Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Intek m110 plus + Antena Sunker Elite Cb 115

djzaq 05 Sie 2011 22:27 2109 7
  • #1 05 Sie 2011 22:27
    djzaq
    Poziom 15  

Witam.
    Mam kilka pytań do takiego zestawu co posiadam.Jak najlepiej wyregulować tą antenę powinna być wsunięta na maxa w dół czy w górę?Wiem że są do tego specjalne urządzenia do regulacji,ale jak najlepiej ustawić samemu aby był dobry odbiór i nadawanie,w bliskiej okolicy?I kolejny problem gdy nie uruchamiam silnika to jest w miarę ok a gdy odpalę to już duże zakłócenia;/i gdy są duże obroty.I również tnie gdy ktoś nadaje jak antena się gibie gdy np. przyhamuje.Pomożecie?

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. /Olek II/

0 7
  • #2 05 Sie 2011 23:23
    D214d3k
    Poziom 38  

Anteny bez miernika (SWR) wyregulować się nie da. Do odbioru z bliskiej okolicy używamy przycisku local lub wysoko podkręconego sqelcha. Jeśli idzie o zakłócenia to trzeba podłączyć dość grubą linkę miedzianą z klemy minusowej do obudowy radia. Można też połączyć śrubę mocującą antenę z masą nadwozia (czasem trzeba skrobać lakier pod jakąś śruba i po podłączeniu zabezpieczyć lub poszukać pobliskiego przyłączenia masy). Jeśli te zabiegi nie pomogą trzeba użyć filtru zakłóceń na zasilaniu radia. W przypadku silników benzynowych warto też sprawdzić kondensatory przeciwzakłóceniowe przy rozrządzie lub cewkach zapłonowych. Jeśli idzie o przechylanie anteny to zamiast długiej i wiotkiej można kupić krótszą sztywną na przykład typu DV.

0
  • #3 05 Sie 2011 23:28
    djzaq
    Poziom 15  

Dzięki wielkie kolego za info.bo szczerze to trochę zielony jestem w cb bo ten zestaw co mam to dostałem kilka dni temu a akurat jadę w trasę nad morze:) A jakość nie za bardzo mnie zadowala :( w trasie to zakłócenia od wycieraczek i silnika a do tego te gibanie anteny i urywanie osoby nadającej jako mówi.Jedynie dobrze słychać jako ktoś jest w odległości ok 2km.A jeśli nie mam miernika SWR to jak najlepiej ustawić antenę?odkręcić te śrubeczki i wsunąć ją do samego dołu?

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. /Olek II

0
  • #4 05 Sie 2011 23:32
    D214d3k
    Poziom 38  

Nie ma uniwersalnego sposobu ustawiania anteny CB bez pomiarów. Teoretycznie największa szansa, na dobry SVR jest w połowie ale różnie bywa czasem trzeba nawet ciąć bat. Ustawienie środkowe jest bezpieczne do czasu wykonania pomiaru.

0
  • #5 05 Sie 2011 23:34
    djzaq
    Poziom 15  

A jeszcze mam takie pytanie każde długie anteny tak maja że jak się gibają to urywają odbiór ??Bo jak wezmę ja w dłoń i rozkołysze to właśnie tak się dzieje.Czy po prostu ta moja jest uszkodzona?

0
  • #6 07 Sie 2011 01:27
    gregorio27
    Poziom 31  

Cytat:
    Bo jak wezmę ja w dłoń i rozkołysze to właśnie tak się dzieje
    Bo rozkołysałeś powyżej prędkości rozchodzenia się fal radiowych :D Normalne zjawisko przy zwłaszcza przy nie zestrojonej antenie, ponieważ kołysząc się mocno antena zmienia swoje parametry przez co odbierasz sygnał o zmiennej sile. Powinieneś zestroić i tyle w temacie.
    Kol. D214d3k Coś dzwoni tylko nie wiadomo gdzie...:cry: Świetne porady zwłaszcza
    Cytat:
    Można też połączyć śrubę mocującą antenę z masą nadwozia (czasem trzeba skrobać lakier pod jakąś śruba i po podłączeniu zabezpieczyć lub poszukać pobliskiego przyłączenia masy)
    Czytaj uważnie, nie po to kolega kupuje antenę na magnesie by drzeć i skrobać lakier, ogólnie bez sensu.

0
  • #7 07 Sie 2011 02:04
    SP8JZ
    Poziom 33  

D214d3k napisał:
    W przypadku silników benzynowych warto też sprawdzić kondensatory przeciwzakłóceniowe przy rozrządzie
    Powinni Was zapakować hermetycznie razem z tymi kondensatorami w sztucznego satelitę i wysłać na planetoidę Saturna 944 Hidalgo.

3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich. /Olek II/

0
  • #8 07 Sie 2011 12:14
    D214d3k
    Poziom 38  

Oj przy rozdzielaczu zapłonu po 23 pisałem to już troszkę przymulony.
    A przy okazji zapytam czy antena na magnesie na środku dachu jest podobnie skuteczna jak antena wkręcona w środek dachu? Kiedyś w malcu miałem przewiercony dach i antenę podobną do Presidenta WA 27. łączności na 30 km na AM były normalką (i DXy na 600 km ale to był tunel propagacji). Tęsknię za tą skutecznością ale teraz dachu nie nie chcę przewiercać.
    Ta antena buja się ale tak sprytnie, że jedna część w przeciwną stronę niż druga ale 2 metrowa antena na magnes raczej się nie nadaje.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo