Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobry pomysł na poprawienie jakości dzwięku??

deeppurple 09 Aug 2011 13:04 1724 4
    deeppurple
    Level 2  
    Witam

Zwracam się z pytaniem odnośnie poprawy jakości dzwięku... Nie chodzi o wydziszenie pomieszczenia!

Czytałem już dużo na temat wygłuszania itp. Jednak chce zapytać czy w ogóle ma to sens.

Chcąc poprawić akustykę w pomieszczeniu nie używając foremek od jajek :D a utrzymać niski koszt wpadłem na pomysł aby zrobić panele z wykładziny.

Pomieszczenie służy jako pokój oraz sala prób dla zespołu, w pomieszczeniu panuje nieznośne echo. Wymiary pokoju 3x3 wysokość 2,20 na ścianach i suficie nida podłoga płytki.

Mam kawałki wykładziny 25cmx25cm chce je przykleić do ścian czy do sufitu (to pierwsze pytanie) jeden niżej następny na 1cm styropianie aby bardziej odstawał i tak na przemian. Tutaj Rysunek jak to widze Dobry pomysł na poprawienie jakości dzwięku??

wykładzina niestety ma różne kolory chce ją pomalować spray`em jednak nie wiem czy nie straci właściwości "pochłaniania dźwięku"

Tak pierwsze pytanie czy jest sens się w to bawić?

Drugie czy lepiej przykleić na ścianę czy na sufit?

Widziałem panele akustyczne ostatenie byłaby podobna faktura jak ściana ułożona z niech http://www.apama.pl/panele-PS

Dzieki z góry za odpowiedzi i pomoc w tej sprawie!!

Pozdrawiam
    marian133
    Level 38  
    deeppurple wrote:
    Czytałem już dużo na temat wygłuszania

wytłumiania a nie wygłuszania!!!

deeppurple wrote:

Zwracam się z pytaniem odnośnie poprawy jakości dzwięku... Nie chodzi o wydziszenie pomieszczenia!

"wyciszanie" chyba :) a jeśli już mowa o nim to jak chcesz wytłumić pomieszczenie,to jednocześnie sprawiasz że na zewnątrz pomieszczenia mniej słychać.

deeppurple wrote:
    Pomieszczenie służy jako pokój oraz sala prób dla zespołu, w pomieszczeniu panuje nieznośne echo. Wymiary pokoju 3x3 wysokość 2,20 na ścianach i suficie nida podłoga płytki.

Nic dziwnego że echo skoro nic w nim nie ma a ściany są równoległe.

deeppurple wrote:
    Mam kawałki wykładziny 25cmx25cm chce je przykleić do ścian czy do sufitu (to pierwsze pytanie) jeden niżej następny na 1cm styropianie aby bardziej odstawał i tak na przemian.

Od biedy może być,ale zależy jaka to dokładnie wykładzina,bo jak płaska bez włosia to nie wytłumi. Pomysł ze styropianem jest taki sobie (materiał),lepiej pomyśl nad styrodurem,to coś podobnego,no ale jeśli nic innego nie wchodzi w grę (kasa) to i styropian dobry... byle potem nie brzęczał. Pomysł z oddaleniem dywanu od ściany jest dobry,będzie to jako rozpraszacz,a jeszcze lepiej jak byś ten styropian ciął pod kątem tak aby żadne z formatek dywaniku nie była równoległa do ściany.

deeppurple wrote:
    wykładzina niestety ma różne kolory chce ją pomalować spray`em jednak nie wiem czy nie straci właściwości "pochłaniania dźwięku"

Jak ją pomalujesz to nie widzę sensu jej zakładania :)

deeppurple wrote:
    Drugie czy lepiej przykleić na ścianę czy na sufit?

Jak da rade to wszędzie,nie masz za dobrego materiału na tłumienie więc nie musisz się martwić że dasz go za dużo,bo można. Za to z rozpraszaczami jest inaczej,nie da rady przedobrzyć.
    APAMA acoustic project
    Level 12  
    Witam
    orientacyjny czas pogłosu dla twojego pomieszczenia
    wykres poniżej
    Dobry pomysł na poprawienie jakości dzwięku??
    Zacznijmy od najważniejszego - dobrze że nie używasz wytłoczek do jajek;-)
    Teraz sprawa druga - pomalowanie wykładziny obniży jej właściwości pochłaniania dźwięku;
    nie polecam też używanie styropianu - w pewnych warunkach pogarsza on, a nie polepsza sytuację akustyczną.

Zacznij więc od położenia grubego dywanu w 80% pokrywającego podłogę.

Kształt i faktura, którą chcesz ułożyć jest poprawna. Uzyskasz w ten sposób naturalny rozpraszacz.

ps. zamieść zdjęcia pomieszczenia abyśmy mogli zobaczyć je i ustalić gdzie zamieścić i jak ustroje akustyczne
    AkuPro
    Level 11  
    Wytłoczki, wykładzina czy cienka gąbka pochłania jedynie wysokie częstotliwości.

Jeśli wyłożysz ściany takimi ustrojami, echo dla wysokich częstotliwości zniknie, jednak czas pogłosu w dole pasma pozostanie taki sam - czyli pomieszczenie stanie się matowe i dudniące.

Musisz spojrzeć na czas pogłosu nie jako "jednowymiarowy".
    Żeby uzyskać neutralne brzmienie pomieszczenia, powinieneś zastosować panele akustyczne, które absorbują dźwięk w możliwie najszerszym zakresie pasma: od niskich
    częstotliwości (stopa, bas), przez środek (werbel, instrumenty), aż po samą górę (hihat)

Cienkie ustroje akustyczne mające po parę centymetrów to za mało.

Biorąc pod uwagę skuteczność pochłaniania + zakres pochłaniania, najlepsze efekty zapewnią Ci panele akustyczne z wełny mineralnej. Takie panele - biorąc zarazem pod uwagę ich skuteczność - są prawdopodobnie najtańsze.

Pozdrawiam!