Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabudowany grzejnik - dobór termostatu, itp.

pndemon 08 Aug 2011 22:57 3153 6
    pndemon
    Level 19  
    Witam,
    niestety w mojej nowej kuchni grzejnik (konwekcyjny) jest umiejscowiony we wnęce pod oknem - czyli pod parapetem, na domiar złego, zostanie całkowicie zabudowany od frontu szafkami.
    Zastanawiam się nad polepszeniem wydajności takiego grzejnika:
    - obowiązkowo planuje zamontować (robiąc dziury w parapecie) jak najwięcej aluminiowych kratek wentylacyjnych coś jak to Kratka wentylacyjna 80 - Kolor aluminium

- po drugie w cokole pod szafką też wydaje się słuszne zamontowanie takich kratek

- wstawić izolację między grzejnik a szafkę, czyli zabudować tą wnękę ale tak żeby od spodu dostawał powietrza

- wstawić termostat, pytanie jaki najlepiej, czy tylko z wypuszczoną kapilarą, czy jakoś zdalnie - jak?

Czy macie jakieś pomysły, a może te moje są kompletnie bez sensu?
    Pozdrawiam.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Grzejnik - zwłaszcza konwekcyjny - absolutnie nie powinien być zabudowany. Zabudowanie grzejnika (a nawet zasłonięcie kotarą) znacznie pogarsza jego pracę. Te szafki należałoby zdemontować (jeśli się da) a gdy to jest niemozliwe, to dać jak najwięcej kratek. Co do zaworu termostatycznego, to absolutnie nie powinien być w tej szafce, gdyż wtedy będzie wyczuwał temperaturę w szafce a nie w pomieszczeniu, które ma być ogrzewane. W tej sytuacji zawór termostatyczny może być tylko ze zdalną głowicą (istnieją takie, także firmy Danfoss). W ogóle to grzejniki powinny być montowane POD PARAPETEM, ale nie zabudowywane.
    pndemon
    Level 19  
    Dzięki za odpowiedź.

Zbigniew Rusek wrote:
    Grzejnik - zwłaszcza konwekcyjny - absolutnie nie powinien być zabudowany. Zabudowanie grzejnika (a nawet zasłonięcie kotarą) znacznie pogarsza jego pracę. Te szafki należałoby zdemontować (jeśli się da) a gdy to jest niemozliwe, to dać jak najwięcej kratek.

OK, moja wina, chyba źle opisałem typ grzejnika. Chodziło mi o grzejnik stalowy 2 płytowy. Z tego co wiem tak grzejnik ma wewnątrz kanały konwekcyjne i dzięki nim oddaje ciepło, dodatkowo promieniuje ciepło poprzez płyty (głownie tą z przodu). Jasnym jest, że jak zabuduje to szafką to stracę jedną cechę, stąd chciałbym jak najbardziej zmusić grzejnik do pracy jako pompa ciepłego powietrza a nie jako promiennik ciepła. I stąd mój pomysł żeby grzejnik obudować porządnie barierami cieplnymi (styropian z folią alu do wewnątrz wnęki ?) i być może nawet wymusić obieg powietrza jakimiś wolnymi wiatraczkami od spodu. Pytam tylko Was o opinię czy to wszystko ma sens zakładając, że grzejnika ani szafek przesunąć się nie da.
    Zbigniew Rusek wrote:
    Co do zaworu termostatycznego, to absolutnie nie powinien być w tej szafce, gdyż wtedy będzie wyczuwał temperaturę w szafce a nie w pomieszczeniu, które ma być ogrzewane.

To jest jasne.
    Zbigniew Rusek wrote:
    W tej sytuacji zawór termostatyczny może być tylko ze zdalną głowicą (istnieją takie, także firmy Danfoss).

Widziałem takie głowice z zewnętrznym czujnikiem i to już jest nieźle, pozostaje tylko grzebanie w szafce w celu nastawienia grzejnika. Pytanie czy istnieją takie gdzie i czujnik i element nastawczy są poza głowicą, pewnie w grę wchodzi tylko sterowanie przez elektrozawór, ale może się mylę.
    Zbigniew Rusek wrote:
    W ogóle to grzejniki powinny być montowane POD PARAPETEM, ale nie zabudowywane.

to również jest jasne.

Pozdrawiam.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Link do takiej głowicy termostatycznej:
    http://megastore.pl/gallery/317695/5702420048...dium.1865B247-4687-44BB-BD0D-473CE0EE66FA.jpg.
    Obecne grzejniki stalowe (panelowe) mają na ogół pomiędzy płytami dodatkowe lamelki (radiatory), zwiększające powierzchnię grzewczą i na ogół na górnej części grzejnika jest kratka między tymi płytami, przez którą ma wychodzić ciepłe powietrze (niestety zawsze do góry, czyli ogrzewa głowę i plecy a nie nogi). Taki grzejnik to jakby połączenie radiatora z konwektorem (z przewagą konwektora). Sam mam coś takiego w kuchni.
    User removed account
    User removed account  
    pndemon
    Level 19  
    Zaznaczałem już, że grzejnika nie mogę przenieść, on już tam jest i nic tego nie zmieni.
    Co do mojego pomysłu, to ja właśnie chcę zbudować taki grzejnik, dokładnie taki jaki jest już w użyciu. Jako element grzejny będzie sam grzejnik jako płyta przednia i tylna mam zamiar dać izolację, żeby zmniejszyć efekt radiacji, a z góry kratki, które przecież też są w standardowym grzejniku. Od spodu obowiązkowo będzie zaciągać powietrze. Całość będzie umieszczona właśnie pod oknem. Czyli ulatujące powietrze przez kratki będzie spotykać się wprost z powietrzem z okna.
    User removed account
    User removed account