Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka wyciągu kuchennego

electricfish 16 Sie 2011 01:10 19778 43
    electricfish
    Poziom 12  
    Lcd jest tylko informacyjny, informuje o odczycie temperatury z dwóch czujników i różnicy między nimi. Chodzi Ci o kolorowe diody na schemacie? Są to ledy.. faktycznie nie pełny symbol diody led jest na tym moim schemacie. I tak przycisk koło żółtego leda załącza oświetlenie, led informuje o tym, przyciski + - załączają biegi 1 2 3 (czerwone ledy informują który bieg), przycisk koło zielonego leda załącza i wyłącza tryb „Auto”opisane jak wyżej. Dioda led z pinu Atmegi PB0 może być i też nie musi, informuje ona tylko że procesor wysłał komendę do układu przekaźników.
  • PCBwayPCBway
    inspector_electro
    Poziom 22  
    Ale ze mnie patałach :) Mogłem się domyśleć że to ledy ,a ja dałem 1N4148.
  • PCBwayPCBway
    rotti
    Poziom 10  
    Pytanie do Niuniek_84:

Niuniek_84 napisał:
    Wydaje mi się, że mimo wszystko powinna być regulacja obrotów ponieważ bardzo to ułatwia życie. Wiele razy są przypadki, że wystarczy 10% mocy wentylatora ... dzięki temu zdecydowanie ograniczamy pobór prądu oraz hałas.

Podpowiedz proszę jak zrealizować sterowanie silnikiem w okapie kuchennym. Podchodziłem kiedyś do tematu i wyszło na to że nie jest to zadanie łatwe albo tanie.
    Niuniek_84
    Poziom 23  
    Rotti ... ja mam fabryczny okap. Jednak przy zakupie okazało się, że jest uszkodzony - padła elektronika od sterowania światłem.

Nie znam się na uC, dlatego poprosiłem o pomoc innego elektronika który jest biegły w tym.
    Wykorzystał płytkę oryginalną, dał nowy uC z nowym wsadem, dzięki temu uzyskałem dodatkowe pośrednie obroty i jasności oświetlenia.

Chciałem jeszcze jedną taką elektronikę - niestety usłyszałem "synchroniczny brak czasu".

Regulacja odbywa się przez sterowanie PWM, ale jak jest to zrealizowane, to nie wiem.

Na pewno koledzy doradzą Tobie jak wykonać taki układ :) a sam z chęcią skorzystam.

Pozdrawiam
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Regulacja takich urządzeń (230V AC) odbywa się poprzez sterowanie triakami czymś "na kształt PWM" - konieczne jest dokonywanie detekcji przejścia przez 0, aby triak w odpowiednim momencie załączyć. Więcej szczegółów w książce: http://atnel.pl/wydawnictwo
    krzywy1
    Poziom 12  
    Dokładnie tak jest, schematy takich układów oparte na triaku i układzie u2008 jest sporo na elektrodzie, w "szukaj" wpisz regulator spawarki jednofazowej :D
    eurotips
    Poziom 36  
    krzywy1 napisał:
    Dokładnie tak jest, schematy takich układów oparte na triaku i układzie u2008 jest sporo na elektrodzie, w "szukaj" wpisz regulator spawarki jednofazowej :D

noo rzeczywiście
    i płynnie startuje i cicho chodzi już to widzę i słyszę ten wentylator
    fakt że jest tanio i spełnia swoje zadanie przy regulacji oświetlenia,
    ale dobrze to tylko jednofazowy inwerter częstotliwości albo wymiana całego silnika wentylatora
    krzywy1
    Poziom 12  
    Falownik do okapu kuchennego :D:D:D ,to już lepiej zmienić silnik, albo cały okap. Falowniki są bardzo drogie.
    krzywy1
    Poziom 12  
    Do kolegi electricfish : opracowaleś może już projekt na jednym układzie?
    krzywy1
    Poziom 12  
    Dzieki bardzo :D ,czekamy na program, schemat projektowałeś w eaglu, czy tak rysowałeś?
    grekpg
    Poziom 10  
    Powiedzcie czy jako czujnik nie wystarczyło by coś takiego

https://allegro.pl/modul-czujnika-wilgotnosci-z-przekaznikiem-6979-i5773314376.html

Automatyka wyciągu kuchennego

Dane techniczne:

- napięcie zasilania: 5 V

- zastosowany wysokiej jakości czujnik wilgotności HR202

- rodzaj połączeń przekaźnika: złącza terminalblock

- czułość można regulować za pomocą potencjometru

- diody LED sygnalizujące zasilanie oraz stan przekaźnika

- wymiary: 50x26x20 mm

- Max. obciążenie przekaźników:

10 A/250 V AC

10 A/30 V DC

- wyposażony w 4 otwory na śruby 3mm dla łatwej instalacji

- zastosowanie - do wykrywania wilgotności otoczenia

- czy to po podłączeniu do silnika - bez żadnych dodatków zadziała tak jak się spodziewam czyli przy pewnej wilgotności - regulowana jak widać na płytce da 230V i to włączy wentylator. ?
    Czy może coś jeszcze jest potrzebne
    krzywy1
    Poziom 12  
    Do załączania jednego wentylatora wystarczy. Potrzebny jeszcze zasilacz 5V do zasilenia układu.