Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowy silnik trójfazowy znajdzie zastosowanie w zegarkach

exti 05 Sie 2011 21:02 4370 6
 • Miniaturowy silnik trójfazowy znajdzie zastosowanie w zegarkachMiniaturowy silnik trójfazowy, pracujący jako prądnica, wynaleziony przez szwajcarskich naukowców być może zapoczątkuje nową generację zegarków naręcznych i umożliwi im pracę jako telefony komórkowe, minikomputery i odbiorniki GPS. Do tej pory niemożliwe było wyposażenie zegarków w takie funkcje z racji zbyt dużego poboru mocy. Teraz zmieni się to dzięki szwajcarskiemu wynalazkowi, który będzie zasilał elektronikę zegarka.

  Układy trójfazowe pobierają lub wytwarzają trzy prądy zmienne różniące się fazą. Aby wygenerować takie prądy, w prądnicy muszą być trzy oddzielne cewki, które zajmują miejsce, które w zegarku naręcznym jest bardzo cenne. Naukowcy z Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL) podeszli więc do tego problemu inaczej. W publikacji na temat swojego osiągnięcia nie rozwodzą się nad szczegółami poza stwierdzeniem, że rzecz polega na opracowaniu całkowicie nowego procesu produkcyjnego, który może być skalowany do większych rozmiarów. Nieruchome części silnika mogą być wytrawiane na płytkach krzemowych, co przyspiesza produkcję.

  Oczywiście zegarki nie są jedynym możliwym zastosowaniem takich silników, lecz z racji dobrze znanego zegarmistrzowskiego zacięcia Szwajcarów można się spodziewać, że będzie ono tym głównym.

  Źródło:
  http://www.popsci.com/gadgets/article/2011-08/new-electromagnetic-motor-will-power-souped-future-wristwatches

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 120, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • #2
  Ture11
  Poziom 36  
  No super, tylko o co tu chodzi? Czy określenie silnik ma oznaczać "prądnica 3 fazowa"? Czy może 3-fazowy silniczek wibracyjny? :-)
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • #3
  exti
  Poziom 32  
  To ma być prądnica, z tym, że w źródle i na oficjalnej stronie Instytutu używają słowa "motor", a nie "generator", więc ja się tego trzymam. W końcu silnik może też służyć jako prądnica, prawda?
 • #4
  k_szon
  Poziom 1  
  Też nie wiem, jakie to ma mieć przeznaczenie, za mało danych. Czy to ma wytwarzać prąd potrzebny zegarkowi w jakiś tajemniczy kinetyczny sposób, np. ruchy ręką (bo przerabianie innej niż kinetyczna energii na elektryczną poprzez napęd silnika-prądnicy przecież byłoby bez sensu, kiedy znamy bardziej efektywne sposoby). Jedynym sensownym dla mnie zastosowaniem jest napęd tradycyjnych wskazówek na tradycyjnym cyferblacie
 • #5
  szulat
  Poziom 23  
  jeżeli nius wygląda jak bzdura, ma bzdurną treść i bzdurny obrazek to lepiej go po prostu nie wrzucać...

  wygląda na to, że sensowne jest tylko jedno zdanie - zbudowano jakiśtam mikrosilnik. troche mało na niusa więc trzeba ozdobić wykładem o wytwarzaniu prądu trójfazowego w prądnicy co wprowadza zamęt bo już nie wiadomo co właściwie skonstruowano, a wisienka na torcie absurdu to wzmianka o umieszczeniu GPSa zegarku dzięki temu że ma silnik trójfazowy. litości!
 • #6
  mobor
  Poziom 22  
  Próbują odkryc na nowo koło ?

  Od 6 lat mam zegarek Casio z ogniwami slonecznymi i podtrzymaniem akumulatorowym które wystarcza na kwartał (gdy zegarek leży np w szufladzie)
  Żeby bylo jasne- zegarek ma analogowy cyferblat z sekundnikiem+cyfrowy wyswietlacz+alarm+modul DCS do zdalnej synchronizacji z zegarem atomowym w brunschwiku... I od 6 lat działa sam z siebie :)
 • #7
  Macosmail
  Poziom 34  
  Typowy marketingowy bełkot. Nie ważne co o Tobie mówią, ważne że mówią. I tak większość potencjalnych klientów nie wnika wychodząc z założenia: Jak się chwalą to na pewno mają czym.