Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena offsetowa na polarmount'cie?

_TOWER_ 23 Lis 2004 15:50 5772 24
  • #1 23 Lis 2004 15:50
    _TOWER_
    Poziom 10  

Znalazłem się w posiadaniu nietypowego zestawu: offsetowa antena ok. 900 mm z konwerterem, na zwykłym zawieszeniu azymut-elewacja + pseudoobrotnica niewiadomej marki, pracująca w jakoby układzie korbowym, zasilana domową skrzynką transformatorową, wyposażona tylko we włącznik zasilania i przełączniki "WEST"/ "EAST", (regulacji szybkości obrotu dokonuje sie potencjometrem, zlokalizowanym na tylnej ściance owej skrzyneczki). Antena nie ma żadnych elementów, które charakteryzują zawieszenie biegunowe, ma tylko ową obrotnicę, która przesuwa reflektor tylko horyzontalnie. Wszystko tu ma konstrukcję i połączenia fabryczne. Zestaw ten sprawdza sie przy odbiorze Astry i HB, przy większych kątowych (tylko horyzontalnych) przesunięciach anteny widoczność innych satelit jest niemożliwa, niezgodność kątów elewacji jest już wtedy zbyt duża.
    Przechodząc do rzeczy: prosiłbym o rady i wskazówki, czy opłaca się robić offset w polarmoun'cie, wykorzystując ten opisany skąpy zestaw, dorabiając do niego niezbędne elementy interesującego mnie zawieszenia. A jeśli ten pomysł ma sens, to gdzie mógłbym znależc możliwie dokładny opis elementów zawieszenia biegunowego (proste schematy podręcznikowe na pewno nie wystarczą).
    Wielkie DZIĘKI za jakąkolwiek poradę i pomoc. [/u][/b]

0 24
  • #3 25 Lis 2004 15:42
    _TOWER_
    Poziom 10  

Ciężko na pewno będzie z mechanizmem, ale czy antena offsetowa działa w zestawie z obrotnicą? Dzięki za stronkę, jest tam takie cudo jak "Uniwersal Poloarmony'. Wiesz może jak to działa jakby? W ogóle mało tu speców od obrotnic, polaryzatorów etc. Pozdrawiam!

0
  • #5 02 Gru 2004 11:20
    _TOWER_
    Poziom 10  

Taką opcję też rozpatrywałem, jednak błedy kąta deklinacji są w mojej 90-tce nazbyt duże. Thnx!

0
  • Pomocny post
    #6 02 Gru 2004 12:06
    cyruss
    Poziom 30  

Setki lat temu bawiłem się polarmountami. 90-tka trochę za mała do takich eksperymentów. Miałem offset 130 żywiczny i te egzotyczne satelity odbierało dość marnie. Z tych wszystkich możliwych do odebrania kanałów najfajniejsze było oglądanie min reporterów w trakcie łączenia na żywo, czyli podsłuchiwanie łączy telekomunikacyjnych. Dziś w epoce cyfrówki nie wiem czy jeszcze coś takiego da się złapać. Ta "korbowa" obrotnica była kiedyś dość rozpowszechniona, nawet AVT to sprzedawało. Można nią śledzić orbitę, ale musi być zamontowana nieco ukośnie. Większej anteny nie uciągnie - antena obrócona na wschód czy zachód w pewnym momencie wisi prawie całym ciężarem na obrotnicy i ta musi ją podnieść, a nie tylko obrócić. Poza tym jej precyzja pozostawia wiele do życzenia (luzy). Jeśli masz nieco smykałki do ślusarstwa (bez spawania i toczenia się nie obejdzie) to polarmount zrobisz sam. Oś obrotu anteny ma być pod kątem około 40 stopni od pionu (ma być równoległa do osi obrotu Ziemi, nasza szer. geogr to około 50 st) z możliwością regulacji. Konieczna jest też możliwość korekty kąta między anteną i osią obrotu - przy offsecie zwykle nie znamy kąta offsetu, z parabolą jest łatwiej - ma celować prostopadle do osi obrotu. Antena znajdująca się w najwyższym punkcie podczas obrotu na polarmouncie musi celować dokładnie na południe - wtedy odbiera satelitę z pozycji około 20 stopni E (Astra). To tak w skrócie na temat odbioru z satelity. Jeszcze zaznaczę że satelity telekom. mają znacznie (kilkanaście razy) mniejszą moc nadajników niż DBS-y (Astra, Hotbird). Z ustawieniem tych wszystkich kątów i dobrym pokryciem orbity jest trochę zabawy, praktycznie bez TV i tunera sat przy antenie to mocno utrudnione. Typowy siłownik ma zasilanie 36V - kilka A pr. stałego, wewnątrz ma ustawialne krańcówki (siła jaką dysponuje to kilkaset kG) i impulsator (najczęściej kontaktron i magnes) który przekazuje obroty śruby do pozycjonera.

0
  • #7 14 Gru 2004 14:08
    _TOWER_
    Poziom 10  

Wielkie DZIĘKI za wskazówki. Brakowało mi tu kogoś, kto z pasją pociągnie temat, a myślę, że kwestia montażu obrotnicy stawia przeciętnego użytkownika- odbiorcę sygnałów satelitarnych na pierwszym stopniu "fanatycznego" zaangażowania tą dziedzinią telekomunikacji ...w końcu tuning odbiornika to nie wszystko. Wracajac do sedna- też mi sie zdaję, że budowa/zakup obrotnicy do zestawu z przecietną 90tką może być pomysłem niezbyt trafnym. Jakkolwiek obrotnicę mógłbym wykonać samemu, tak wiekszą czaszę muszę juz nabyć gotową. Mykam zatem na allegro. A w sprawie przechwytywania prywatnych łączy satelitarnych- obawiam się, że system kodyfikacji kanałów może okazać się nie do przejścia, no ale zawsze warto spróbować....

0
  • Pomocny post
    #8 14 Gru 2004 19:29
    cyruss
    Poziom 30  

dopóki są łącza analogowe można coś popodglądać, ale coraz więcej cyfrówki i coraz trudniej. Bawiłem się satelitami w czasach kiedy potrzebne było specjalne pozwolenie na "odbiornik inny niż powszechnego użytku", tuner albo konwerter (1 dB) kosztował całą moją wypłatę. Tuner miał dwa pokrętła:częstotliwość wizji i fonii. A to nie tak dawno - lata osiemdziesiąte XX w.
    Źyczę owocnych eksperymentów.

0
  • Pomocny post
    #9 15 Gru 2004 02:54
    Preskaler
    Poziom 37  

Cześć Cyrrus!
    Przypomniałeś mi moją przygodę z TV Sat! Po wystrzeleniu pierwszych satelit umożliwiających odbiór indywidualny, marzyłem o zestawie satelitarnym. Był on jednak w naszych, polskich warunkach, nieosiągalny z powodów finansowych. Jego koszt wynosił ok. 2000 dolarów! Zarabiało się wtedy średnio ok. 30 - 40 dol. Z wiadomych powodów ceny szybko spadały i za półroczne pobory kupiłem zestaw "Technisata" z aluminiową anteną "mielecką" 90 cm. Co to była za radość jak w pierwszą noc, na prowizorycznie w ogródku ustawionej antenie, oglądałem "EuroSport" i "Skreensport". Były także kanały filmowe "Filmnet" i (chyba?) Teleklub. Oczywiście wszystko z "Astry" i po niemiecku. Na początku nie kodowali, póżniej, niestety tak! Polskich programów nie było, dopiero póżniej zaczęły nadawać TV Polonia i Polsat. HB też zaczął się rozwijać i doszły inne pozycje satelitarne. Zachodziła potrzeba zmian położenia anteny (może się komuś przyda?). Miałem antenę z zawieszeniem A/E i wymyśliłem taki "patent", że na płaskim dachu narysowałem wszystkie położenia satelit a wykreśliłem je montując do brzegu anteny taką lunetkę z krzyżykiem celowniczym na środku. Pojedynczo ustawiałem poszczególne satelity i robiłem znaczki "X" w punkcię patrzenia krzyża, przez lunetkę. Potrzeba było dwóch osób, żeby tego dokonać. Zmieniałem pzycje skokowo - wołałem do syna - skocz na dach i przestaw na "Astrę". W chwili obecnej mam trzy anteny 60, 115 i 125 cm (ta ostania, po konserwacji nieużywana). Przewinęło się przez ten czas mnóstwo różnych anten, tunerów, dekoderów i trzy "platformy". Znam ich wady i zalety. Z opisu mogła by powstać książka! Teraz "zkapcaniałem" i mam tylko zeza na A i HB ale siłownik jeszcze przekonserwuję, bo gumy i uszczelki pokruszyły się i na wiosnę ruszę z czałą orbitą na analogu i na cyfrze. Na drugą czaszę przygotowałem diseqa (1/4) tylko muszę jeszcze umocować konwertery.
    TOWER! Radzę kupić oryginalne zamocowanie anteny typu "Polarmont" (koszt ok. 60 zł) i może przystosujesz tylko sam silnik do obracania anteny? Z ustawianiem będzie jednak sporo "zabawy"!

0
  • Pomocny post
    #10 15 Gru 2004 07:59
    Marek-B
    Poziom 24  

Ja na swojej 120 cm z siłownikiem , łapię orbitę od 75 E , do 30 W .
    Z ustawieniem wszystkich satelit zeszło mi ze dwa miesiące :)
    Sporo różnych kontów do ustawienia. :)

0
  • #11 16 Gru 2004 15:22
    _TOWER_
    Poziom 10  

Preskaler>> Jak dotąd widziałem modele zawieszenia, które cenowo przekraczały 100 zł., (wykluczjąc allegro) ale być może źle szukałem. Wdzięczny będę za jakikolwiek bliższy namiar na cudo warte tylko 6 dyszek.

Cyrrus>> Czy wspomniane niepubliczne satelity telekomunikacyjne są geostacjonarne, umieszczone tradycyjnie 35 tys. km nad równikiem? Istnieje jakiś szczegółowy wykaz w tym temacie?

0
  • Pomocny post
    #12 16 Gru 2004 18:11
    Preskaler
    Poziom 37  

No muszę jutro sprawdzić w sklepie jakie są ceny! Podałem to co pamiętałem przy ostatnim zakupie ale myślę, że ten sprzęt to już nie drożeje. Co do satelit to tylko w grę wchodziły geostacjonarne bo ciężko sobie wyobrazić jak trudno byłoby skonstruować układ śledzący inne orbity. Nie mówiąc już o braku precyzyjnych danych co do ich orbit i czasów "przelotów". Dawniej wszystkie transmisje były analogowe i niekodowane. Póżniej zaczęli kodować ale wiele "dosyłów" było "fry"! Można było zobaczyć transmisje ciekawych meczów futbolowych czy innych imprez sportowych, nie dostępnych w inny sposób. Była to wielka frajda. Zwykle było to na pozycjach 10E, 7E i dalej w kierunku zachodnim. Bywało też z "Kopernikusa" (23E).

0
  • Pomocny post
    #13 16 Gru 2004 19:26
    cyruss
    Poziom 30  

Wszystkie satelity telekom. są geostacjonarne. Inne (GPS, iridium) są dla ogladacza bezużyteczne bo nie nadają TV. Min. antena to 120 offset, najlepsza by była 300 cm parabola, no ale trzeba mieć na to warunki.

0
  • Pomocny post
    #14 17 Gru 2004 10:55
    Preskaler
    Poziom 37  

Zrobiłem rozeznanie i dowiedziałem się, że... polarmontów już nie ma bo jest bardzo znikome lub żadne zapotrzebowanie na nie. Ostatnie ceny były w granicach 70 zł. Sprzedawca mi powiedział, że ludzie pozbywają się tego typu zawieszenia bo przechodzą na "zeza". Można więc czasami za darmo dostać taki polarmont jak już poleży komuś trochę w piwnicy i porozbija się o niego. Na "Allegro" też można coś znależć!
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=37461378

0
  • #15 21 Gru 2004 15:28
    _TOWER_
    Poziom 10  

Ok, duże dzięki za info. Sory, że z poślizgiem...

0
  • Pomocny post
    #17 21 Gru 2004 22:58
    Preskaler
    Poziom 37  

Ten za 50 zł nie ma regulacji, więc jest nieprzydatny na innej szerokości geograficznej jak ta, na którą został zbudowany (?). Ten drugi wydaje się O.K. ale nie wiadomo czy go można oddzielnie (bez anteny) kupić i za ile?

0
  • #18 22 Gru 2004 17:30
    _TOWER_
    Poziom 10  

Adnotując do zestawu z allegro: tylko siłownik i kontroler są moim zdaniem do wykorzystania, reszta trochę mizerna... no a temu zestawowi za 50 ze strony rajsatu brakuje regulacji deklinacji, chociaz może przydałoby się go obejrzeć jeszcze z innej perspektywy.....Jeśli mozesz zerknij okiem fachowca na to cudeńko: http://www.satnet.com.pl/opis.php?id=380&...;PHPSESSID=99462b0b7fbc997396de80ec0ec58a74?? Ktoś mi to już polecał. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #19 22 Gru 2004 18:57
    Preskaler
    Poziom 37  

Trudno coś konkretnego powiedzieć na podstawie tego zdjęcia! Wydaje mi się jednak, że nie ma w niej regulacji wszystkich potrzebnych kątów a jeśli są (bo widać tam jakieś dwie śruby) to mechanicznie jest to słabe rozwiązanie. O jakości zawieszenia typu "polarmont" decyduje możliwość regulacji pochylenia osi obrotu i tzw. kąta deklinacji. Oczywiście także brak luzów i solidnośćwykonania a w tym zabezbieczenie antykorozyjne. Do dużych anten trzeba też bardziej wytrzymałą konstrukcję, chodzi przy tym tak o ciężar jak i o dużo większe naciski wiatru na antenę dużych rozmiarów. Niektórzy producenci (dawniej) podawali, że dane zawieszenie można stosować do anten (n.p.) do 120 cm i wytrzymuje przy tym napór wiatru o szybkości 120km/h. Ten zestaw z "Allegro" wydał mi się interesujący bo widziałem te zawieszenia z charakterystycznym kołem przymocowanym do anteny i były to bardzo solidne polarmonty. Możliwe, że to tylko sugestia i nie wszystkie były tak dobre ale takie odniosłem wrażenie.

0
  • Pomocny post
    #20 23 Gru 2004 12:28
    potekw
    Poziom 17  

Obejrzałem kilkadziesiąt stron po wpisaniu do wyszukiwarki "polarmount",
    niestety jedyny działający do anteny offsetowej produkuje MABO, ale nie uzyskałem odpowiedzi czy można kupić osobno, na tym są wszystkie regulacje http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/13/1306.dat
    Inne uniwersalne wynalazki mają tylko reg. azymutu i elewacji ale bez deklinacji.
    Jeżeli chcesz tanio coś znależć, to w grę wchodzi stary polarmount ale od paraboli ( można go stosunkowo łatwo zaadaptować do offsetu, mogę coś poszukać ).
    Ta antena z aukcji to dobra mechanicznie konstrukcja, ale reszta....
    no i odbiór osobisty.
    Zastanów się jeszcze czym chcesz przestawiać polarmount (siłownik).
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #21 23 Gru 2004 14:06
    Preskaler
    Poziom 37  

Tak! To jest zdecydowanie dobra antena i polarmont! Antena ma bardzo dobry zysk. Mam tego typu ponad dziesięć lat i mam tylko zastrzeżenia do słabej powłoki antykorozyjnej. Najsłabsze są te listwy poprzeczne lakierowane białym lakierem. Złuszczają się i trzeba ją rozbierać, czyścić szczotką drucianą do czystego metalu a póżniej podkładówką i nawierzchniową. Po takim zabiegu spokój przez przynajmniej pięć lat. Ten proszkowy lakier też jest słaby bo powstają takie małe, popielate plamki na całej powierzchni czaszy. Jest to wynik korozji aluminium. No ale raz na dziesęć lat można chyba antenę zmienić?

0
  • Pomocny post
    #22 29 Gru 2004 21:01
    potekw
    Poziom 17  

Otrzymałem odpowiedź z MABO ( pełną treść wysyłam _TOWER_owi na pw), w skrócie 30 zł (cena w siedzibie firmy w Szczecinie ) za sam polarmount do anteny ofsetowej 1m. Więcej informacji-kontakt telefoniczny z producentem.
    Jest to najlepszy i najtańszy polarmount dostępny w kraju .
    pozdrawiam

0
  • #23 06 Sty 2005 13:54
    _TOWER_
    Poziom 10  

Witam! Dzieki panowie za pomoc i tradycyjnie sory za opóźnienie. Pora w końcu zabrać się do kupna. Tak jak w opiniach zainteresowanych, polar wygląda rzeczywiście solidnie, a info Potekw'a, za które wielkie dzięki, wiarygodne. Szkoda tylko, że aż Szczecin, przez co jest, jak się domyślam, taka wysoka cena za przesyłkę. Myślę, że nie byłoby większych problemów z dostrojeniem układu dotychczas zasilającego moją obecna antenę do tego polara. Mam jeszcze taką sprawę, a mianowicie czy można podpiąć tuner sat. do kompa poprzez łącze równoległe, bodajże RS, które oryginalnie według instrukcji obsługi (Skymax 771) służy do zmiany oprogramowania i oglądać obraz z tunera na monitorze poprzez aplikację edytującą sygnał z kamery cyfrowej np.: Windows Movie Maker? Podsumowując chodzi mi o to, czy to wyjście pozwala na coś jeszcze oprócz wymiany oprogramowania? Na razie nie chce samodzielnie próbować, bo tuner na gwarancji a podobno juz samo edytowanie softu w kompie zostawia ślady w tunerze. Pozdrawiam i dzięki za ewentualne info.

Dodano po 11 [minuty]:

A poza ty jeszcze takie zapytanie: jak długo można czekać na neostradę w obecnej III Rzeczypospolitej? Wniosek złożony. Czekam już trzeci miesiąc. Na błekitnej linii mówiono, że moja centrala, mimo że nowa, na razie nie spełnia wymogów. Podobno ma być rozpatrywana sprawa ewentualnego przepięcia do innej centrali. Zebrałem już kilku zainteresowanych uzytkowaniem neo, ale to niczego nie załatwia... Jestem olewany czy nominalnie to tyle trwa? Podejrzewam, że macie łącza, więc temat nieobcy..

0
  • Pomocny post
    #24 06 Sty 2005 14:08
    Preskaler
    Poziom 37  

Jeśli chcesz oglądać obraz z tunera sat. na monitorze komputera, to trzeba go łączyć przez wejście wideo w karcie graficznej i wejście audio. Jest to działanie bezpieczne pod warunkiem nie występowania potencjału elektrycznego na masach obu tych urządzeń. Nie wszystkie karty mają taką funkcję i jedyną radą na to jest zainstalowanie odpowiedniej karty z aktualnym programem. Wejście RS 232 służy do zupełnie innych celów (przesyłanie danych cyfrowych i zmiany oprogramowania).

0
  • #25 07 Sty 2005 16:09
    _TOWER_
    Poziom 10  

OK, mam Radeona 9250 i oryginalnie według wszelkich wskazań ma ona jedynie wyjście video na drugi monitor ewent. telewizor. Da się ją jakoś przesterować, żeby to wyjście pracowało w charakterze wejścia albo skonfigurować inny port dla tej funkcji? Wiem, że pozostaje mi zawsze kupno tunera PCI, ale może jest jakiś sposób, żeby podpiąć zewnętrzny tuner do kompa?

0