Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy Głośnik STX - WM.STX.15.2.500.8.F.S.MC

08 Sie 2011 12:17 9903 65
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    No to byśmy mieli wreszcie głośnik nadający się do budżetowego 2x15+driver.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Dla mnie firma STX oszczędza na wszystkim, kosze magnesy, wentylacja cewki, uszczelki na górze głośnika. Nawet Alphard daje uszczelki, głośnik wtedy jako tako wygląda i jest do czego przykręcić. Dla mnie STX to minimum brzmieniowe i odniesienie dla "ryżowej" produkcji.
    Kolejny temat reklamowy. I o czym mamy tutaj dyskutować? Kolejny temat o czymś co jest na papierze, niestety wiedza dzisiejszych pseudoakustyków opiera się tylko i wyłącznie na Internecie, a prawdziwej roboty nigdy nie widzieli.
    Jeśli już ktoś zakupi ten to podyskutujmy na temat budowy paczki, strojenia, doboru drivera, do tego momentu wszelkie dyskusje są bezpodstawne.
  • Poziom 42  
    Oni to robią czy po prostu przemarkowują jakiś szit? Już chociaż spis parametrów powinien być po naszemu napisac a nie po chamie skopiować (skąd?)
  • Poziom 29  
    Panowie jest to jak najbardziej prawda co piszecie o stx i ich głośnikach. Mialem kilka modeli, również zwrotnice i niestety nic dobrego nie moge powiedzieć o wyrobach tej firmy. Zwrotnice estradowe był to po prostu żart, cewka dla driverka nawinięta drutem 0,5mm !

Radził bym uważać ze słowami w stylu "szit" itd gdyz ktoś z stx czyta to forum i po moim dość krytycznym poście dostałem prywatna wiadomość z informacją, ze zostanie mi wytoczona sprawa sądowa.
    Na szczęście do tego nie doszło. Kupuje u stx głównie uchwyty i tego typu akcesoria są znacznie lepszej jakości od allegrowych "chinczyków".
    Ale co do głośników radził bym uważać z zakupem i nie dać się zwieść dobrym parametrom na papierze, gdyż w moim odczuciu po prostu nie brzmią.
  • Spec od akustyki
    Cytat:
    Oni to robią czy po prostu przemarkowują jakiś szit? Już chociaż spis parametrów powinien być po naszemu napisac a nie po chamie skopiować (skąd?)

Tak się składa, że to ja przygotowałem grafikę do głośników STX'a. Wchodziliście może na strony zagranicznych producentów? Może mi ktoś powie w jakim języku jest strona np. seasa a jakiej "narodowości" jest firma... Jakoś nikomu to nie przeszkadza. Uważam, że angielski jest obecnie na tyle popularny, że takie podstawowe informacje jak specyfikacja głośnika powinna być zrozumiała dla każdego. Niestety nie działa to w drugą stronę i niemiec/anglik/francuz nie zrozumie polskiego...

Cytat:
    Dla mnie firma STX oszczędza na wszystkim, kosze magnesy, wentylacja cewki, uszczelki na górze głośnika.

Tak naprawdę to po co komu te uszczelki od góry? Jak często montowane są głośniki "odwrotnie"?

Ile jest w ofercie głośników bez dekompresji....

Mamy w ofercie głośniki z koszami AL więc gdzie tu oszczędności? a z drogiej strony takie firmy jak eminence celestion tez maja głośniki z koszami stalowymi

Oszczędności na magnesach nawet nie komentuję...

Uważam, że WM.STX.15.2.500.8.F.S.MC to ciekawa propozycja w połączeniu z D-800 D-1000 do niedrogich 1x15+ driver lub 2x15* driver
  • Poziom 34  
    Sound Wave napisał:
    Oszczędności na magnesach nawet nie komentuję...

Może chcieliby neodymowe, strzelam że jakieś 4 razy droższe :D

Ale co do uszczelek, to zgadzam się z przedmówcami. Nawet jak nie montujesz głośnika "odwrotnie", to niektórzy lubią przykręcić na niego grill i bez uszczelki nie ma na czym. Takie drobiazgi właśnie jak uszczelki i zabezpieczenie cewki przed śmieciami, powinny być montowane standardowo.
  • Poziom 25  
    Skoro kolega jest dobrze zorientowany, zadam pytanie jako przedstawicielowi producenta, czy wspomniany wyżej głośnik ma w jakiś sposób zabezpieczony (np. siateczką) otwór wentylacyjny cewki? Właśnie o te oszczędności na magnesach mi chodzi. Uszczelki, no cóż zdałby się, nawet jeśli montuję głośnik odwrotnie zawsze to praktyczniejsze jest, jeśli kawałek gumy oddziela go od obudowy. Byłbym skłonny dołożyć kilka złotych by otrzymać właśnie taki uzupełniony o te kilka szczegółów produkt. Zapytam również kolegę, czy poza sprzedażą wysyłkową prowadzicie choć kilku dystrybutorów w Polsce, by móc pojechać do nich oglądnąć i "pomacać" wasze produkty? Co do zwrotnic STXa, to uważam, że są przyzwoicie i estetycznie wykonane, jak za te pieniądze i moce w których mają pracować, nie mam się do czego doczepić.
  • Poziom 34  
    Co do zwrotnic: proponuję sobie przesymulować jaka moc wydziela się na cewce filtra drivera wysoko-tonowego a później zastanowić się, czy potrzebny jest drut 1mm lub grubszy. Domyślam się, że chodzi o tą cewkę z filtra górno-przepustowego.
  • Użytkownik obserwowany
    No tak, siateczki chroniące układ drgający jak najbardziej by się przydały, i apeluję do przedstawiciela firmy, by uwzględnili to przy produkcji. Dając takie głupie szczegóły przedłużanie znacznie żywotność waszych produktów - przecież to seria nazwana ESTRADĄ więc te głośniki nie pracują w domu tylko w kurzy, wilgoci, mrozie, słońcu itp. Siateczka na pewno spełniła by swoją rolę.

Co do uszczelek to fakt, przydały by się chociażby do zamontowania grila.

Jeśli chodzi o zwrotnice to nie mam zastrzeżeń do firmy, gdyż posiadam PA 1000 i jeśli zwrotnice były by tam "cienkie" to zapewniam że już dawno by poleciały u mnie z dymem. Nie oszczędzam tych paczek, dostają równo 800W cięte na 120Hz. Zwrotnice do dzisiaj są w stanie idealnym, gdyż nie odczuwam żadnych uchybień w dźwięku paczek.

Wracając do tematu siateczek, to w starszych przetwornikach takich jak GDN-38-300 były stosowane na otworach wentylacyjnych w koszu, nie było ich niestety na magnesie co skracało ich żywotność jeśli dostał się tam jakiś kurz czy zanieczyszczenie. Posiadam do dzisiaj 2szt. GDN-38-300 i grają do dzisiaj w basie 2x15", jedynie w jednym coś "stuka" ale nie mogę dopatrzeć się uchybienia które powoduje to dziwne zjawisko. Szczelina czysta więc zostaje tylko opcja że coś gdzieś się rozkleiło, a ja nie potrafię zdiagnozować co i gdzie... Ale poza tym głośnik gra bez żadnych zniekształceń.

Drut 0,5mm jest wystarczający jeśli chodzi o pasmo przenoszenia drivera, gdyż tak jak zaznaczył to "Granat :)" wydziela się tam tak mała moc, że nie potrzeba drutu o większej średnicy. Czepiacie się średnicy drutów, uszczelek, stalowych koszy itp. a w wielu paczkach nawet znanych producentów o mocy 500W możemy spotkać się z tym, iż przewody jakie łączą głośnik ze zwrotnicą nie przekraczają 2x1mm - 2x1,5mm.
    To że kosz jest blaszany, nie znaczy że się na tym oszczędza. Ale Polak to Polak, tak źle i tak nie dobrze. Stalowy kosz i cena 150zł - źle bo za tanio... Aluminiowy kosz i cena 250zł - źle bo za drogo... Więc jak? Eminence, Beyma, i wielu innych producentów stosuje stalowe kosze w swoich nawet najwyższych produktach, i jakoś nikomu to nie przeszkadza?

Zamiast doceniać to co nasze - bo Polskie, to krytykujemy to. Niech mi ktoś poda lepszy głośnik w tym samym przedziale cenowym co D-800-Ti? Co GDN-30-400? Zacznijmy doceniać to co Polskie, to co nasze, i zamiast to krytykować to dążmy do poprawienia wad jakie posiada, a kiedyś będziemy mogli z dumą mówić że STX to Polski sprzęt.
  • Poziom 29  
    Mówię o zwrotnicy PA-600-8-FR. Po wymianie tej cewki na nawinięta grubszym drutem bylo troszke lepiej. Jednak jak ja porównać do filtrów eminence to przepaść.
  • Spec od akustyki
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie otworu dekompresyjnego w magnesie to nie stosujemy tego z kilku powodów:
    1) praktycznie nie zdarzają się reklamacje spowodowane "obcym w szczelinie"
    2) gąbeczka potrafi się topić w ekstremalnych warunkach i kompletnie zapaskudzić szczelinę.
    3) gąbka która się nie topi pogarsza odprowadzanie ciepła

Co do uszczelek - można zawsze kupić osobno - są dostępne na stronie.

diyManiek - co masz na myśli pisząc o przepaści w porównaniu do eminence??
  • Poziom 31  
    A slyszales o siateczkach z metalu do kranow?ot takie sitka drobne,stosowane tez w filtrach. Kosztuje grosze ale jest przydatne,bo niewiadomo jakie smieci dostana sie do glosnika(kolumny) rozkrecales kiedys paki ktore graly w roznych warunkach przez pare lat? Ja znajdowalem wszystko (butelki,zdechle myszy,kapsle,puszki,pety,bizuterie,garderobe nieraz) a pozatym nie wiadomo jaka czystosc jest na sali ktorej gramy i tuman kurzu i smieci wzniecany przez bawiaca sie publike zawsze osadzi sie w kolumnie,gorzej z subbasem bo stoi na podlodze cos zawsze wpadnie przez otwory nie wazne czy tam jest bulpren czy nie. Lepiej dmuchac na zimne.
  • Spec od akustyki
    1) Siatki stalowe świszczą
    2) No właśnie - jaki problem dokleić uszczelkę... http://www.stx.pl/uszczelka-380mm.html

Co do siatki to kwestia do rozważenia natomiast uważam, że podnoszenie ceny głośnika o 6zł tylko dla tego, że 1% użytkowników przyczepi grill uważam za bezcelowy. Praktycznie wszystkie firmy produkujące sprzęt PA stosują siatki na cały front kolumny i w takim przypadku uszczelka jest zbędna.
    Do zaoszczędzonych 6zł proponuję dodać jeszcze trochę i zamiast grilla dać siatkę - to nada dużo bardziej profesjonalny wygląd kolumnie niż uszczelka.
  • Poziom 31  
    Co do tych uszczelek to fakt niejest potrzebna jesli glosnik wkrecamy od frontu klasycznie ale w obudowach gdzie przykrecany jest od tylnej strony glosnika to sie przydaje tym bardziej jak to jest odwrotka lub taka konstrukcja gdzie glosnik siedzi w komorze zamknietej. A co do siatek na magnesie,i w otworach dekompresyjnych to nie sadze by swiszczalo bo nawet w glosnikach subbasowych marek takich jak PD lub B&C jest to standartem a takie marki nie moga sobie pozwolic na jakies niedociagniecia.
  • Poziom 34  
    Sound Wave napisał:
    Siatki stalowe świszczą

Nie szkodzi. Przecież wychodząc z założenia, że tylko 1% użytkowników przykręca głośnik "odwrotnie", to magnes w większości przypadków będzie wewnątrz obudowy.
    Neodymowe głośniki B&C też świszczą, i to bardzo. Ale chyba nikomu to nie przeszkadza, bo dzięki efektywnemu chłodzeniu magnesu i cewki, mogą przyjąć dużą moc.
  • Użytkownik obserwowany
    No tak, niby drobiazg i można zrobić to samemu ale... ale gdybym kupując głośnik chciał coś przy nim znowu sam kleić to w sumie jak kupię poszczególne elementy i sobie je posklejam w domowym zaciszu to na to samo wyjdzie. Co z tego że tylko 1% używa grila? Kupując coś, płacę za to ciężko zarobione pieniądze, i jednak wolał bym nawet gdybym był tym 1% i chciał przykręcić grila czy głośnik zastosować w odwrotce itp. gdzie głośnik przykręca się frontem, bym nie musiał do tego głośnika nic kleić, poprawiać itp. Płacę za gotowy wyrób i powinien być on przystosowany do każdych warunków w jakich może pracować.

A tak poza nawiasem, nie podoba mi się podejście że 1% klientów jest mniej ważnych dla firmy niż pozostali 99%...

Posiadam kilka produktów tej oto firmy, i jak do dzisiaj nie zdarzyło mi się by mnie zawiodły, bym na nie narzekał albo bym musiał któreś naprawiać lub sprzedać "bo się kończą". GDN-38-300 grają u mnie już ładne 4 lata, grały w różnych warunkach - kurz proch, wilgoć, słońce, nawet mróz i do dzisiaj służą mi wiernie pracując pod mocą przekraczającą ich moc RMS. Dlatego fajnie by było jednak gdyby firma poprawiła niektóre takie drobiazgi i wszystko było by naprawdę ok. Pozdrawiam ;)

P.S. Wydaje mi się że cena 5,70zł. to cena za komplet uszczelek ;)
  • Poziom 25  
    Miałem dość nie miłą przygodę z STXem, jednak firma zachowała się jak należy i zwróciła pieniążki. Zmierzam do tego, że kupione niegdyś kolumny PA 600 znacząco różniły się od tych prezentowanych na firmowych zdjęciach, bas refleksy szczelinowe i inny wzór rączek. W tej chwili z tego co się orientuję, bo znajomy zakupił niedawno zestaw, paczki zmieniły się totalnie, jeden podłużny basrefleks, rączki wycinane w obudowie. Moim zdaniem jest dość znacząca zmiana w wyglądzie i praktyczności kolumn, która powinna być uwzględniona na stronie producenta. Powiem jednak, że producent zaczął się starać, kolumny kolegi pomimo tych różnic są ładnie frezowane i wykończone, lakier nie jest tak ostry jak w poprzednich wersjach a i terminale wydają się być lepszej jakości. Wracając do głośnika, ciekawe jak zachowywałby się w zestawie trójdrożnym, tylko nie mogę znaleźć "średniaka", który mógłby pasować w ofercie STXa. Ktoś ma jakiś pomysł, może kombinacja z GDSem :?:
  • Poziom 36  
    Cytat:
    nie mogę znaleźć "średniaka", który mógłby pasować w ofercie STXa. Ktoś ma jakiś pomysł, może kombinacja z GDSem

Prędzej GDE 25-300. GDS to bardzo dobra oferta w tej cenie, ale dość specyficzny głośnik.
  • Poziom 31  
    Alpha8 od emi ale to koszt 190zl tyle no ale ma 100db wiec wystarczy w 3way z tym stx,a jako gore to bym dal cp16 od beymy i taka mieszanka firm,fajnie by to gralo ale trudna zwrotnica chyba ze tri-amp heh. Tak to za komplet tych uszczelek taka cena,ale uwaga sa dwa rodzaje na 30cm bo niektore glosniki mialy 6 dziur na wkrety a tera maja 8 to samo z 25cm pamietam ze byly 4 a niektore maja 6 i nieraz robilem wycinanki,kupowalem 3komplety i sie kroilo.
  • Poziom 36  
    Sound Wave: rozumiem, że pracujesz tam i dlatego bronisz stanowiska firmy, ale Jak zauważył już DJ MatyAS, akurat fakt, że uszczelka jest tania czyli te 5 zł za komplet (a dla producenta jeszcze mniej) i łatwo ją przykleić, to argument na rzecz tego, że uszczelka powinna być fabrycznie.

A że głośnik dużo lepiej i profesjonalniej wygląda z uszczelką to inna sprawa.

Co do siatki lub innej ochrony na magnes od tyłu, to jednak też się przydaje. Myślę że jakoś da się rozwiązać problem techniczny świszczenia siatek.
    Kosze głośników, które wyjąłem ostatnio po paru latach z obudowy, nie były zbyt czyste, więc różne pyły mogą dostać się do środka.

Mam też kolumnę głośnikową, (innej firmy, nie STX) która stała chyba w jakimś warsztacie gdzie robiono obudowy - w każdym razie, obudowa była zakurzona pyłem drzewnym i niestety dostało się to do cewki właśnie przez otwór wentylacyjny i głośnik przyciera.

No i ludzie którzy naprawiają głośniki zazwyczaj zabezpieczają szczelinę magnetyczną :) Stąd jakoś mam wątpliwości do pozostawiania tak swobodnego dostępu do szczeliny.
  • Spec od akustyki
    Chwileczkę bo ja już się zgubiłem

Cytat:
    Cena: 5,70 zł - Zapytam z czystej ciekawości: Ta cena za jedną sztukę (jak na FOTO), czy za komplet?
    Poza tym - skoro to "drobiazg", dlaczego mich nie ma wklejonych "fabrycznie"?
    Przykręcając kosz stalowy do płyty czołowej należy użyć dość dużej siły, aby nic nie drgało, świszczało (to już by było słychać - zwłaszcza w obudowie zamkniętej), czy dzwoniło...A wtedy, można "przedobrzyć" i uszkodzić kosz (się wygnie...) - czyżby o to chodziło tak poważnej Firmie? (Tu nie ma żadnej ironii! To konkrety)

To chodzi o uszczelkę na front czy tył kosza?

Cytat:
    No tak, niby drobiazg i można zrobić to samemu ale... ale gdybym kupując głośnik chciał coś przy nim znowu sam kleić to w sumie jak kupię poszczególne elementy i sobie je posklejam w domowym zaciszu to na to samo wyjdzie. Co z tego że tylko 1% używa grila? Kupując coś, płacę za to ciężko zarobione pieniądze, i jednak wolał bym nawet gdybym był tym 1% i chciał przykręcić grila czy głośnik zastosować w odwrotce itp. gdzie głośnik przykręca się frontem, bym nie musiał do tego głośnika nic kleić, poprawiać itp. Płacę za gotowy wyrób i powinien być on przystosowany do każdych warunków w jakich może pracować.

A tak poza nawiasem, nie podoba mi się podejście że 1% klientów jest mniej ważnych dla firmy niż pozostali 99%... To konkrety).

Cena podana jest za komplet uszczelek

Tu nie chodzi oto, że 1% klientów jest mniej istotny niż 99% chodzi o to, że większość osób nie lubi dopłacać za zbędne rzeczy.
    Napisałeś, że płacisz za gotowy wyrób który ma być przystosowany do pracy w każdych warunkach. To jak sama nazwa wskazuje głośnik nisko - średnio tonowy więc do tuby raczej go nikt nie będzie ładował - a jak będzie to nie jest to do końca zgodne z przeznaczeniem.

To, że nie wszystko jest dostępne w standardzie można zauważyć na każdym kroku np. lista wyposarzenia dodatkowego samochodów. Czemu VW, Audi Mercedes tak robią - ano nie wszystkim potrzebne są wszystkie opcje - albo nie wszyscy chcą za nie dodatkowo płacić.

Jeśli zamówisz głośnik i napiszesz, że chcesz wersję z uszczelką to za dopłatą taką na pewno dostaniesz - masz wybór.

Ja wolę zapłacić mniej za tak samo wartościowy produkt niż dopłacać za zbędne bajery.

Poza tym kupując głośnik nie kupujesz gotowego wyrobu - musisz do niego dorobić obudowę. Co innego kupując kolumny.
  • Poziom 26  
    Sound Wave napisał:
    Tu nie chodzi oto, że 1% klientów jest mniej istotny niż 99% chodzi o to, że większość osób nie lubi dopłacać za zbędne rzeczy.
    Wszystko się zgadza, ale jeśli kiedyś w standardzie dostawałem uszczelki na kosz, nie były przyklejone ale były z głośnikiem w kartonie, i głośnik był tańszy jak teraz to dlaczego teraz kupując ten sam produkt płacąc za niego więcej pieniędzy nie dostaje tych uszczelek które kosztują 5 zł w DETALU!

Może byście sprzedawali głośniki za 50% ceny nie sklejone, bez gwarancji? myślę że znalazło by to wielu odbiorców.

Wracając jeszcze do uszczelek na koszu, mam kratę na froncie, ale trochę już przeszła i nie miałem uszczelek na głośnikach i jest tak wgnieciona że dotykając kosza ogranicza skok membrany, więc musiałem dokleić uszczelki, by zdystansować kratę.
  • Poziom 31  
    O i oto chodzi wlasnie,a najlepiej bylo by ze za 40% ceny gotowego z gwarancja niech by sprzedawali kit"y wszystko osobno,jedynie system magnetyczny sklejony a reszta kosz,membrana,resor itp.w czesciach wtedy zamiast jednego bym kupowal 4szt a i fabryka robila by sobie czesci jedynie i mniej ludzi trzeba by do pracy i wszyscy byli by szczesliwi.
  • Poziom 31  
    Tak wiec nie popadajmy w paranoje z winy uszczelek ktore daja albo nie daja,lizaki w sklepach tez sa w foli albo luzem w pojemnikach i co przeszkadza to komus. Moze tak ktos zwrocil uwage czy jest uszczelka po drugiej stronie kosza?tez niema?a jak przyjdzie nam mocowac glosnik na obudowie lakierowanej to przy mocnym basie swisty,gwizdy beda wychodzic przez szczeliny z pod kosza.
  • Spec od akustyki
    Tak się składa, że sprzedajemy głośniki "w częściach" może nie jako kity ale przeglądając stronę kupisz wszystko co potrzeba do zmontowania głośnika.

Porównanie uszczelki do kierownicy jest śmieszne...

Stwierdzenie, że wyrób nie jest gotowy wyrwałeś z kontekstu - jak kupujesz kondensator to on sam jest bezużyteczny - dopiero w układzie spełnia pewną rolę i ten układ jest dopiero gotowym wyrobem.

W sklepie kupujesz surowe mięso i pieczesz w domu i dopiero potem jesz

Głośnik kupujesz bez obudowy dorabiasz obudowę i dopiero używasz....