Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł z jakim wymiennikiem ciepła?

ireczu 06 Aug 2011 00:10 9497 18
 • #1
  ireczu
  Level 9  
  Witam.
  Muszę kupić nowy piec 2f,zdecydowałem się już na Termet i tu moje pytanie; czy wybrać piec z bitermicznym czy płytowym wymiennikiem ciepla? Który z nich jest lepszy?
  Proszę o szybką pomoc.
 • #2
  cyferblat
  Level 23  
  Pieca się nie kupuje szybko ! Każdego dnia są nowe rozwiązania i nowe ceny . Większość kotłów bazuje na tych samych technologiach , ważne abyś znał zasadę działania kotła i znał opinię użytkowników . Wymienniki są przeważnie miedziane i osadza się w nich kamień a na zewnątrz trzeba je czyścić . To trzeba robić co jakiś czas . Termet wymyślił , że przekrój rurki z której jest wykonany wymiennik będzie w kształcie elipsy w związku z tym nie będzie osadzał się w nim kamień ... jeżeli to będzie efektywne rozwiązanie , to cały grzewczy świat kupi licencję na ten patent ....już się ustawiam do kolejki
 • #3
  gayetan
  Level 18  
  Quote:
  Wymienniki są przeważnie miedziane i osadza się w nich kamień a na zewnątrz trzeba je czyścić .
  - Tzw. G..PR
  wymienniki jeśli są płytowe przeważnie nie są miedziane! tylko wykonane z cienkiej stali nierdzewnej łączonej w przypadku tańszych rozwiązań lutem miedzianym. Problem polega na tym, że aby zapewnić jak najlepszą wymianę ciepła ścianki muszą być cienkie a odległości między ściankami jak najmniejsze. To rodzi problem w przypadku pokrycia kamieniem kotłowym. Wtedy dramatycznie spada ich sprawność. Wtedy trzeba je czyścić wewnątrz i to jest problem! - ale..daje się to już skutecznie robić!. Ponieważ na większości terenów w Polsce woda jest bardzo twarda - trzeba to robić dość często. Czasem nawet corocznie lub w szczególnych przypadkach częściej - jeśli mają być wydajne.
  Wymiennik 'bitermiczny' - to 'wynalazek' marketingowy Termetu - na razie brak jakichkolwiek doświadczeń potwierdzonych długotrwałym użytkowaniem na rynku - jeśli wybierzesz go a rozwiązanie okaże się skuteczne będziesz jednym z pierwszych zadowolonych klientów.
 • #4
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Wymiennik bitermiczny działa juz od dobrych 5 lat (jak nie dłużej) w Berecie i jak narazie nie miałem przypadku aby sie popsuł. Rurki wewnątrz o kształcie elipsy czy rombu przyspawane są w czterech miejscach, podczas podgrzewania odkształcają sie i kamień odrywa sie od ścianek.
  Wymiennik bitermiczny w stosunku do płytowego ma kilka wad:
  1. Na ciepłą wodę w kranie trzeba czekać dłużej niż z płytowego
  2. Przy uszkodzeniu go sa większe koszty wymiany
  3. tez sie zakamienia ale nie tak czesto
 • #5
  ireczu
  Level 9  
  Czyli jednak płytowy wymiennik.
 • #6
  gayetan
  Level 18  
  Quote:
  Wymiennik bitermiczny działa juz od dobrych 5 lat (jak nie dłużej) w Berecie

  Wszystko to prawda, podobne rozwiązania dotyczące wykorzystania 'odkształcenia termicznego' ma np. ACV w swoich kondensatach - też to dobrze działa ( chodzi o nie dopuszczanie do zakamienienia wymiennika głównego). Koncepcja jest znana od jakichś 200 lat..ale - jak to zwykle bywa zawsze jest jakieś ale..
  wymiennik płytowy daje ogromne rozwinięcie powierzchni wymiany ciepła - trzeba go tylko utrzymywać w odpowiednim stanie.
  Ja bym sugerował tak ( moje prywatne zdanie !) :
  - wybrać wymiennik płytowy
  - 'sugerujesz' instalatorowi wykonanie dodatkowych króćców za zaworami odcinającymi kocioł od instalacji CO i CWU po stronie pieca .
  - co jakiś czas używasz tych króćców do czyszczenia wymiennika.
  Chodzi o to aby umożliwić czyszczenie wymiennika płytowego bez jego wymontowywania z kotła. Dodatkowe koszty to ok 300 PLN
  Jednokrotne czyszczenie wymiennika z jego wyjęciem z kotła - trochę więcej...
  Warto to rozważyć...
 • #7
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  A czym będziesz czyścił ten wymiennik w kotle?
 • #8
  gayetan
  Level 18  
  Są specjalne środki do czyszczenia wymienników płytowych o czym zapewne wiesz skoro serwisujesz kotły - a po stronie cwu czyści się roztworem kwasu cytrynowego do celów spożywczych. Większość serwisantów ma specjalne urządzenie do czyszczenia wymienników - jeśli tylko można się wpiąć w instalację i odłączyć obiegi. To w większości przypadków prościej i taniej niż wyjmować wymiennik.
 • #9
  Anonymous
  Anonymous  
 • #10
  gayetan
  Level 18  
  Można i tak tylko, ze odkamienienie po stronie wymiennika pierwotnego bardzo poprawia sprawność kotła. 0,5 mm kamienia kotłowego na korpusie wymiennika pierwotnego to 10% gorsza wymiana ciepła między płomieniem palnika a wodą w obiegu. Zresztą zakamienienie kotłów to częsta przyczyna pękania ich korpusów. Z uszczelkami nigdy nie miałem problemów. Zresztą są różne kotły - te w z wymiennikami alu-krzem odkamienia się roztworami zasadowymi te z nierdzewki - roztworami kwaśnymi. W zasadzie każde podejście jest dobre byle by było skuteczne i akceptowane przez producenta!
  Quote:
  Dodatkowo wymiennik zapycha się częściej po stronie C.w.u gdyż to właśnie tam świeża woda zostaje podgrzewana i wytrąca się kamień
  - a tutaj to bywa różnie! To zależy co kto ma w obiegu C.O. - widziałem już takie bryje, że wymiennik po stronie CO był praktycznie zapchany a po stronie CWU tylko minimalnie! Zwłaszcza na instalacjach stalowych gdzie często przecieka woda i się ją nieustannie dopuszcza zamiast instalację uszczelnić!
 • #11
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Wymienniki płucze sie po zdemontowaniu bo można uszkodzić uszczelki oringi i tym podobne rzeczy.
  Przy większości kotłów wymienniki wykręca sie w ciągu 10 minut.
 • #12
  gayetan
  Level 18  
  Pozwól, że każdy będzie robił po swojemu. Robię serwis dla większości producentów kotłów i nie tylko. Robię to już dość długo. Konsultowałem się ze wszystkimi producentami i jakoś żaden mi takich wskazówek nie udzielił. Rób jak ci wygodnie - jak ci oringi, uszczelki i tym podobne rzeczy się uszkadzają od płukania - zdejmuj wymiennik! - rób jak robisz. Ja cię niczego nie namawiam! 10 minut zdejmujesz wymiennik, 10 minut zakładasz a tu już 20 minut minęło!
 • #13
  ogi4
  Level 16  
  W kotle z wymiennikiem płytowym do produkcji c.w.u. zawsze musi działac pompa,czyli eksploatacyjnie dużo drożej niż wymiennik rura w rurze. Z wymiennika rura w rurze szybciej mamay ciepłą wodę ponieważ działa jak zwykły piecyk łazienkowy. A z kamienia nie róbcie dramatu bo ta są naprawdę jednostkowe rzeczy trzeba tylko nie doprowadzać do przegrzewania wody w wymienniku ustawijąc na kotle odpowiednią temperaturę tak aby nie mieszać z zimną wodą i wymiennik jest wieczny.
 • #14
  Anonymous
  Anonymous  
 • #15
  ireczu
  Level 9  
  Widzę więc że zdania są podzielone,i nie ma konkretnego zwycięscy. Interesuje mnie z jakiego wymiennika szybciej dostanę ciepłą wodę?
 • #16
  Anonymous
  Anonymous  
 • #17
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Z mojego doświadczenia to z płytowego, a najszybciej to ze zbiornika z cyrkulacją :)
 • #18
  Anonymous
  Anonymous  
 • #19
  ireczu
  Level 9  
  Dziękuje bardzo za wypowiedzi.