Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVD Philips LX3600D -Dziwne zachowanie lasera.

DarekRz4 09 Sie 2011 12:29 1564 8
 • #1 09 Sie 2011 12:29
  DarekRz4
  Poziom 24  

  Witam.
  Dostałem do naprawy taki sprzęt.Nie czytał płyt. Po otwarciu okazało się że laser stoi w połowie płyty i próbuje się ruszyć do początku,ale jakby nie miał siły.Płyta się w tym czasie kręci,a na wyświetlaczu napis LOAD. Wyciągnąłem mechanizm będąc przekonany że zacina się w tym miejscu. Jednak okazało się że przesuwa się idealnie jakby był nowy....?
  Po skręceniu mechanizmu i ręcznym przesunięciu lasera do początku płyta startuje i odtwarza bez problemu. Przewija od początku do końca jak "marzenie". Jeśli podczas odtwarzania wcisnę nagle stop i eject sprzęt wyrzuca płytę normalnie i po ponownym jej włożeniu jeśli laser został w położeniu między początkiem,a mniej więcej połową biegu startuje normalnie i odtwarza,jeśli zrobiliśmy to pod koniec płyty to laser już nie wraca w położenie początkowe tylko stoi w miejscu przesuwając się po milimetrze jakby nie miał siły-jeśli ręcznie pchnę go do początku odtwarza bez problemu.Dla świętego spokoju wymieniłem silnik choć byłem pewien jego sprawności i wyczyściłem switche położenia kieszeni co oczywiście nic nie dało.
  Czego się teraz czepić? Macie koledzy jakieś sugestie ? Pierwszy raz spotkałem się z taką usterką .

  pozdrawiam.

  0 8
 • #2 10 Sie 2011 08:28
  dzimi
  Moderator

  Sprawdź driver silnika. Czy podczas inicjacji funkcji "Eject" z drivera wychodzą napięcia do silniczka?

  0
 • #3 10 Sie 2011 11:31
  DarekRz4
  Poziom 24  

  Witam.
  Napięcia wychodzą bo silnik przesuwa się w tym momencie o jakieś 2cm i zatrzymuje się próbując jechać dalej krótkimi skokami po 1-2mm. Czasami po kilkunastu sekundach takich skoków następuje dłuższy który powoduje że laser dojeżdża do początku płyty i rozpoczyna się normalne odtwarzanie. W większości przypadków jednak laser zatrzymany na końcu płyty po wrzuceniu nowej dojeżdża do połowy i stoi nie mogąc z jakichś przyczyn ruszyć dalej choć to nie mechaniczny problem.

  pozdrawiam

  0
 • #4 10 Sie 2011 13:51
  dzimi
  Moderator

  Stawiam na driver. Układ zabezpieczenia przeciążeniowego powoduje zatrzymanie silniczka.

  0
 • #5 10 Sie 2011 14:49
  DarekRz4
  Poziom 24  

  Witam.

  Dzięki za zainteresowanie.No niestety podstawiłem układ drivera ze sprawnego DVD jednak nic to nie zmieniło.Chyba sprzęt nie wart większego nakładu pracy.

  pozdrawiam

  0
 • #6 11 Sie 2011 13:26
  dzimi
  Moderator

  A może sama prowadnica sanek jest lekko wygięta, i to powoduje zatrzymanie się silniczka w czasie przesuwu.

  0
 • #7 11 Sie 2011 14:46
  DarekRz4
  Poziom 24  

  Witam.

  Kwestie mechaniczne wykluczam. Sprawdzałem mechanizm 100 razy -chodzi idealnie.Przesuwa się płynnie bez żadnych zacięć ....no chodzi jak nowy. Nie mam pojęcia co to może być -kolejny chory przypadek.

  pozdrawiam.

  0
 • Pomocny post
  #8 11 Sie 2011 15:01
  dzimi
  Moderator

  Czy napięcie przychodzące na driver jest cały czas stabilne?

  0
 • #9 12 Sie 2011 12:22
  DarekRz4
  Poziom 24  

  Witam.

  Napięcia na jego nogach stabilne,ale:
  Jeszcze raz postanowiłem powalczyć z nim chociaż już zrezygnowałem. Ostatni gest jaki wykonałem dla tego sprzętu to wymiana wszystkich kondensatorów stojących wokół układu drivera. I tu chyba leżała przyczyna problemów,gdyż po wymianie sprzęt działa. Testuje go już kilka godzin i wszystko działa tak jak powinno. Pomiary pojemności wymienionych kondensatorów nie wykazały nic.Prawdopodobnie sprawność utraciły. Na koniec zastosowałem terapię wstrząsową co by uniknąć sytuacji że kondensatory były dobre, a jakiś zimny lut podczas ich wymiany zaczął łączyć jak na złość właśnie teraz (wiadomo płytka była wyjmowana) -jednak jak na razie wszystko działa jak nowe.

  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

  Moderowany przez arko100:

  Proszę używać przycisku "zamknij temat" (symbol kłódki)

  0