Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak obrzau chyba padnięta płyta główna

konstantyno110 09 Sie 2011 17:06 1620 21
  • #1 09 Sie 2011 17:06
    konstantyno110
    Poziom 22  

Witam kumpel w tamtym tyg. podrzucił mi PC-a mówił że od czasu do czasu się wyłączał a w czwartek się wyłączył i się włącza ale nie ma obrazu . Przywiózł do mnie przeczyściłem podmieniłem ram nic nie daje dalej czarny obraz .
    Płyta to MSI G31M3 . Był tam wsadzony GF 7600 więc pomyślałem że spalony więc zamówiłem na allegro GF 8600 GT ze sklepu dzisiaj podłączyłem i również ciemność , wentylatory od procka i grafiki się kręcą . Dysk czuć że chodzi , próbowałem resetować bios bez skutku o dziwo z głośniczka nie wydobywają się żadne odgłosy [ niestety nie wiem czy sprawny ] I co WY na to ?
    Myślę że chyba pozostaje padnięta płyta główna bo procesor nie sądzę , na płycie nie widać żadnych spuchniętych kondensatorów ani nie czuć spalenizny .

0 21
  • #2 09 Sie 2011 17:14
    Hucul
    Poziom 39  

konstantyno110 napisał:
    ... I co WY na to ?

Daj do serwisu, tam Ci zdiagnozują.

0
  • #3 09 Sie 2011 17:24
    daavid117
    Poziom 42  

Użytkownik od tak dawna, a nie wie że tematy w tym dziale rozpoczyna się od podania pełnej konfiguracji sprzętowej, oraz ewentualnych wyników pomiarów (w tym wypadku chociażby napięcia zasilacza)?

0
  • #4 09 Sie 2011 18:04
    konstantyno110
    Poziom 22  

Sorki temat pisany w pośpiechu więc pomiaru zasilacza oczywiście dokonane na samym początku mieszczą się w tab. polskich norm.
    Pełna konfiguracja.
    Płyta MSI G31M3
    Procsor Pentium D 2.8 GHz nie wiem jakie dokładnie oznaczenie
    Grafika siedział GF 7600 teraz nowy [ten co dzisiaj przyszedł ] 8600 Gt
    Pamięc Kingston 1x 2GB DDr 2 800 Mhz
    Zasilacz no nome 350 W.
    Zauważyłem z 3 kondensatory koło gniazda procesora pod którymi jest jakby taka maź. Teraz chyba się upewniam że to nie padła karta lecz płyta podkreślam nie wydaje żadnych dźwięków [ o ile buzzer sprawny ]

0
  • #5 09 Sie 2011 18:09
    Edward321
    Poziom 26  

Kondensatory na płycie głównej do wymiany, zasilacz też dla bezpieczeństwa.

0
  • #6 09 Sie 2011 18:10
    daavid117
    Poziom 42  

Wymień te kondensatory i sprawdź multimetrem resztę kondensatorów w pobliżu. Buzzer jest na płycie na stałe? Jeśli nie to podłącz inny, a jeśli tak to możesz przelutować inny. Sęk w tym, że popsutego buzzer'a jeszcze nie widziałem.

0
  • #7 09 Sie 2011 18:15
    konstantyno110
    Poziom 22  

Buzer założony od nowości komputer rozkręcany 2 razu przeze mnie , kolega zielony kompletnie. Nie buzzer nie na stałe dołączany . Chyba będzie musiał pomyśleć nad nowa płytą nie mam w domu stacji lutowniczej a zwykłą lutownicą tego nie zrobi się.

Ten asus ASUS P5LD2 SE powinien pasować i zgrywać się z całością ?

0
  • #8 09 Sie 2011 18:24
    daavid117
    Poziom 42  

konstantyno110 napisał:
    a zwykłą lutownicą tego nie zrobi się.

Dlaczego? To tylko kondensatory. Ich wylutowanie i przylutowanie to dosłownie kilkanaście minut dla osoby obytej z lutownicą.

0
  • #9 09 Sie 2011 18:31
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

konstantyno110 napisał:
    Zasilacz no nome 350 W.

Nie widziałem zasilacza, który nie posiada oznaczenia modelu. Natomiast widzę użytkownika, któremu się nie chce we własnej sprawie otworzyć obudowy.

0
  • #10 09 Sie 2011 18:54
    konstantyno110
    Poziom 22  

Pod nazwą no name miałem na myśli wszystkie wyroby zasilaczo-podobne dokładny model to colorsit 350 W . Da rade wylutować i przylutować kondensatory taką lutowicą
    Brak obrzau chyba padnięta płyta główna

Chyba zrobię tak zamówię tą płytę ASUS P5LD2 SE a później jak będzie chwila pobawię się i może spróbuję zreanimować ta MSI tylko najpierw by trzeba było te kondensatory wylutować i najlepiej z nimi iść do elektrycznego i kupić takie same ale wątpię żeby u mnie w miasteczku takie były .

0
  • Pomocny post
    #11 09 Sie 2011 18:56
    daavid117
    Poziom 42  

konstantyno110 napisał:
    Da rade wylutować i przylutować kondensatory taką lutowicą

Da się. Trochę dłużej będziesz nagrzewał i uważaj żebyś lutownicy przy tym nie przegrzał.

0
  • #12 09 Sie 2011 19:00
    Hucul
    Poziom 39  

jankolo napisał:
    ... Natomiast widzę użytkownika, któremu się nie chce we własnej sprawie otworzyć obudowy.

To taki "serwisant" co po raz kolejny woli kupować komponenty na chybił-trafił niż porządnie zabrać się za diagnozę :|

0
  • #13 09 Sie 2011 19:06
    konstantyno110
    Poziom 22  

Dobra dzięki "daavid117" klik pomógł leci do Ciebie . Na razie zamówię tego Asusa [ jak byś jeszcze mógł zobaczyć czy wszystko będzie pasować ] już sprawdzałem ale przezorny dwa razy ubezpieczony ;-) A później zajmę się reanimacją spokojnie lutownica tylko zdjęcie poglądowe , w domu mam podobna tylko stara z 95 roku bodajże nie do zajechania będę musiał uważać aby tej płyty w miejscu gdzie przychodzi ten kondensator nie spalić .

Dodano po 5 [minuty]:

Hucul napisał:
    jankolo napisał:
    ... Natomiast widzę użytkownika, któremu się nie chce we własnej sprawie otworzyć obudowy.

To taki "serwisant" co po raz kolejny woli kupować komponenty na chybił-trafił niż porządnie zabrać się za diagnozę :|

Nie wiem o co Ci chodzi nie podałem modelu bo tak to miernota i tak co za różnica czy to Tracer ,Take Me , Mustang czy inne wymysły . Obudowę otwarłem ponieważ musiałem wyciągnąć procesor żeby sprawdzić co tam siedzi. Fakt mój błąd że przed zakupem karty bardziej nie przyjrzałem się kondensatorom ale stało się . Jak się okaże że to płyta założę tego 8600 a 7600 sprzedam i tyle człowiek uczy się na błędach ...
    Ps . Wolę czasami stracić 50 zł i zrobić coś samemu żeby mieć satysfakcje nowe doświadczenie niż płacić serwisowy za diagnozę i przełożenie gratów 50 zł a nawet może więcej .

0
  • #14 09 Sie 2011 19:12
    Hucul
    Poziom 39  

konstantyno110 napisał:
    ... człowiek uczy się na błędach ...
    Ps . Wolę czasami stracić 50 zł i zrobić coś samemu żeby mieć satysfakcje nowe doświadczenie niż płacić serwisowy za diagnozę i przełożenie gratów 50 zł a nawet może więcej .

Koszty poniesiesz Ty, czy Twój "kumpel"?
    Już w marcu tego roku podobną metodą serwisowałeś komputer sąsiadowi :|

0
  • #15 09 Sie 2011 19:25
    konstantyno110
    Poziom 22  

Zgadza się i wtedy walnięta była płyta główna bo było czuć delikatny swąd po odkręceniu obudowy a za tym chyba pamięć ram poszła . Co to tego problemu na miejscu wymiana płyty koszt 30 zł oraz najtańsza płyta główna Gigabite obłsugująca s775 kosztuje 150 zł łącznie zapłacił by z wymianą 180 zł . Tu tego 8600 kupiłem za 100 zł z przesyłką do tego tego Asusa co podawałem mogę mieć za 60 zł + przesyłka no przypuśćmy 15zł łącznie 175 zł i jeszcze mamy w zapasie 7600 [ oczywiście jak jest sprawna ] więc z jakieś myślę 30-40 zł może za nią wpaść więc chyba tak na tym lepiej wyjdzie niż by oddał do serwisu zresztą czego nie chciał zrobić . Co prawda na tą płytę aby gwarancja wynosi 3 miesiące a nie 24 no ale coś za coś .

0
  • #16 09 Sie 2011 19:39
    jankolo

konstantyno110: z jakiego powodu wykluczyłeś, że płyta główna (a może i nie tylko) nie została zabita przez zasilacz tylko przez nieznane siły ezoteryczne?

0
  • #17 09 Sie 2011 19:40
    daavid117
    Poziom 42  

konstantyno110 napisał:
    pomiaru zasilacza oczywiście dokonane na samym początku mieszczą się w tab. polskich norm.

Co oznaczają polskie normy? Podaj dokładne pomiary.

0
  • #18 09 Sie 2011 19:43
    konstantyno110
    Poziom 22  

Nie mam pojęcia przez co została zabita czy przez zasilacz czy po prostu już przyszedł czas kondensatorów . Zmierzyłem napięcia wszystko w normie , no to jedynie co by mógł zabić jeszcze to procesor bo pamięć podmieniłem , no na coś trzeba postawić .
    Napięcia
    12V ~~ 12,32 V
    5V ~~ 5.05 - 5.07 V
    3,3V ~~ 3,35 V

0
  • #19 09 Sie 2011 19:50
    adamadi33
    Poziom 43  

Zasilacz do wymiany na pewno skoro uwalił przetwornicę procesora.

0
  • #20 09 Sie 2011 19:53
    jankolo

konstantyno110 napisał:
    no na coś trzeba postawić .

Największy błąd zrobił Twój kumpel, że postawił na Ciebie. Porządnie nie chce Ci się diagnostyki przeprowadzić. Zamiast spróbować wymienić kondensatory, co jest tanią opcją, to naciągasz kumpla na wydatki - najprawdopodobniej zbędne.

0
  • #21 09 Sie 2011 22:51
    klobukos
    Poziom 11  

Czyli zbędnie naciągniesz qmpla na wymianę grafiki za 60 zł (o ile sprzedasz 7600 za 40 zł). Do tego za płytę główną, zapewne używaną, dasz 75 zł z wysyłką, nie wiadomo ile ona pociągnie. Łącznie 135zł.
    Ja bym mu przelutował kondensatory za 50 zł, efekt ten sam. Nie wspomnę o ryzykownym zasilaczu...

Swoją drogą co do za elektryk, który transformatorówką nie wylutuje kilku kondensatorów? Co to za serwisant, który w ciemno zakupuje nowe podzespoły?
    BTW używany 8600 stoi podobnie co 7600, więc skąd aż 60 zł różnicy w cenie? :)
    BTW 2 domyślam się, że QVL i CPU support list sprawdziłeś pod względem kompatybilności? Bo chyba nie chcesz potem qmplowi powiedzieć że pamięć też 'się spaliła'

konstantyno110 napisał:
    Zgadza się i wtedy walnięta była płyta główna bo było czuć delikatny swąd po odkręceniu obudowy a za tym chyba pamięć ram poszła . Co to tego problemu na miejscu wymiana płyty koszt 30 zł oraz najtańsza płyta główna Gigabite obłsugująca s775 kosztuje 150 zł łącznie zapłacił by z wymianą 180 zł . Tu tego 8600 kupiłem za 100 zł z przesyłką do tego tego Asusa co podawałem mogę mieć za 60 zł + przesyłka no przypuśćmy 15zł łącznie 175 zł i jeszcze mamy w zapasie 7600 [ oczywiście jak jest sprawna ] więc z jakieś myślę 30-40 zł może za nią wpaść więc chyba tak na tym lepiej wyjdzie niż by oddał do serwisu zresztą czego nie chciał zrobić . Co prawda na tą płytę aby gwarancja wynosi 3 miesiące a nie 24 no ale coś za coś .

0
  • #22 27 Paź 2011 14:41
    konstantyno110
    Poziom 22  

Tak jak obstawiałem płyta była walnięta wymieniona śmiga po dzisiejszy dzień na aktualnym sprzęcie i zasilaczu. Wszystkich dziękuje za pomoc ;-)

0