Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005

antarion 09 Sie 2011 00:02 5873 20
  • #1 09 Sie 2011 00:02
    antarion
    Poziom 10  

Witam.

Mam krótkie pytanko: wczoraj przez burzę upalił mi się zestaw 5.1 Genius 5005 którego strasznie polubiłem, do tego stopnia, że chciałoby mi się go naprawić :D

Dołączam fotki z tej masakry, powiedzcie mi proszę czy byłaby szansa wymienić same kości tda 7269a i byłaby szansa że zestawik znowu ożyje :)
    Dodam, że głosniki były trybie "standby", wywaliło bezpieczniki w domu, z kolei bezpiecznik przeciążeniowy z zestawu głośnikowego jest cały i zdrów.

burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005 burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005 burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005 burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005 burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005 burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005

0 20
  • #2 09 Sie 2011 01:33
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Możesz zawsze próbować przywrócić temu życie, ale czy się będzie opłacało to trudno powiedzieć. Jeśli poleciał wzmacniacz, to mogę podejrzewać że zasilacz raczej też nie przeżył. Same kości da się wymienić bez problemu, natomiast do wymiany jest znacznie więcej elementów. Kondensatory, transformator, mostek w zasilaczu sprawny? Przy wtyczce widać uszkodzenie diód prawdopodobnie z mostka. Sprawdzałeś zasilanie?

Po prostu jeżeli uszkodzeń będzie zbyt wiele, to może się tego nie opłacać już ratować. Posiadasz potrzebne narzędzia do naprawy? Lutownice, Multimetr itp oraz wiadomości z tego tematu? Pozdrawiam ;)

0
  • #3 09 Sie 2011 10:08
    djivo
    Poziom 23  

Diody wyglądają tylko jakby były przyklejone (przy okazji klejenia wtyku zasilania)
    Wymieniłbym końcówki mocy .
    Ale zanim to zrobisz sprawdź układy liniowe znajdujące się przed nimi .
    Widać je na zdjęciu one mogły jeszcze szybciej się uszkodzić.
    Zacznij oczywiście od sprawdzenia napięcia zasilania oraz samego transformatora.
    Wylutuj tylko to co widzisz ewidentnie upalone .
    Aby nie robiło zwarcia .
    Nie wiem ile ten zestaw kosztuje .
    Ale ta naprawa nie powinna być droga chyba że padło wiele elementów a może tak być .
    Nie widząc reszty układu nie można nic więcej powiedzieć.

0
  • #4 09 Sie 2011 14:35
    antarion
    Poziom 10  

Doswiadczenie w naprawie mam, troszkę gorzej z analizą usterki wywołaną przez zasraną burzę :( Te głośniki to był prezent od połowy rodzinki więc trochę kiepsko wyglądam...
    do rzeczy:
    Nie upalił się bezpiecznik na zasilaczu, zasilanie na pewno jakieś szło po upaleniu końcówek ,ponieważ po włączeniu korków w domu, głośniki zaczęły buczeć i zaczął iść dym :) Podejżewam, że trafo jest całe bo daje napięcie (chyba że gdzieś zwarło na zwojach i daje za duże napięcie) ale wtedy mógłby pójść bezpiecznik, bo trafo pobierałoby większy prąd, a jest cały. Diody które widać są upaprane raczej od kleju i ewentualne pęcherzyki które się tam zrobiły mogły powstać przez dużą temperaturę tej diody, ale z drugiej strony byłoby widać po lucie przy diodach, że byłby upalony, a nie jest. Jedyne ślady upalenia na ścieżkach widać przy końcówkach mocy TDA. Nie wiem jak zachowują się kondensatory robione w tych czasach, być może nie eksplodują, bo niestety nie widziałem jeszcze upalonego kondensatora wyprodukowanego powyżej 2000 roku :) te wczesniejsze zachowywały się jak petardy często i było widać, który jest do bani, chyba że koledzy wiecie jak na oko poznać uwalony (nowy kondensator) oprócz tego że powinien być wybrzuszony na górnej blaszce. Widać że prąd zwarciowy musiał pójść naprawdę duży skoro dwa TDA eksplodowały.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodatkowo mogę dodać, że upalił mi się modem liveboxa TP, a konkretnie zasilacz 1,5V, którego przewód zasilający stał się kruchy, popękał itd., tak samo dekoder satelitarny. Telewizor LG LCD natomiast chodzi jak należy a był podpięty pod tą samą listwę co głośniki, może miał lepsze zabezpieczenia - a też byłw trybie standby.

0
  • #5 09 Sie 2011 19:18
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Jak blisko Ciebie piorun uderzył ? Zdarza się, że jeśli w odległości ok 20m, to IEM wyindukuje prąd w przewodach w domu, niekoniecznie zasilających. Widziałem popalone wzmacniacze gdyż prąd popłynął, nie w przewodach zasilających a w głośnikowych. Dla tego w trakcie burzy, odłączenie urządzeń od prądu, nie daje 100% pewności że nic nie ulegnie awarii.

Te diody, są poklejone. W głośnikach komputerowych, zazwyczaj okolice mostka zalewane są klejem. Czort wie po co.

antarion napisał:
    jak na oko poznać uwalony (nowy kondensator)
    Zmierzyć jego pojemność.

Teraz tak. Zwory przy końcówce są na pierwszy rzut oka nadpalone. Rezystory są aż czarne. Sprawdziłbym też ścieżki, po takim przegrzaniu, mogły się podklejać.

ps. W której dzielnicy Łodzi mieszkasz ? Od wczoraj słyszałem o ok 20 przypadków spalenia głośników komputerowych na Teofilowie i Bałutach.

0
  • #6 10 Sie 2011 13:23
    antarion
    Poziom 10  

hehe... na Bałutach własnie, a w TP.S.A po nowy dekoder i liveboxa byłem 5 w kolejce z tym samym problemem... to był istny pogrom, na szczęscie te ustrojstwa należały do tp więc wymienili:) A głośniki moje :( W momencie burzy błogo oglądałem film w kinie, dopiero po przyjsciu do domu zastałem masakrę... na dodatek tylko ja miałem problemy z prądem i spalony sprzęt, u sąsiadów przez płot było wszystko ok :?
    Dzisiaj się zabieram za naprawę, wylutuję końcówki mocy. Jak możecie to napiszcie czy powinienem sprawdzić wszystkie kondensatory łacznie z obwodem korektora, przedwzmacniaczy itd. Czy tylko te na zasilaniu i przy TDA ?

Pozdrawiam

0
  • #7 10 Sie 2011 14:51
    Marcin1996
    Poziom 16  

Najlepiej załatw sobie schemat, sprawdź czy napięcia zasilania są poprawne, jeżeli wszystko będzie OK, zainteresuj się resztą. Nawet jeśli naprawisz końcówki, a zasilacz będzie uszkodzony, spalisz je jeszcze raz.

0
  • #8 10 Sie 2011 23:32
    antarion
    Poziom 10  

Witam ponownie, wyjąłem zwłoki na wierzch i tak: układ wzmacniacza składa się z dwóch osobnych płytek, każda ma osobny układ prostowniczy. Do każdej dochodzą trzy przewody z zasilacza podające napięcie symetryczne. Do jednej płytki dochodzi napięcie + - 30V i jest jakiś scalak wzmacniacza ale nie mogę odczytać co to bo cały upaprany w kleju jest :) dodatkowo na tej płytce znajdują się dwa duże kondensatory 3300uF/50V każdy - podejrzewam że ta płytka jest wzmacniaczem subwoffera. Nie zauważyłem tam niczego nadpalonego, wszystko cacy. Natomiast wszystko działo się na tej drugiej płytce. Dochodzi do niej napięcie + - 15V i są tam 3 świętej pamięci wzmacniacze TDA. Oprócz tego jest jeszcze płytka przedwzmacniaczy (wejścia TV,DVD, mp3 i takie tam) ale ona też jest cała. Trafo jest ok. Zostaje mi więc skupienie się nad tą nieszczęsną płytką z trzema scalakami TDA.

Na niej widnieją 3 upalone scalaki oraz jedna stopiona w połowie drogi ścieżka pokryta lutem, tzn. warstwa miedzi pozostała pod spodem a przylegający do niej lut pękł i rozwarstwił się więc trzeba pewnie zrobić mostek.

Jaki może być orientacyjny koszt 3 układów TDA 7269a ?

0
  • #9 11 Sie 2011 07:23
    djivo
    Poziom 23  

Po 5,9zł za sztukę mam u siebie w mieście .
    Rozumiem że napięcia sprawdziłeś po wy-lutowaniu świętej pamięci TDA :)?

0
  • #10 11 Sie 2011 10:00
    Marcin1996
    Poziom 16  

Kiedy już będziesz montował nowe TDA, upewnij się, że współpracujące z nimi elementy są sprawne - najlepiej zamontuj jeden scalak najpierw, jeżeli wszystko będzie OK - resztę. Dlatego też kup sobie 4 sztuki - na zapas. Sprawdź jeszcze jakie napięcie jest bezpośrednio przy nodze układu odpowiadającej za zasilanie i porównaj je z notką aplikacyjną.

0
  • #11 11 Sie 2011 11:10
    maveric.pl
    Poziom 11  

Jak masz ubezpieczenia mienia np w TUV to mozesz uzuskac odszkodowanie. Ostatnio autko ubezpieczałem i agent doradzil mi takie cos (zalanie-nie podtopienie wodami gruntowymi, wyładowania atmosferyczne, skoki napięcia energetycznego) ubezpieczalnia wypłaca. 80zł na 25tyś ubezpieczenie mienia mnie kosztowało. Może warto, kupisz nowy zestaw a tym sie pobawisz w wolnej chwili.

0
  • #12 11 Sie 2011 11:31
    antarion
    Poziom 10  

wiem... ale dom nie jest mój jeszcze, jesteśmy w trakcie wykupu od rodziny, więc nie ma meldunku nie ma czego ubezpieczać :(

Zasilanie z trafa AC V sprawdzałem przy odpiętych układach wzmacniacza, wszystko ładnie jest na złączach mozna poodpinać, przedwzmacniacze, wyjścia kolumn, itd. ... tak jak by się Chinczycy spodziewali częstej wymiany modułów :) Dzisiaj wyjutuję uszkodzone TDA. Postaram się też wrzucić fotki tej płytki.

0
  • #13 11 Sie 2011 13:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

antarion napisał:
    Jaki może być orientacyjny koszt 3 układów TDA 7269a ?

To TDA na Sienkiewicza i w przejściu na Fabrycznym kosztuje koło 6 zł.
    Na Radwańskiej płaciłem 5,6 zł.

0
  • #14 11 Sie 2011 17:14
    antarion
    Poziom 10  

Super dzieki :)

Tu załączę jeszcze kilka fotek, m.in. płytkę subwoofera no i nieszczęsną reszty wzmacniaczy :(

burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005 burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005 burza upaliła mi zestaw 5.1 Genius 5005

Dodano po 4 [minuty]:

pierwsze zdjęcie z lewej to ściezki płytki ze wzmacniaczami głośników LP RP LT RT C
    środkowe zdjęcie to przód tej płytki
    a to zdjęcie z prawej to moim zdaniem wzmacniacz subwoofera, na tą płytkę dochodzi +- 30V, i na oko wygląda na nienaruszoną.
    Tylko na tej pierwszej płytce popaliły się TDA oraz z tyłu po srodku jest przepalona ścieżka, robię mostek z kabelka i myślę że będzie po sprawie. no i same gniazda przy scalakach są przepalone więc tam też trzeba cyną zawalczyć

0
  • #15 11 Sie 2011 20:19
    Marcin1996
    Poziom 16  

Jedno mnie ciekawi: napięcie mierzysz przy przewodach z transformatora czy za zasilaczem (mostkiem prostowniczym) ? Napięcie po wyprostowaniu różni się od napięcia AC prosto z transformatora.

0
  • #16 11 Sie 2011 23:53
    antarion
    Poziom 10  

Jak na razie mierzyłem napięcie jedynie bezpośrednio z trafo - czyli AC :) Teraz jak mam już wylutowane wszystkie TDA to myślę że czas by pomierzyć napięcie DC, które prostowane jest niezależnie na dwóch obwodach - jeden na płytce gdzie jest wzmacniacz subwoofera (przynajmniej łudzę się że to jest to , z uwagi na pojedynczego scalaka i duże kondensatory) oraz drugi zestaw diód prostowniczych jest na płytce tej gdzie się zjarały TDA. Mam tylko nadzieję, że przy wylutowanych scalakach nic innego się już nie będzie działo :)

0
  • #17 12 Sie 2011 15:26
    Marcin1996
    Poziom 16  

Tak, ta płytka z tym 1 TDA i dużymi kondkami jest od suba. Tak więc podaj napięcie DC i co do wylutowania dopilnuj, by poszczególne ścieżki na płytce, które są od nóżek TDAków nie zwierały się ze sobą. Mam nadzieję, że nic ci nie wyrąbie:)

0
  • #18 25 Sie 2011 20:57
    PiotrekGran
    Poziom 9  

Udało się coś zrobić ?

Jeszcze jedno mam pytanie, który układ TDA odpowiedzialny jest za głośnik centralny, w schemacie znalazłem że jest na miejscu IC 1, wylutowałem i nie działa mi L i P przód czyli front. Widocznie schemat był troche inny... Ktoś się orientuje?

0
  • #19 07 Paź 2011 12:00
    antarion
    Poziom 10  

Witam ponownie po dłuzszej przerwie.

Niestety końcówki mocy TDA do tego zestawu było bardzo ciężko dostać. W zadnych sklepach w Łodzi ich nie było. dopiero zamówiłem przez internet w hurtowni...

Okazało się, że oprócz upalonych końcówek, szlag jasny trafił dwa układy na płytce z gniazdami. Jeden BT2323 od wejścia 5.1 i drugi BT2258 od regulacji glośności. Obiawiało się to tym, że mimo sprawnych końcówek mocy, nic nie grało, podczas kręcenia potencjometrami było słychać pikanie w głośnikach, a przy full mocy dźwięk był ledwie słyszalny. Natomiast podpinając się pod gniazdo od płytki z wejściami, dźwięk był żyleta... z tym że wtedy omijamy też układ z regulacją głośności i wpinamy się bezpośrednio w końcówki. Przynajmniej dzięki temu wiem ze nowe TDA działają i płytki z nimi są OK :)

Pozostało mi jedynie zamówić zamienniki tych dwóch układów. Tutaj znowu usmiechnął się internet i hurtownia z Legionowa... Zamienniki to PT2323 oraz PT2258... datasheet jest w necie. Jestem wtrakcie wymiany... mam nadzieję że to pomoże...

jak to zadziała to jestem 450zł do przodu :)

Pozdrawiam.

Dodano po 8 [minuty]:

P.S.

winowajcą przepalenia podczas burzy musiał być czarny kabelek, który wyprowadzony jest ze środka trafa jako "0". Prawdopodobnie przez to za na chacie nie miałem uziemienia to piorun musiał gdzieś blisko pieprznąć koło linii i walnąć w uziemienie, udarowe napięcie poszło przez 0 lini, potem przez trafo i połowę uzwojenia dochodząc do płytki ze wzmakami... ten czarny kabelek nie był wpięty w płtkę od subwoffera dlatego też ona jako jedyna przetrwała. Niby na układy na płytce z wejściami płynie napięcie stabilizowane 8V DC, ale w momencie gdy masę poszło napięcie to zamknęło się przez wyjscia układów... dlatego pewnie układy się zjarały a stabilizator cały i zdrowy.... ale to tylko takie moje dywagacje i przemyslenia...

wniosek jest jeden. INWESTUJCIE W LISTWY PRZEPIĘCIOWE :)

0
  • #20 08 Paź 2011 08:12
    Marcin1996
    Poziom 16  

Cieszę się, że Ci się udało:) Jak wymienisz te 2 układy to daj znać. I zrób sobie uziemienie, chociaż prowizoryczne :)

0
  • #21 07 Lis 2011 12:55
    antarion
    Poziom 10  

Oczywiście układy wymieniłem i wszystko działa jak ta lala!!! :)

Zero zniekształceń, grają jak nówki, potencjometr chodzi w pełnym zakresie reguacji... innymi słowy wszystko działa... od miesiąca testuję i wszystko ok!

Jedyne teraz co robię to po każdym użyciu wyłączam je z tyłu, tak asekuracyjnie :P

Pozdrawiam.

Myślę, że temat można zamknąć.

0