Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie Atmega 8 poprzez komwerter USB-LPT.

splawik00 09 Sie 2011 01:59 6167 25
  • #1 09 Sie 2011 01:59
    splawik00
    Poziom 23  

Witam.

Mam pytanie odnośnie programowania. Czy jeżeli kupię taki konwerter :

http://laro.com.pl/index.php5/sklep/osp_kom/4308

oraz podłączę procesor Atmega 8 tak jak poniżej, to czy będę w stanie go zaprogramować poprzez ten konwerter?

Pytanie pewnie banalne, ale dla mnie bardzo ważne, gdyż nie miałem nigdy do czynienia z procesorami, a chciałbym w końcu zacząć. Bardzo proszę o odpowiedź oraz o nie kasowanie tego tematu pod pretekstem, że nie użyłem wyszukiwarki.

0 25
  • #2 09 Sie 2011 08:27
    adamz74
    Poziom 31  

Faktycznie, nie użyłeś wyszukiwarki...

Na 99% nie dasz rady zaprogramować za pomocą takiej przejściówki. Tego typu przejściówki są widziane z reguły jako port drukarki usb a nie port komunikacyjny LPT...

Pozdr!

0
  • #3 09 Sie 2011 10:29
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak chcesz coś kupować, to usbasp...

0
  • #6 09 Sie 2011 21:06
    splawik00
    Poziom 23  

A co do tego pierwszego linka. Można byłoby zamienić ten układ FT232R na MAX232 ?? Czy to całkiem inny układ ??

A nie dałoby się wykorzystać gotowego konwertera takiego jak ten:

http://laro.com.pl/index.php5/sklep/osp_kom/3841

i podłączyć jakoś Atmegę 8 do gniazda RS232 ??

0
  • #9 09 Sie 2011 21:36
    mirekk36
    Poziom 42  

blue_17 napisał:
    Witam da sie to zrobić przykład tutaj

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1918938&highlight=programator&sid=

Ale musisz na początku wgrać bootloader czyli tak czy tak potrzebny Ci programator

Ależ co kolega tutaj opowiada ??? ;) do takiej wersji programatora nie jest potrzebny ŻADEN BOOTLOADER .... coś się mocno koledze pokrębasiło ;)

Nie widzi kolega, że na pierwszym schemacie (i na widoku płytki) w tym linku jest normalne wyjście KANDA do programowania po ISP procesorów AVR ??? więc o jakim bootloaderze mowa ? - normalnie się podłącza go do nóg ISP procka i programuje - żaden problem.

Przecież temu właśnie cały ten temat z linku jest poświęcony. W środku tylko jest gdzieś mowa, że przy okazji można na tym używać też bootloadera a generalnie programator pełni też rolę najzwyklejszej przejściówki USB/RS232.

0
  • #10 09 Sie 2011 22:09
    blue_17
    Poziom 32  

Przepraszam za zamieszanie i dziękuje za poprawienie :)

Faktycznie nic nie trzeba :)

Pozdrawiam

0
  • #11 09 Sie 2011 22:59
    splawik00
    Poziom 23  

blue_17 napisał:

Nie bardzo rozumiem. Przecież jest tam układ FT232R, a nie MAX232, a to chyba nie to samo ??

0
  • #12 10 Sie 2011 00:42
    blue_17
    Poziom 32  

Witam faktycznie co innego kolega pyta a co innego otrzymuje w odpowiedzi wiec zaczynając od początku

Aby zaprogramować mikrokontroler musimy mieć programator na USB czy też na port LPT

Jeżeli posiadasz port USB w komputerze a zapewne tak jest :)

To polecam kupić programator na USB ponieważ ma kilka istotnych zalet w przeciwieństwie do programatora LPT

najważniejsze to :

Możliwość zasilania z portu USB oraz szybkość działania

Kolega pytał czy da się bezpośrednio

Ale jeśli kolega che uparcie programować poprzez LPT i przez konwerter to proszę bardzo .

Osobiście nie wiem czy będzie to działało ale w którejś elektronice praktycznej była właśnie przejściówka usb -> lpt do programatorów mikrokontrolerów.

Co do układów MAX232 jest konwerterem napiec a właściwie stanów logicznych ponieważ w procie szeregowym COM jest około 12V a mikrokontroler zazwyczaj jest zasilany z 5V to gdyby dostał sygnał na poziomie 12V lub -12V został by momentalnie spalony układ MAX232 służy właśnie do dopasowywania poziomów napiec i dlatego stosuje go się przy podłączeniu COM -> MAX232 -> mikrokntroler a dokładnie UART (USART) mikrokontrolera (układ chyba tak nieśmiertelny jak ne555 :D )

Co do układu FT232 jest to układ firmy FTDI który pozwala na emulowanie wirtualnego portu kom po zainstalowaniu sterowników i podłączaniu układu do usb mam dodatkowy port com, tutaj już nie trzeba myśleć o poziomach napięć bo z usb mam zasilanie około 5V wiec mikrokntrolera się nie zabije :)

Przechodząc do sedna można programować bez programatora poprzez wirtualny port COM co pokazał a właściwie zrealizował i przedstawił szerszemu gronu kolega mirek36 którego serdecznie pozdrawiam

0
  • #13 10 Sie 2011 00:48
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A ja dodam, że ceny USBasp są tak niskie, że kupowanie przejściówki w celu zrobienia programatora na LPT jest co najmniej wątpliwe.
    No chyba, że chcesz LPT wykorzystać do innych celów np. darmowego 8-kanałowego analizatora:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/darmowy-oscyloskop-i-analizator.html

Ale musisz się upewnić, że to będzie możliwe.

0
  • #14 10 Sie 2011 01:47
    splawik00
    Poziom 23  

No to co do konwertera USB-LPT rozwialiście moje wątpliwości. A co z konwerterem USB-RS232 ?? Nie da się zrobić programatora na wtyk RS232 ?? Tzn. konwerter USB-RS232 <-> jakiś programator <-> mikroprocesor. A może wiecie czy w takim konwerterze jest układ FT232 ?? Chodzi o to, że mam już TAKI konwerter i chciałbym go jakoś wykorzystać.

0
  • #15 10 Sie 2011 01:49
    LordBlick

Jak on się przedstawia po podłączeniu (chip) ? PL2303 ?

0
  • #17 10 Sie 2011 12:50
    Klima
    Poziom 30  

W pokazanej przez ciebie przejściówce raczej nie ma FT232. Obstawiałbym układ prolifica, znacznie gorszy, ale tańszy. Czy da się na tym zrobić programator? Tak, da się, ale nie będzie to łatwe. Sugerowałbym, żebyś przestał kombinować i kupił programator na USB.

0
  • #18 10 Sie 2011 14:56
    LordBlick

splawik00 napisał:
    Tzn. ?? Mógłby kolega powiedzieć jak mam to sprawdzić bo nie za bardzo rozumiem o co chodzi.
    Pod Linuksem mam :
    Code:
    $ query-PL2303 

Prolific USB/RS232 Found:"Bus 006 Device 003: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port"
             Bus/Dev No:006/003
      looking at device '/devices/pci0000:00/0000:00:1d.1/usb6/6-1':
        KERNEL=="6-1"
        SUBSYSTEM=="usb"
        DRIVER=="usb"
        ATTR{configuration}==""
        ATTR{bNumInterfaces}==" 1"
        ATTR{bConfigurationValue}=="1"
        ATTR{bmAttributes}=="80"
        ATTR{bMaxPower}=="100mA"
        ATTR{urbnum}=="20"
        ATTR{idVendor}=="067b"
        ATTR{idProduct}=="2303"
        ATTR{bcdDevice}=="0300"
        ATTR{bDeviceClass}=="00"
        ATTR{bDeviceSubClass}=="00"
        ATTR{bDeviceProtocol}=="00"
        ATTR{bNumConfigurations}=="1"
        ATTR{bMaxPacketSize0}=="64"
        ATTR{speed}=="12"
        ATTR{busnum}=="6"
        ATTR{devnum}=="3"
        ATTR{devpath}=="1"
        ATTR{version}==" 1.10"
        ATTR{maxchild}=="0"
        ATTR{quirks}=="0x0"
        ATTR{avoid_reset_quirk}=="0"
        ATTR{authorized}=="1"
        ATTR{manufacturer}=="Prolific Technology Inc."
        ATTR{product}=="USB-Serial Controller"
    Jeśli używasz Windows, to powinieneś mieć takie informacje dostępne w menadżerze urządzeń.

0
  • #20 10 Sie 2011 17:57
    Wojtek75
    Poziom 23  

Szukaj pod Porty (COM i LPT) i później opcja właściwości.

0
  • #22 10 Sie 2011 19:19
    Wojtek75
    Poziom 23  

To jest przejściówka USB>RS232 na układzie prolific pl2303. Ostrzegam te przejściówki choć działają to bywają mocno upierdliwe w użytkowaniu.

0