Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik 15" do basu?

09 Sie 2011 17:38 2434 10
  • Poziom 20  
    Witam. Mam 2 obudowy o takich wymiarach:
    wysokość: 66 cm
    szerokość: 45 cm
    długość: 55 cm
    2 x bass refleks 8 cm

Czy ktoś mógłby zmierzyć jaki głośnik byłby tam najlepszy?
    Myślałem nad firmą STX :
    GDN-38-550-8-AE
    lub
    SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

Kolejne moje pytanie to głośniki do basu lepsze/wydajniejsze będą 4 czy 8 ohm?
  • Poziom 31  
    Jak na tak wielkie paczki to 2 takie bassreflexy o tej srednicy to kiepskie strojenie,tj.pewnie zbyt wysokie i beda gwizdac,chociaz przy tej pojemnosci to najpierw glosnik sie wypluje z zawieszenia. Niby 110-130litrow to nie duzo ale jednak w zaleznosci od strojenia dla zdrowia glosnika to duzo i robi roznice a tutaj mamy ok 150 odejmujac z wymiarow zewnetrznych plus wzmocnienia i uchwyty,glosnik pare litrow. Powieksz otwory na bass reflex do 12cm rura o dlugosci 15cm i wsadz tam cos z B&C bo one to wytrzymaja,ale koszt jednego glosnika ok 700zl wiec niewiem.
  • Poziom 20  
    hmmm a mógłby ktoś przeliczyć który głośnik będzie lepszy bo ja niestety nie posiadam ani programu do tego ani nie umiem wyliczyć.
  • Poziom 20  
    a lepsza wersja 4 czy 8 ohm? i czy do tej obudowy będą akurat pasować? bo jeśli nie to raczej na inny się zdecyduję (lecz nie ukrywam, że wolałbym STX z wiadomych przyczyn finansowych)
  • Poziom 20  
    BR:
    średnica : 8 cm
    długość : 8cm
    Litraż: 126 L ( z tym, że mogę dać więcej wygłuszenia także zmniejszy się litraż do około 90-100L )
    Grubość płyty: 18 mm
  • Poziom 31  
    Wygluszeniem-wytlumieniem chcesz zmniejszyc objetosc obudowy?chyba ze zrobisz to ceglami albo czyms innym twardym,bo teoretyczno praktycznie umieszczenie materialu tlumiacego w obudowe zwieksza jego objetosc a dlaczego?proponuje poczytac tematy z diyaudio.pl na ten temat. Zmien tylko te rury na 10cm a dlugosc dostosuj do strojenia pod dany glosnik jaki chcesz zastosowac.
  • Poziom 20  
    no teraz już wiem o co chodzi z wytłumieniem, że wolniej idzie fala i obudowa "teoretycznie" się zwiększa... a więc do głośnika SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC jaki Br musi być zastosowany?
  • Poziom 31  
    Standartowa optymalna srednica x2szt to 10cm czyli jakies 30% powierzchni czynnej membrany glosnika 38cm,nigdy mniej chyba ze to taki glosnik ktory tego wymaga. Dla stx tego modelu....lepiej zrobic inny typ obudowy by wycisnac maximum spl przy basie. W dziale diy.akustyka jest fajny temat warto poczytac. Bo w zwyklym bassreflexie nic specjalnego nie wyjdzie,szkoda potencjalu.
  • Użytkownik usunął konto