Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !!

crossfader18 09 Sie 2011 09:11 4258 2
  • Witam Was! Jest to już trzecia odsłona moich umiejętności tym razem się zmobilizowałem i postanowiłem do całego projektu dorzucić coś ekstra.
    Po budowie dwóch poprzedników, nadal czułem niedosyt, postanowiłem więc, że kolejny projekt bedzię zawierał sterownik na układzie scalonym odpowiedzialnym za automatyczne sterowanie urządzeniem.

Poniżej postaram się opisać zasadę działania, zobrazować ją za pomocą zdjęć i schematu samego procesora :D

Z sieciowego zasilania prąd wedruje do:
    -Transformatora
    -Zasilacza 1 (dostarcza napięcie do obsługi lasera)
    -Zasilacza 2 (obsługuje sterowanie silnikiem nr1 oraz układem chłodzenia urządzenia + diody sygnalizacyjne)

Zacznijmy od mózgu urzączenia, czyli od układu sterującego skanerem. Składa się on z układu scalonego zasilanego napięciem z transformatora, do którego został wprowadzony algorytm, którego zadaniem jest w odpowiednim czasie dostarczenie bądź też rozłączenie napięcia dochodzącego do diody laserowej. "Procesor" wysyła impuls do przekaźnika który zamyka obwód na czas 80sec. (teraz dioda laserowa świeci), a następnie po upływie wymienionego czasu rozłącza obwód na okres 120sec. (teraz dioda jest w trybie wygaszenia). Czynność ta samoczynnie powtarza się w kółko.
    Przed diodą laserową znajduje się stabilizator napięcia który ostatecznie określa wartość energi dostarczanej do diody, a równocześnie nie pozwala na dostarczenie zbyt dużej mocy do diody.

Po za tym "procesor" steruje automatycznie obrotami silnika nr1 (odpowiada za zmianę figury) przez okres 80sec( laser włączony) steruje on, a raczej dobiera losowo(przez kilka do kilkunastu sec.) napięcie dostarczane do silniczka (czyli większe lub mniejsze obroty = zmiana figury)
    Posiada także mały układ zamiany biegunów . Umożliwia on silnikowi obracanie się w lewą lub w prawą strone (osiągniecie wiekszej ilości figur)

Z możliwości "procka" to tyle.

Dalej znajduje się ręczny przełącznik trybu : Manual / Auto

Dzięki niemu można ustawić tryb, czy skaner ma sam się wysterować czy też za pomocą manualnego potencjometru reguluje się porządany obraz

Do trybu manualnego wykożystuje się pilot (na złącze USB) sterowany z innego źródła zasilania, które dostarcza napięcie do złącza USB, a potem do podłączonego pilota.
    W pilocie znajduje się potencjometr oraz manualny przełącznik zmiany biegunów
    Napięcie kierowane jest z powrotem do złącza USB, gdzie po jego minięciu trafia do przełacznika trybu: Auto / Manual

Dalej napięcie kierowane jest już tylko do silnika nr1
    Silnik nr 2 obraca sie przy stałych parametrach cały czas.
    Rozdział zmiany figur uważam za zamknięty

W skanerze wbudowałem także wiatrak chłodzący elementy elekroniczne. Uruchamia się go przełącznikiem On/Off równocześnie sygnalizując diodą jego stan pracy ( jeżeli jest wyłączony świeci się dioda czerwona, jeśli zaś włączony zielona)

Dodatkowo z na płycie tylnej i przedniej skanera znajdują się (po jednej diodzie ) sygnalizatory stanu urządzenia (czy jest włączony czy też wyłączony)

Z opisu pracy skanera to chyba wszystko!!!! :D
    Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !!

Jak znajde czas to wgram filmik z pracy skanera, ale narazie komentujcie co sądzicie o tym projekcie:D

Aha zdjęcie schematu to zdjęcie samego procesora nie uwzględniałem schematu reszty :D

--------------------

Tak jak obiecałem dodaje filmik i kilka fotek w akcji :P

Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !! Laser Dyskotekowy Scan. Automatycznie sterowany !!

Dodano po 11 [minuty]:

Oj chyba filmik coś nie działa więc odsyłam Was tutaj:

Link

Nie jest dużo dymu i nie widać mocnego efektu 3D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    crossfader18
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: elektronika, akustyka
    crossfader18 napisał 59 postów o ocenie 20, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
  • Relpol przekaźniki
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Witam. projekt prosty i pomysłowy, a co najważniejsze, efekty są ciekawe. Z tego co wywnioskowałem, można pominąć cały blok z procesorem i po prostu ręcznie sterować obrotami silników.
  • Relpol przekaźniki
    crossfader18
    Poziom 12  
    tak dokładnie chodziło mi o to że czasami chce sie też pobawić i ustawić stałą jedną figurę :D