Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YIHUA 852d uszkodzona lutownica kolbowa

07 Sie 2011 23:47 5306 10
 • Poziom 9  
  Witam
  Mam taki mały problem z lutownicą YIHUA 852d gorące powietrze działa lecz druga lutownica kolbowa niestety nie. Nie wiem jak to naprawić nadmienię iż diada przy tejże lutownicy po wyłączeniu zapala się na sekundę i gaśnie a po kilkukrotnym pstrykaniu sama lutownica robi się ciepła. Czego może być to wina i jak usunąć tą usterkę?
  Z góry dziękuje za pomoc.
 • Poziom 9  
  witam mam ten sam problem ale ze stacja 852+ i chcialbym sie spytac czy rozwiazales ten problem
 • Poziom 38  
  Bez względu na typ stacji trzeba zidentyfikować źródło problemu. Najpierw trzeba sprawdzić czy uszkodzeniu nie uległa grzałka w lutownicy. Czyli w ten czy inny sposób demontujemy ją od srony stacji lutowniczej. Przewodów jest zwykle 5. 1-obudowa grzałki, dwa od termopary i dwa od grzałki. Czyli bierzemy do ręki omomierz i sprawdzamy czy tak jest w istocie. Grzałka 24V o mocy ~40W ma kilkanaście omów. Termopara to zwarcie. Jeśli tak nie jest to grzałka jest do wyrzucenia i trzeba zainstalowac nową. A jak tak jest no to jest problem w stacji. Wtedy w rękę bierzemy miernik i naprawiamy elektronikę... A jak? Powinien wiedzieć każdy kto używa stacji lutowniczej 2w1 :-D .
  A poważniej po inspekcji i braku jej rezultatów będą potrzebne fotografie płytek znajdujących się w stacji i to z obu stron. Wtedy w przypływie dobroci może ktoś poratuje na elektrodzie...
 • Poziom 38  
  Co to jest za scalak 8pin na górnej prawej fotografii? Przedstawiłeś dwie płytki, która jest podłączona do lutownicy?
 • Poziom 9  
  jest to scalak lm358n do gornej plytki jest podlaczona lutownica
 • Poziom 38  
  Na górnej płytce na lewo od LM358 jest U2. Czy to jest triak? Jeśli tak to sprawdź napięcia na wyprowadzeniach. W przypadku bramki triaka zmierz napięcie względem masy LM358 (4pin). Nad triakiem na fotografii jest dioda D1 a po prawej od niej najprawdopodobniej dioda zenera. Sprawdź napięcie na szklanej diodzie oraz na (8pin LM358). Sprawdź przejścia po między lutownicą a płytką. Te złącza wyglądają tak sobie. Dlatego sprawdzaj po miedzy nóżkami triaka a lutownicą. No i zbadaj sprawność potencjometru.
  Jeśli możesz podaj napięcia w dwóch skrajnych pozycjach potencjometru regulacji temperatury na LM358, względem jego masy (4pin.), gdy lutownica jest podpięta.
 • Poziom 9  
  tak jest to triak bt137 napiecie bramki 6.17v napiecie na diodzie 6.20v napiecie doioda scalak rowniez 6.20v przejscia sprawdzilem i sa ok potencjometr rowniez jest sprawny skrajne napiecia 2.2v do 5.4v
  i jeszcze cos za triakiem jest rezystor 300 omowy i 3w jest on podlaczony jednym koncem do napiecia z transformatora a drugi idzie do diody i dalej do diody zenera zauwazylem ze po krotkim czasie gdy lutownica jest wlaczaona to dosycmocno sie nagrzewa
 • Poziom 38  
  Ma 300R rezystorze odkłada się różnica napięć po między wartością diody zenera a napięciem z trafo minus spadek napięcia na przewodzącej diodzie prostowniczej.
  Najprościej będzie tak:
  1. Wepnij miernik na możliwie niskim zakresie pomiaru napięć rzędu 200mV (20mV) w wyprowadzenia termopary na płytce.
  2. Rozbierz lutownicę a następnie podgrzej ceramiczną grzałkę. Na mierniku powinieneś zauważyć wzrost napięcia. Z tabelki dla termopary typu K odczytasz sobie do jakiej temperatury rozgrzałeś zapalniczką ceramiczny element. Termopara K ma 41uV/C czyli napięcia rzędu 8mV dla 200C i 12mV dla 300C przyjmując tepmeraturę zimynch końców ~20C. Jeśli widzisz, że dziła termopara to działa.
  3. Aby sprawdzić czy działa układ regulacji na LM358 ustawiasz pokrętło potencjometra regulacyjnego w środkowym położeniu. Nastepnie wpinasz miernik na zakresie 20V w wyjście wzmacniacza LM358 odpowiedzialnego za sterowanie bramką triaka.
  4. Podgrzewasz grzałkę zapalniczką jak poprzednio. Mniej więcej tyle samo czasu. Na wyjściu wzmacniacza powinna zajść zmiana napięcia. Jeśli tak jest to najprawdopodobniej za uszkodzenie odpowiedzialny jest triak lub jego obwód.
  5. Grzałkę sprawdzisz na chwilę zwierając A1 i A2 czyli elektrody triaka obwodu mocy. Powinna zrobić się gorąca. Można też podłaczyć na chwilę bezpośrednio do trafo zasilającego grzałkę.

  Daj znać jak idzie?
 • Poziom 9  
  termopara jest sprawna zas na ukladzie regulacji niema napiecia dlatego sprawdzilem jeszcze raz napiecie na bramce i masie na scalku i rowniez brak napiecia niewiem czy znajde ten sam triak dlateg chcialbym sie spytac jakie sa zamienniki
 • Poziom 38  
  Skoro nie ma napięć sterjących to triak nie będzie sterował grzałką. Obmierz jak napisałem poprzednio LM358.
  Zamenniki to BTA08-600, BTB08-600, 2N6348, 2N6349, BT138 choć BT137 to popularny triak.