Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie?

spy89 09 Aug 2011 10:05 3981 13
Telkom Telmor
    spy89
    Level 12  
    Witam.
    Mam sterownik S7-1200 1212C i podłączonego do niego switch CSM 1277, który komunikuje się jeszcze z panelem dotykowym SIMATIC (4 cale). Chciałbym do tego systemu podłączyć jeszcze encoder POSITAL. Zakupiłem już wersje OCD-EIA1B-1213-S06S-PRM. Teraz tylko pytanie, jak uzyskać połączenie z encoderem?

PS. Korzystam z TIA Portal Basic v11
    PS2. Jak podłączam encoder do switcha to nawet mi nie miga dioda że jest podłączone nowe urządzenie. TIA też nie wykrywa żadnego nowego urządzenia
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
  • Telkom Telmor
    macbe
    Level 15  
    Do tego sterownika podłączysz w prosty sposób urządzenia wyposażone w interfejs:
    - Profinet (wrzucasz pliki konfiguracyjne urządzenia do TIA V11 i śmiga)
    - Modbus TCP/IP (jest zdaje się biblioteka w TIA V11)
    - Profibus (przez dodatkowy moduł Profibus)
    - Modbus (przez dodatkowy moduł z portem RS232/485)

Są jeszcze możliwości bardziej skomplikowane, czyli np.:
    - protokół znakowy przez port szeregowy RS232/485 (trzeba sobie obsłużyć w programie)
    - TCP/IP (j.w.)

No i oczywiście pozostają metody tradycyjne, czyli szybkie liczniki, ale zakładam, że nie o to Ci chodzi.

Nie mogę znaleźć specyfikacji Twojego enkodera, więc ciężko mi powiedzieć co on ma na pokładzie. Zakładam, że skoro podłączyłeś go do switcha, ma gniazdo RJ45, tylko teraz pytanie, czy to jest port Ethernet, czy tylko gniazdo RJ45 :-)
    spy89
    Level 12  
    Dziekuje za odpowiedź.
    Tutaj znalazłem manuala do encodera...niestety po angielsku: http://www.posital.de/de/products/POSITAL/Abs...trialEthernet_Profinet_Manual_DataContent.pdf
    Czyli u mnie wchodzi w grę pierwsze rozwiązanie-ProfiNet. Rozumiem, że chodzi o plik GSDML (15 strona)?
    Gdyby był to port Ethernet to chyba zaświeciła mi się dioda na switchu, więc chyba jest to tylko gniazdo RJ45-wejscie do encodera ma tylko 4 piny.

EDIT. Zainstalowałem plik GSDML i dodatkowo okazało się że kabel zasilający był przerwany. TIA odnajduje mi już encoder :) jak teraz zczytywać informacje z niego?
    macbe
    Level 15  
    Skoro zainstalowałeś urządzenie (plik GSD) w TIA, to pozostaje Ci dodać to urządzenie w sieci Profinet (w Device configuration), a potem w sterowniku określone parametry widzisz w postaci adresów I/O.
  • Telkom Telmor
    spy89
    Level 12  
    Pisząc wczęsniejszy post miałem już skonfigurowane połączenie. Tylko własnie nie wiem gdzie szukać adresów. Piszę w LD i nie widzę w bibliotece bloku który mógłby pasować do encodera.
  • Helpful post
    macbe
    Level 15  
    No i żadnego bloku nie znajdziesz. W jaki sposób adresujesz np. wejścia/wyjścia cyfrowe? A w jaki sposób np. szybkie liczniki, czy analogi? Tak samo jest z Twoim enkoderem - jego parametry są dostępne pod określonymi adresami Ixxxx, Oxxxx, w postaci bitów, bajtów, słów, czy co on tam wystawia. Adresy przydzielane są automatycznie, albo możesz sobie sam z nimi pokombinować, a robisz to w Device configuration.
    spy89
    Level 12  
    tylko, że ja mam te pola nie aktywne. Odrazu dodam schemat połączenia, bo może tam coś jest źle ustawione. Dodam że w "Onlice access" urządzenie jest wykrywane.

S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie? S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie? S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie?

A jak dam online to wygląda to nastepująco:

S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie? S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie?
    macbe
    Level 15  
    A czy dodałeś tylko sam enkoder, czy montowałeś na nim jakieś "komponenty"? Po dodaniu enkodera, po prawej stronie w Hardware catalog masz odfiltrowane "komponenty", które możesz na ten enkoder wrzucić (Standard telegram 81 itd). Spróbuj dodać którąś z tych rzeczy, tylko nie przeciągaj jej na obrazek enkodera, bo to mi nie działało, tylko na listę poniżej, czyli Device overview. Tam już powinny pojawić się jakieś adresy. Piszę z pamięci, bo nie mam pod ręką TIA, ale pokombinuj i powinno dać się wrzucić coś, co będzie miało już jakiś adres :-)
    spy89
    Level 12  
    nic nie daje. a może byc to wina enkodera? Ja mówiłem wykrywa go w "Onlice access", ale lekko się on grzeje i na diodach diagnostycznych są odpowiednio:
    active1-miga bez okreslonej czestotliwosci (co jest zrozumiałe)
    link1-swieci na zielono
    stat1-on
    stat2-on
    Czyli niby ta wymiana danych jest, ale zarazem jest błąd połączenia.

PS. zasilanie 24V prosto z zasilacza PLC
    macbe
    Level 15  
    Moim skromnym zdaniem wszystko jest ok, tylko go niedokonfigurowałeś. Nie ma wymiany danych, bo master nic nie próbuje z niego czytać. Będzie próbował, jeśli dodasz te telegramy, o których pisałem wcześniej, czyli parametry enkodera pojawią się w określonych adresach na sterowniku.
    spy89
    Level 12  
    To jak dodam telegram, to pod jakimi adresami bede miał dane z encodera?
    dałem telegram 860. Czyli mamy 4 bajty które mozemy odczytać i...8 bajtów na wejście encodera? Stwierdzam to analogicznie do PLC-przyjmując że jedna liczba to jeden bajt. Z tym że wyjść z sterownika jest akurat 6.
    S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie? S7-1200 i encoder POSITAL. Jak uzyskać połączenie?
    macbe
    Level 15  
    No wszystko się zgadza. Wejścia/wyjścia sterownika mieszczą Ci się w bajtach I0/Q0, a dalej masz wejścia/wyjścia enkodera, czyli bajty I1-8, Q1-4. Kolego - chyba najwyższy czas przeczytać podręcznik Siemensa do S7-1200 :-) Chłopaki się w Siemensie napracowali, wydają to za darmo, a jak widzę nikt nie czyta :-)
    spy89
    Level 12  
    Ale nic to nie zmienia. Próbowałem podglądać wejścia na tablicy, ale jakiś błąd nie pozwala mi na to. Piszę z siemensem i jedynie co mi się przydało z tej korenspodencji to to że powinny mieć te same nazwy...zapomniałem zupełnie o tym. dużo to nie zmieniło bo zmienił się tylko status encodera (diody w encoderze)-znikła czerwona dioda wskazująca błąd.
    A tak poza tym, próbowałem wszystkie telegramy i nic to nie dało. Może ten screen coś pomoże.
    krzysiek2808
    Level 2  
    spy89 wrote:
    Ale nic to nie zmienia. Próbowałem podglądać wejścia na tablicy, ale jakiś błąd nie pozwala mi na to. Piszę z siemensem i jedynie co mi się przydało z tej korenspodencji to to że powinny mieć te same nazwy...zapomniałem zupełnie o tym. dużo to nie zmieniło bo zmienił się tylko status encodera (diody w encoderze)-znikła czerwona dioda wskazująca błąd.
    A tak poza tym, próbowałem wszystkie telegramy i nic to nie dało. Może ten screen coś pomoże.

Udało Ci się rozwiązać ten problem? Mam identyczny...