenu które rzuciły by mi się w oko. Czy przy takim mocnym basie (wnioskuję po Twoim opisie) ścianki nie wpadają w rezonans? Nie widzę żadnych wzmocnień, jedynie przegrody komór - czy one wystarczają? Jakiej grubości zastosowałeś płytę?

Pozdrawiam

• #3 05 Sie 2011 22:03
    pawełbhs
    Poziom 9  

Luke15 - niestety nie testowałem gdn'a w zamkniętej obudowie ale miałem taki zamiar, jutro pokombinujemy z bass refleksem a o rezultatach napisze na forum.

Co do rezonansów obudowy to przydały by się jakieś wzmocnienia przy porządnie odkręconym wzmacniaczu można usłyszeć jak ścianki wpadają w rezonans, płyta grubości 18mm miał być MDf ale nie mieli na stanie. ;)

• #4 05 Sie 2011 22:27
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Jaki litraż zastosowałeś pod GDN'a ? Na ile strojony? Wzmocnienia to nie problem, wystarczy dać wzmocnienie łączące np. boczne ścianki, ewentualnie frontową z tylną i powinno poprawić sprawę ;)

• #5 06 Sie 2011 08:42
    pawełbhs
    Poziom 9  

GDN ma komorę o pojemności około 39 litrów, co do strojenia to nie wiem. Zastosowałem taki bas refleks jaki sugerował producent wiec kolumny powinny być zestrojone około 33hz jeśli się nie mylę ;)

• #7 06 Sie 2011 16:03
    pawełbhs
    Poziom 9  

Zwrotnice były wykonane na zamówienie, oparte o ten schemat ;)

• #8 06 Sie 2011 16:10
    wariato
    Poziom 43  

Podobają mi się - prawie identyczna kopia oryginałów. Jednak mi osobiście jedyne co nie ,,podchodzi'', to wyprofilowanie tego BR, nie wiem gdzie go kupiłeś (podejrzewam że w Stx) ale dla mnie idealnie pasowałby tam BR z Polinku.

Ciekawi mnie ta maskownica, robiłeś sam czy kupiłeś gotową ?

• #9 06 Sie 2011 17:41
    pawełbhs
    Poziom 9  

wariato - dobrze podejrzewasz bas refleksy zakupiłem na stronie STX.

Maskownice robiłem sam z listew sosnowych (10mm grubości, te na które nabija się panele naścienne) oszlifowałem i pomalowałem na czarno i na to materiał przymocowany na zszywki ;)

• #10 06 Sie 2011 18:31
    21mateuszek
    Poziom 11  

Konstrukcja bardzo zacna. Tylko ciekawi mnie ta kostka betonu. Po co? Nie można było zastosować jakiś gumowych nóżek?

• #11 06 Sie 2011 18:50
    marian133
    Poziom 37  

Tak,to jest ta zwrotnica. Teraz zmień fazę głośnika średniotonowego i będzie git.

Kostka betonu służy jako dociążenie kolumny po to aby tylko membrana się ruszała a nie cała kolumna.

• #12 06 Sie 2011 18:53
    vergil50
    Poziom 12  

Kostka betonu służy po to aby kolumny były stabilniejsze i nie rezonowały z podłoga przy większych mocach

• #13 06 Sie 2011 18:59
    pawełbhs
    Poziom 9  

21mateuszek - sądzę że dociążona kolumna jest stabilniejsza przez co teoretycznie powinna zagrać lepiej. Możesz uznać to za VooDoo ale i tak jestem przekonany że dociążenie kolumn wnosi na poprawie dźwięku ;)

Dodano po 4 [minuty]:

marian133 napisał:
    Tak,to jest ta zwrotnica. Teraz zmień fazę głośnika średniotonowego i będzie git. .

Ok marian133 dzięki za info jutro lub w poniedziałek zmienię fazę GDM'a ;)

• #14 06 Sie 2011 23:31
    marian133
    Poziom 37  

pawełbhs napisał:
    21mateuszek - sądzę że dociążona kolumna jest stabilniejsza przez co teoretycznie powinna zagrać lepiej. Możesz uznać to za VooDoo ale i tak jestem przekonany że dociążenie kolumn wnosi na poprawie dźwięku ;)

To nie jest audio voodoo tylko czysta fizyka,i nawet nie trzeba być uczonym żeby to zrozumieć. A czy ktoś słyszy różnicę między dociążoną a niedociążoną to już jego problem,to są niuanse i raczej wątpię że jest ktoś kto w ślepym teście trafi...

• #15 07 Sie 2011 12:02
    DDN
    Poziom 31  

Bardzo ladne kolumny,super robota ale jednak bym nie robil az tak wysokich,przy zachowaniu odpowiedniej objetosci mozna by zrobic na 95cm ale jak wlasciciel chcial to ma. A jak myslisz czy 2szt tego gdn 22 w powiekszonej obudowie starcza bez wspomagania subbasem w salonie 36m/kw?

• #16 07 Sie 2011 13:53
    pawełbhs
    Poziom 9  

DDN - Jeżeli nie jesteś jakimś maniakiem basu to z pewnością wystarczy do salonu w garażu 6x5m te kolumny potrafiły naprawdę przywalić basem.

• #17 07 Sie 2011 14:08
    DDN
    Poziom 31  

Wlasnie nie lubie dominacji tego zakresu,ma byc fakt dobrze jak jest wiecej ale by nie przesadzic. To jednak 2x8" to musi grac,srednica robi swoje tak czy owak.

• #19 07 Sie 2011 17:57
    vergil50
    Poziom 12  

marian133 co masz na myśli mówiąc "linię"

• #21 07 Sie 2011 19:30
    21mateuszek
    Poziom 11  

Nie no, bez przesady, rozumiem o co kaman. Tylko zaczęło mnie to zastanawiać po prostu, dlaczego aż taki ciężar.

• #22 07 Sie 2011 20:35
    pawełbhs
    Poziom 9  

21mateuszek - faktycznie kolumny mogły być lżejsze o te kilka kg, ale że znajomy ma hopla na punkcie wagi i wielkości sprzętu audio to nie żałowałem z balastem ;)

Pierwsze plany kolumn były na 155 cm wysokości, ale udało mi się przekonać że to już będzie lekka przesada i skończyło się na 125cm ( płyty na składzie miały wymiary 250cm x 125 cm)

• #23 07 Sie 2011 23:27
    pawel_aa
    Poziom 25  

Wykonanie całkiem przyzwoite, aczkolwiek moim zdaniem konstrukcja nieco "nietrafiona".
    Zastosowanie jednego głośnika niskotonowego na kolumnę obniża skuteczność całego zestawu wymuszając tłumienie pozostałych głośników. Zastosowanie dwóch GDN na kolumnę umożliwiło by uzyskanie skuteczności o kilka dB większej. Dodatkowo - impedancja 8 ohm. Umieszczenie tunelu b-r jest wg mnie nieco przypadkowe. Jeśli z przodu - to tuż pod głośnikiem (bas nie schodzi nisko, ale jest skuteczny). Najlepsze wg mnie umieszczenie b-r to z tyłu na dole (mniejsza skuteczność, ale "najniższe zejście").
    Rozumiem że w porównaniu z poprzednią konstrukcją to jak "dzień do nocy", ale górnolotne opisy brzmienia ze źródła jakim jest telefon i mp3 to chyba autor żartował ;)

• #24 08 Sie 2011 07:43
    marian133
    Poziom 37  

pawel_aa napisał:
    Wykonanie całkiem przyzwoite, aczkolwiek moim zdaniem konstrukcja nieco "nietrafiona".
    Zastosowanie jednego głośnika niskotonowego na kolumnę obniża skuteczność całego zestawu wymuszając tłumienie pozostałych głośników. Zastosowanie dwóch GDN na kolumnę umożliwiło by uzyskanie skuteczności o kilka dB większej. Dodatkowo - impedancja 8 ohm.

Autor chciał pewnie złoży (skopiować) konstrukcję która ma już zwrotnicę żeby nie mieć z nią problemu,a ta konstrukcja ma jeden głośnik niskotonowy więc o co chodzi?

pawel_aa napisał:
    Umieszczenie tunelu b-r jest wg mnie nieco przypadkowe. Jeśli z przodu - to tuż pod głośnikiem (bas nie schodzi nisko, ale jest skuteczny).

Przypadkowe? chcesz powiedzieć że firma STX i inni userzy (nie tylko laicy) którzy skopiowali ten projekt mylili się umieszczając w tym miejscu br? Moim zdaniem za dużej różnicy nie ma w wolnej przestrzeni,to pomieszczenie "uwydatnia" miejsce br.

pawel_aa napisał:
    Najlepsze wg mnie umieszczenie b-r to z tyłu na dole (mniejsza skuteczność, ale "najniższe zejście").

No i mamy problem z ustawieniem kolumn,dlatego jest więcej konstrukcji które mają br z przodu.

pawel_aa napisał:

Rozumiem że w porównaniu z poprzednią konstrukcją to jak "dzień do nocy", ale górnolotne opisy brzmienia ze źródła jakim jest telefon i mp3 to chyba autor żartował ;)

Wiesz,młodych konstruktorów zawsze cieszy nowa konstrukcja :) Słyszałem te kolumny i nie zrobiły na mnie wrażenia,nawet jak by włączył CD audio dźwięk nie był by górnolotny,do FX-300 nie ma porównania.

• #25 08 Sie 2011 08:13
    pawel_aa
    Poziom 25  

marian133 napisał:
    Autor chciał pewnie złoży (skopiować) konstrukcję która ma już zwrotnicę żeby nie mieć z nią problemu,a ta konstrukcja ma jeden głośnik niskotonowy więc o co chodzi?

Problemu to i może nie ma, ale ma małą skuteczność jak wszystkie konstrukcje tego typu. Dodatkowo wysoka impedancja kolumny - myślę że "jakoś to gra". Dodanie drugiego GDN nie spowodowałoby drastycznych zmian w zwrotnicy. A przy okazji, w zwrotnicy można było zastosować normalny dzielnik (L-pad) a nie rezystor szeregowo z głośnikiem.

marian133 napisał:
    Przypadkowe? chcesz powiedzieć że firma STX i inni userzy (nie tylko laicy) którzy skopiowali ten projekt mylili się umieszczając w tym miejscu br? Moim zdaniem za dużej różnicy nie ma w wolnej przestrzeni,to pomieszczenie "uwydatnia" miejsce br.

Zrobiłem kiedyś obudowy specjalnie do przetestowania umiejscowienia tunelu b-r. Niestety różnice są ogromne. W tym samym pomieszczeniu i takim samym ustawieniu kolumn brzmienie było diametralnie różne. Nie podważam niczyich kompetencji. Autorowi proponuje małą próbę - niech zatka tunel, odkręci panel z konektorami i porówna (nawet na tak przypadkowym b-r) brzmienie.

marian133 napisał:
    No i mamy problem z ustawieniem kolumn,dlatego jest więcej konstrukcji które mają br z przodu.

Jakim problemem jest odsunąć kolumny 60 cm od ściany?

• #26 08 Sie 2011 20:06
    marian133
    Poziom 37  

Ok,zrobiłeś obudowy,no i co z tego skoro to pomieszczenie a nie umiejscowienie br spowodowało tą różnicę. Jeśli kanał BR jest na tyle kolumny to im bliżej ściany tym większe podbicie basu,a jaki to będzie bas to już sprawa pomieszczenia jak i samego strojenia obudowy. Druga sprawa,wylot BR powinien być jak najbliżej głośnika,dlaczego? kwestia długości fali,a długość fali = przesunięcie fazowe,przesunięcie fazowe = "bułowatość" i "mulenie" basu,niektórzy mylą to z "zejściem",a prawda jest niestety inna.

Jaki problem jest odsunąć kolumny od ściany? a takim że niektórzy,śmiem nawet twierdzić ze większość nie może sobie na to pozwolić.

• #27 11 Sie 2011 08:36
    pawel_aa
    Poziom 25  

marian133 napisał:
    Ok,zrobiłeś obudowy,no i co z tego skoro to pomieszczenie a nie umiejscowienie br spowodowało tą różnicę. Jeśli kanał BR jest na tyle kolumny to im bliżej ściany tym większe podbicie basu,a jaki to będzie bas to już sprawa pomieszczenia jak i samego strojenia obudowy. Druga sprawa,wylot BR powinien być jak najbliżej głośnika,dlaczego? kwestia długości fali,a długość fali = przesunięcie fazowe,przesunięcie fazowe = "bułowatość" i "mulenie" basu,niektórzy mylą to z "zejściem",a prawda jest niestety inna.

Pisałem wcześniej, że zmieniało się tylko położenie tunelu. W kwestii audio nie ma "jedynego słusznego rozwiązania", wszystko zależy od tego co kto lubi. Od lat słucham na kolumnach z b-r umieszczonym z tyłu na dole i nie narzekam na "bułowatość i mulenie" a wręcz przeciwnie, bas jest potężny i mruczący :-)

marian133 napisał:
    Jaki problem jest odsunąć kolumny od ściany? a takim że niektórzy,śmiem nawet twierdzić ze większość nie może sobie na to pozwolić.

To może najpierw wypadałoby rozwiązać problemy lokalowe? Gdybym miał słuchać kolum ustawionych pod ścianą to wolałbym w ogóle nie słuchać, przy takim ustawieniu zero przestrzeni i sterofonii.

• #28 11 Sie 2011 17:29
    logos1996
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o bas,to doświadczając na moim subwooferze na STX GDN22/140/8 SCX,najlepiej sprawił się BR z tyłu i z dołu,identyczne wrażenia-czyli czuć niski bas,i nie jest okropnie ''pukający'' i mulący...jak z przodu;)

• #30 12 Sie 2011 00:10
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Konstrukcja ładnie wykonana na sprawdzonych przetwornikach.
    Można było by dyskutować o zastosowaniu dodatkowego głośnika nisko-tonowego. Jednak sądzę, że zamiast drugiego GDN'a dobrym pomysłem było by zastosować "lepszy" głośnik wysoko-tonowy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME