Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu -termometr atmega8 + 2x db18s20 + lcd 1x16

08 Sie 2011 18:50 2145 6
  • Poziom 2  
    Przy okazji pierwszego posta na forum chciałem się ze wszystkimi przywitać.
    Proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o sprawdzenie schematu termometru opartego na atmedze8.

Na schemacie zamieściłem dwa złącza ARK do których podłączane będą czujniki db18s20, buzzer i dioda led sygnalizujące przekroczenie pewnej temperatury oraz wyświetlacz lcd 1x16 (załączam zdjęcie). Na posiadanym przeze mnie wyświetlaczu oprócz 16 pinów mam jeszcze dwa podpisane A i K, których nie ma na schemacie. Dodam, że wyświetlacz zgodny jest z HD44780.

Liczę na pomoc, pozdrawiam :)

[Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu -termometr atmega8 + 2x db18s20 + lcd 1x16

edit: coś nie tak było z załącznikiem. Dodaję wszystko co było w folderze projektu.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jest na schemacie.
    'A' podłącz do Vcc (na próbę lepiej szeregowo przez 220Ω ), a 'K' do masy.
    Jeżeli tego nie zrobisz to nic się nie stanie; to tylko podświetlenie wyświetlacza.
  • PCBway
  • Poziom 2  
    Dzięki, pomógł poszło:)
    Rzeczywiście na schemacie są te oznaczenia przepraszam za wprowadzenie w błąd.
    Poza tym co mam zrobić z nieużywanymi pinami wyświetlacza? Do masy czy mogą zostać w powietrzu?
    Reszta schematu w porządku?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nieużywane wejścia DB0..DB3, pozostaw niepodłączone.
    Są one ściągnięte do masy za pomocą rezystorów wewnątrz układu na płytce wyświetlacza.

Jeżeli sam piszesz program, to kolejność podłączenia wyprowadzeń procka dostosuj w zależności od położenia elementów na projektowanej płytce PCB.
    Takie podejście uprości prowadzenie ścieżek , bez zbędnej komplikacji połączeń.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź, pomógł :)
    Mam jeszcze takie pytanie związane z atmegą8 w wersji TQFP. Do tej pory zawsze używałem w płytkach tylko elementów przewlekanych. No i tu mam problem bo nie wiem na której stronie płytki mam prowadzić ścieżki żeby wyszła jednostronna.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Wszystkie elementy masz przewlekane, więc ścieżki będziesz prowadził od spodu na warstwie Bottom.

Dlatego Atmegę musisz przełożyć na spód, za pomocą narzędzia Mirror.
    Abyś w przyszłości nie popełnił żadnych błędów z położeniem elementów na różnych warstwach, zmień kolor elementów leżących na warstwie Top na np. żółty.
  • Poziom 2  
    Dzięki właśnie o to mi chodziło :)